Wspaniałe wieści przychodzą parami! Wraca Bośnia i Hercegowina, wraca również Kaliopi, która ponownie będzie reprezentować Macedonię!

Kaliopi, jedna z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych wokalistek Republiki Macedonii, po raz trzeci będzie reprezentować swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. Podobnie jak poprzednim razem, artystka została wybrana na reprezentantkę wewnętrznie przez telewizję publiczną MKRTV, o czym poinfrmowała na swoim ofijalnym facebookowym profilu. Wiadomość o nazwisku macedońskiej reprezentantki przekazana została takżę w programie informacyjnym stacji MKRTV.

Na razie nie są znane żadne szczegóły projektu, ale najprawdopodobniej utwór również wybrany zostanie wewnętrznie. W specjalnym nagraniu przygotowanym dla portalu Eurovision.tv Kaliopi przyznała, że mimo iż minęły trzy lata od jej pierwszego występu na Eurowizji, fani wciąż pamiętają i śpiewają hit „Crno i belo„, co ma dla niej ogromne znaczenie, więc z ogromną radością zaśpiewa z miłośnikami konkursu ponownie – tym razem w Sztokholmie. Premiera nowego utworu gwiazdy ma się odbyć pod koniec lutego 2016 roku.

Kaliopi reprezentowała Macedonię w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Baku, gdzie wykonała utwór „Crno i belo” autorstwa swojego byłego męża, Romeo Grila. Udział zakończył się sukcesem, bowiem Macedonia po kilku latach pozostawania w półfinałach wreszcie awansowała do finału, w którym zajęła 13. miejsce. Jest to drugi najlepszy rezultat w historii startów tego kraju. Sama Kaliopi została wówczas zapamiętana nie tylko jako fenomenalna wokalistka, której charakterystyczny „epic scream” zdobył rzesze miłośników, ale też jako bardzo ciepła, otwarta i radosna osoba, która pomimo barier językowych świetnie dogadywała się z dziennikarzami i fanami, a z każdego wywiadu robiła swoje własne show. Sympatię fanów zyskała też efektownie rozprawiając się z jednym greckim dziennikarzem, który uparcie wmawiał jej, że reprezentuje „Byłą Republikę Jugosłowiańską” i nie może korzystać z samej nazwy „Macedonia”. Kilka ciekawych momentów z udziału Kaliopi w Eurowizji w Baku obejrzeć można poniżej:

Po udziale w Eurowizji 2012 Kaliopi bardzo umocniła swoją pozycję na lokalnym rynku muzyczny, w 2013 wydała swój najnowszy album „Melem”, z którego pochodziły hity takie jak „Vucica” czy „Lokomotiva”. Jej najnowszym utworem jest ballada „Jutro”, kolejna piosenka skomponowana przez byłego męża artystki.

Źródło: Kompletna, MRT, ESCbubble, inf. wlasne, fot.: Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Piosenka Kaliopi z 2012 roku była dobra, no może nie rewelacyjna… no cóż, w sam raz na to 13 miejsce 🙂 . Ogólnie, to niech w 2016 roku to będzie coś ostrego, rockowego – tylko nie ballada, bo moim zdaniem, dosyć charakterystyczny głos pani Kaliopi brzmi lepiej przy ostrych nutach.

    A co do sprawy Grecja-BJR Macedonia… no cóż… uważam, że Grecy mają trochę więcej racji – biorąc pod uwagę historię i różne takie sprawy. No ale faktycznie, na Eurowizji nie powinno być polityki, i nie ma co mieszać takich spraw z konkursem MUZYCZNYM! Co do nazwy – ogólnie rzecz biorąc, no przecież sama EBU stosuje na Eurowizji angielskojęzyczny skrót FYROM (zapewne na prośbę Grecji 🙂 ) – więc strona bjr-macedońska nie powinna się też o to obrażać. Jeżeli apeluje się do Grecji, aby olała sprawę nazwy, no to również BJR Macedonia powinna olać stosowanie skrótu FYROM 🙂 .

    Im bardziej rockowa będzie piosenka Kaliopi na ESC 2016, to tym lepiej dla BJR Macedonii. Mam nadzieję, że nie będzie to zwykła ballada. A ponieważ w 2016 roku na Eurowizji uczestniczyć będą wszystkie kraje byłej Jugosławii, no to głosy polityczno-etniczne przecież się rozłożą 🙂 , a zatem tym bardziej pasuje się wyróżnić – aby zapunktować także poza Bałkanami 🙂 .