Fot. Paris Tavitian / LIFO

Po wcześniejszych spekulacjach na temat udziału artystki w Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie – mamy oficjalną informacje – to właśnie Katerine Duska będzie reprezentowała Grecję w majowym konkursie.

Jak podają oficjalne źródła, wokalistka przyjęła propozycję udziału w konkursie, którą złożył jej grecki nadawca ERT. Reprezentanta wybierało jury w składzie:

  • Dimitris Papadimitriou – kompozytor, przewodniczący jury
  • Adam Petros – producent muzyczny
  • Fotis Apergi – dziennikarz
  • Gianni Petridi – producent muzyczny
  • Maria Koufpoulou – członek komisji ds. kontaktów międzynarodowych stacji ERT
  • Sofia Dranidou – przewodnicząca komisji ds. kontaktów międzynarodowych stacji ERT

Spekulacje o wokalistce pojawiały się w mediach od wielu tygodni. Termin ogłoszenia greckiego reprezentanta był jednak wielokrotnie przekładany. Powodem opóźnienia były trudności ze znalezieniem sponsorów.

Wszystko wskazuje, że artystka wykona skomponowany przez siebie utwór. Piosenka grecka według doniesień wokalistki ma być współczesną balladą. Na podstawie mediów społecznościowych można wywnioskować, że propozycja była nagrywana w Londynie. Producentem utworu jest amerykański folkowo-alternatywny muzyk Phill Cook. Nad utworem współpracował również brytyjski wokalista występujący pod pseudonimem Leon of Athens. Wstępnie grecką propozycję, która zostanie wykonana w Tel Awiwie poznamy 7 marca.

Katerine Duska

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Urodzona w Kanadzie (Montreal), zamieszkała w Grecji (Ateny).  Popularność przyniósł jej singiel One In A milion oraz liczne covery w serwisie YouTube (szczególnie cover Arctic Monkeys Do I wanna know, który obejrzało ponad 2 miliony widzów) Swój debiutancki album Embodiment wydała w 2016 roku, przy współpracy grecko-kanadyjskich wytwórni Minos EMI i Universal Records.

Od tego czasu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych greckich artystek. Podczas swojej kilkuletniej kariery miała szansę wystąpić z artystami takimi jak: LPAlbin Lee Meldau, Tom Baxter, Yasmine Hamdan, Oddisee, Kadebostany. Występowała na scenach europejskich festiwali: The O2 Academy, Rockwave Festival czy Amnesty International’s global festival Give a home.

Duska często porównywana jest do Amy Winehouse, Lykki Li czy Jessie Ware – dzięki swojej barwie głosu. Jest jedną z najpopularniejszych reprezentantek gatunku indie/indie rock w Europie.


Źródło: ERT, własne