Po ponad sześciu latach od premiery płyty Inspination Kasia Moś powraca z nowym albumem. Płyta artystki to wyjątkowy zapis z koncertu poświęconego wielkiemu kompozytorowi. Jaki jest Moniuszko200? Czym zaskoczy nas wokalistka?
Moniuszko200 jest dopiero drugim wydanym albumem wokalistki. Choć parę miesięcy temu mogliśmy usłyszeć jej utwór we współpracy z Happy Prince’em – Częściej. Dziś artystka przyszykowała nowe aranżacje utworów znanego kompozytora, tym samym powracając z kolejnym albumem.
Kasia Moś w projekcie Moniuszko200
Moniuszko200 to efekt niezwykłej współpracy wokalistki, Kasi Moś, z Orkiestrą Kameralną Miast Tychy – AUKSO pod batutą Marka Mosia (ojca artystki). Na scenie oprócz orkiestry i wokalistki pojawili się także muzycy zespołu Kasi: Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Mateusz Moś (skrzypce, wokal) Maciej Magnuski (gitara basowa, syntezator basowy Moog) i Tomasz Mądzielewski (perkusja). To inicjatywa zainspirowana dwusetną rocznicą urodzin wielkiego kompozytora.
Stanisław Moniuszko znany jest przed wszystkim z dzieł scenicznych (m.in.: opera Halka, Straszny Dwór, balet Monte Christo), jak również ze swoich utworów instrumentalnych i pieśni, które stały się inspiracją dla artystów. Rok 2019 był oficjalnie ustanowionym rokiem Moniuszki. Z tego powodu w grudniu, w sali NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) w Katowicach, ponownie wybrzmiały utwory kompozytora, jednak w zupełnie nowej aranżacji. Zapis tego koncertu możemy wspominać, słuchając nowej płyty artystki. Album jest już dostępny w wersji CD oraz DVD (nagrania z koncertu).
Moniuszko200 – co wiemy o płycie?
Nowa płyta Kasi Moś – Moniuszko200 zaskakuje ciekawą aranżacją znanych utworów. Artyści nadali im bardzo współczesny charakter, dzięki użyciu chociażby syntezatorów Moog czy elektrycznych skrzypiec. Kompozycje oscylują w klimatach hinduskiej muzyki aż po dobrze nam znaną muzykę elektroniczną. Niekiedy można nawet usłyszeć wpływy twórczości Stinga czy Alicii Keys. Za warstwę muzyczną i nową aranżację są odpowiedzialni między innymi: brat artystki – Mateusz Moś (skrzypce) oraz Mateusz Kołakowski (fortepian). Fragmenty koncertu z grudnia 2019 dostępne są w serwisie YouTube i również zostały docenione. Wykonanie Prząśniczki ma obecnie ponad 2 miliony wyświetleń. A to nie wszystko, nowa płyta zawiera 11 unikatowych kompozycji.
Kasia Moś – muzyczna podróż
Kasia Moś jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Brała udział w wielu programach rozrywkowych jak Must be the Music. Tylko Muzyka, gdzie osiągnęła trzecie miejsce, czy Twoja Twarz Brzmi Znajomo (ósma edycja). Pojawiła się także na deskach wielu festiwali, między innymi: Spring Break, TOPtrendy, Woodstock, czy Festiwal w Opolu. Moniuszko200 to nie jej pierwsza współpraca z orkiestrą AUKSO. Pracowała z nimi również przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna Pasja wg. Świętego Marka.
Fanom konkursu jednak najbardziej zapadło w pamięć występ Kasi w barwach Polski podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kasia Moś wielokrotnie próbowała swoich sił w polskich preselekcjach. W 2006 roku z piosenką I wanna know zajęła 10. miejsce. To jej jednak nie zraziło i w 2016 roku powróciła z kompozycją Addicton, która znalazła się również na pierwszym albumie artystki – Inspination. Zajęła wtedy 6. miejsce. Natomiast rok później zwyciężyła Krajowe Eliminacje z piosenką Flashlight i została reprezentantką Polski na Eurowizji 2017 w Kijowie.
Źródło: Materiały prasowe