Znamy już nazwiska uczestników Konkursu Piosenki Bałtyckiej 2015! Rok temu wygraliśmy, czy w tym roku Sarsa powtórzy sukces Stashki?

Baltic Song Contest to konkurs piosenki organizowany w ramach Ostersjofestivalen w szwedzkim mieście Karlshamn. Co roku występują tam reprezentanci kilku krajów, które czasem nie mają żadnego związku z Bałtykiem. Jury decyduje o top3, przyznając najlepszym nagrody pieniężne, natomiast publika zgromadzona pod sceną wybiera również swojego ulubieńca. Rok temu triumfowała Stashka, reprezentantka Polski, która porwała widownię do tańca utworem „Chcę kochać” w nowej aranżacji. Przypomnijmy sobie ten moment:

Polska to bardzo istotny gracz podczas konkursu, a do tej pory wygrywaliśmy w Karlshamn już wielokrotnie, m.in. za sprawą Małgorzaty Ostrowskiej, Justyny Steczkowskiej, Varius Manx z Moniką Kuszyńską, Kasi Cerekwickiej czy Piotra Kupichy. W tym roku TVP zdecydowała, że naszą reprezentantką będzie Sarsa – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, gra na ukulele, gitarze i instrumentach klawiszowych, uczestniczyła w „The Voice of Poland” w grupie Tomsona i Barona. W Karlshamn zaśpiewa dwa utwory – „Naucz mnie” i „Indiana”.

Wśród konkurentów Sarsy znalazło się pary wykonawców kojarzonych z preselekcji eurowizyjnych. Niestety, w tym roku nie ma w stawce żadnego byłego uczestnika Eurowizji. Oto rywale Polki:

SZWECJA: Kalle Johansson „All for you” i „Bara du kommer

BIAŁORUŚ: Janet „You will be here” i „Let’s get together”

HISZPANIA: Sebastian Gerson Galvan „Te recuerdo” i „Se nos hizo tarde

WŁOCHY: Geoffrey De Vai „Delicante” i „Ancora Le Tue Mani”

IRLANDIA: Janet Devlin „House of cards” i „Things we lost in the fire

HOLANDIA: Bo Saris „One mo’ gain” i „She’s on fire

ANGLIA: Purdy „Shook Shook” i „Next time

ŁOTWA: Antra Stafecka „Beyond the storm” i „Maldugunis Dzesot

SZWECJA: Joni „Chain you” i „Waterfall

Kalle ze Szwecji startował w tegorocznym „Melodifestivalen”, Antrę z Łotwy kojarzyć możemy z lokalnych preselekcji narodowych, a Białorusinka Janet nawet zaśpiewa w Karlshamn swoją propozycję na Eurowizję 2014, z którą zajęła 3. miejsce podczas selekcji w Mińsku. Nawet reprezentant Hiszpanii ma pewien związek z ESC, gdyż w 2010 roku nagrał swoją wersję hitu „Eres Tu” Mocedades.

Baltic Song Contest, konkurs, który „bałtycki” jest tylko z nazwy i miejsca organizacji, odbędzie się w dniach 17-18 lipca, a retransmitowany będzie w sierpniu przez Telewizję Polską. Gościem specjalnym konkursu będzie Alexander Rybak, zwycięzca Eurowizji 2009.

Źródło: Karlshamn.se, inf. własne; fot. Rmf.fm

1 KOMENTARZ