Karel Gott nie żyje. Artysta miał 80 lat. Fot. David Sedlecký (2017)

Karel Gott nie żyje – taką informację podał dziś tuż po godz. 10:00 krajowy nadawca, Česká televize. 80-latek z Pilzna był jednym z najbardziej znanych i docenianych czeskich artystów. W 1968 roku wystąpił w barwach Austrii na Eurowizji w Londynie.

Karel Gott był jednym z najbardziej uznanych czeskich piosenkarzy. W trakcie trwającej sześć dekad kariery wydał 100 albumów i tyle samo kompilacji. Łącznie rozeszły się one w nakładzie nawet 100 milionów egzemplarzy. Wielokrotnie nagradzany przez rodzimych widzów. Zdobył łącznie 42 Czeskie Słowiki (do 1996 nagroda funkcjonowała pod nazwą Złoty Słowik), najbardziej prestiżowe wyróżnienie muzyczne w Czechach, stając się rekordzistą pod względem ich liczby. Wylansował kilkadziesiąt przebojów, z których polskim słuchaczom najbardziej znane jest wykonanie tytułowej piosenki z kreskówki Pszczółka Maja. Pięciokrotnie występował podczas festiwalu w Sopocie. W swoim debiucie, w 1964 roku, zajął trzecie miejsce z polskojęzyczną kompozycją Kot Teofil.

W 1968 roku reprezentował Austrię w 13. Konkursie Piosenki Eurowizji odbywającym się w Londynie. Zajął pechowe, 13. miejsce z utworem Tausend Fenster i dorobkiem dwóch punktów, ex aequo z reprezentantami Norwegii i Szwajcarii, wyprzedzając jedynie artystów z Finlandii i Holandii.

Ve věku 80 let zemřel včera krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, sdělila jeho manželka Ivana >> czch.tv/bW3wDb

Posted by ČT24 on Wednesday, October 2, 2019

1 KOMENTARZ