Kasia Dereń w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". (fot. Facebook/szansanasukces.eurowizja2020)

Przed nami finał zmagań w programie Szansa na sukces. Eurowizja 2020! W niedzielę poznamy artystę, który będzie reprezentował Polskę w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Do walki stanie Kasia Dereń – kim jest ta wokalistka i czego możemy się po niej spodziewać?

Mamma mia! Wygrana w pierwszym odcinku programu

Urodzona w 1985 roku Kasia Dereń wygrała pierwszy odcinek programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 brawurowym wykonaniem przeboju Mamma mia grupy ABBA. To z repertuarem zwycięskiego na Eurowizji 1974 zespołu mierzyli się kandydaci w pierwszym epizodzie show. O awansie Kasi do finału zadecydowało jury, w skład którego weszli byli reprezentanci Polski: Michał Szpak (2016), Cleo (2014) i Gromee (2018).

Kasia Dereń pierwszą finalistką Szansy na sukces, Eurowizja 2020!🚨Gratulujemy❗️🤩

Posted by Szansa na sukces on Sunday, February 2, 2020

Kasia Dereń: początek kariery i droga na szklany ekran 

Kasia Dereń wychowała się w podwarszawskim Sulejówku. Pasję muzyczną rozwijała początkowo w Studium Wokalnym prowadzonym przez Grażynę Alber, która w 1996 roku towarzyszyła na Eurowizji Kasi Kowalskiej, również piosenkarce pochodzącej z Sulejówka. Jeszcze przed występami na największych polskich scenach przed młodą wokalistką otworzyły się drzwi, które umożliwiły jej współpracę z wieloma gwiazdami. Od 2007 roku Kasia współpracowała z Natalią Kukulską, a na koncie ma również wokalne wspieranie kilku polskich reprezentantów na Eurowizji i uczestników preselekcji! Doświadczenie zdobyte u boku zespołu Sistars (Krajowe Eliminacje 2004), Piaska (ESC 2001), Edyty Górniak (ESC 1994), Justyny Steczkowskiej (ESC 1995) i Kasi Cerekwickiej (Piosenka dla Europy 2006), pomogło Kasi w rozwoju kariery. Uczyniło ją to także jednym z najbardziej obiecujących głosów w gronie polskich wokalistów, zajmujących się występami w chórkach.

Bitwa na głosy, Opole, The Voice of Poland 

W lutym 2012 roku mocny wokal Kasi Dereń pojawił się po raz pierwszy na antenie programu typu talent show. W drugiej edycji Bitwy na głosy znalazła się w zespole Natalii Kukulskiej, z którą już wcześniej miała okazję współpracować. Kilka miesięcy później wystąpiła podczas festiwalu w Opolu, śpiewając podczas koncertu upamiętniającego Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Jednak nie był to koniec prób zaistnienia Kasi Dereń na dużym ekranie. Zgłosiła się do drugiej edycji The Voice of Poland, gdzie podczas przesłuchań w ciemno wykonała przeboju Move in the right direction grupy Gossip. Wprowadziło ją to do drużyny Tomsona i Barona. Na scenie programu zmierzyła się jeszcze z piosenkami Do kiedy jestem, Sweet dreams, Nad przepaścią i Heaven. Z kolei w półfinale wykonała w duecie z Dorotą Osińską (Krajowe Eliminacje 2016) utwór Niech żyje bal Maryli Rodowicz. Z udziałem w programie pożegnała się właśnie na tym etapie.

Solowa kariera i wyjazd na Eurowizję 

Telewizyjne sukcesy z lat 2012-2013 umożliwiły Kasi rozwój indywidualnej kariery. Wokalistka nadal występowała jako chórzystka i uczestniczka licznych projektów telewizyjnych i radiowych. Z jednym z twórców swojej tegorocznej eurowizyjnej propozycji – Mateuszem Krautwurstem, wydała w 2015 roku singiel Something special, a trzy lata później premierę miała jej piosenka Just a few words. 

Również w 2018 roku Kasia Dereń miała okazję zachwycić eurowizyjną społeczność swoim doświadczeniem w backing vocalu. Wraz z Mahan Moin i Sarą Chmiel weszła w skład chórku polskiej delegacji na Eurowizji w Lizbonie. Niestety, propozycja Light me up, z którą Gromee i Lukas Meijer wyruszyli na podbój Europy, nie awansowała do finału. Być może w tym roku Kasi uda się stanąć na eurowizyjnej scenie w Wielkim Finale.

Kasia Dereń i Gromee
Kasia Dereń w teamie Gromeego i Lukasa Meijera (pierwsza od lewej), Eurowizja 2018 (fot. Jastrząb Post)

Kasia Dereń: obejrzyj wywiad 

Mogę zdradzić, że na pewno chcę postawić na energię i ten power, który mną rządzi. W emocjach wybucha we mnie bomba i można spodziewać się niespodziewanego. (śmiech) Raczej nie będzie to „rzewna ballada o miłości”, ale bez sensu jest mówić o muzyce, bo najlepiej jej po prostu posłuchać. Mam nadzieję, że utwór się spodoba i będzie godny, by reprezentować nasz kraj na Eurowizji i pójść po zwycięstwo!

Szansa na sukces. Eurowizja 2020: o finale 

Finał programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 odbędzie się 23 lutego o 15:15 i będzie na żywo transmitowany na antenie TVP2. Do walki o reprezentowanie Polski w Rotterdamie staną zwycięzcy trzech odcinków eliminacyjnych: Kasia Dereń, Alicja Szemplińska i Albert Černy. Każdy z artystów zaprezentuje cover eurowizyjnego przeboju i swój własny utwór, z którym będzie miał nadzieję pojechać na Eurowizję 2020. O wynikach konkursu zadecydują zarówno profesjonalni jurorzy, jak i widzowie w głosowaniu SMS.

Źródła: The Voice of Poland, patrycjaguzek.pl, kasiaderen.pl, fot. Facebook/szansanasukces.eurowizja2020 i Jastrząb Post 

2 KOMENTARZE

  1. […] Kasia Dereń to wokalistka z ponad 15-letnim doświadczeniem scenicznym. W swojej karierze wspierała wokalnie m.in. zespół Sisters, Natalię Kukulską, Piaska, Edytę Górniak, Justynę Steczkowską czy Kasię Cerekwicką. W 2012 roku wzięła udział w programie Bitwa na głosy u boku Natalii Kukulskiej. Kolejne lata to występy na Festiwalu w Opolu oraz uczestniczyła w The Voice of Poland. W 2018 roku została jedną z artystek reprezentujących Polskę na Eurowizji 2018 wraz Gromeem i Lukasem Meijerem. Na początku tego roku zgłosiła się do eurowizyjnej edycji programu Szansa na Sukces, zwyciężając w odcinku z repertuarem legendarnej grupy ABBA. […]