Jakiś czas temu Telewizja Polska ujawniła dziesiątkę szczęśliwców, którzy będą rywalizować o eurowizyjny bilet do Lizbony. W pierwszym momencie większość fanów zastanawiała się, kim są Pablosson i Happy Prince? „Szczęśliwego Księcia” już znamy, pora więc poznać tego drugiego. Odpowiedź jest dość zaskakująca.

Pod pseudonimem artystycznym Pablosson ukrywa się Paweł Stasiak, wokalista zespołu Papa D, kojarzony również z koncertami Dyskoteki Pana Jacka. Grupa ma bardzo bogatą i burzliwą historię swojej działalności. Wszystko zaczęło się prawie 35 lat temu, kiedy to dwaj producenci muzyczni Sławomir Wesołowski oraz Mariusz Zabrodzki zaprosili Grzegorza Wawrzyszaka do nagrania pierwszych utworów tego nowego wówczas synthpopowego projektu. Pierwszy występ podczas KFPP w Opolu nie należał do udanych, a chwilę później rozwiązano Papa Dance. Kryzys trwał jednak bardzo krótko. Paweł Stasiak i Kostek Joriadis kontynuowali dzieło we dwójkę jako Papa Dance New Sound.

Zespół przez lata zmieniał zarówno skład członkowski, jak i swoje brzmienie. Niezmienny jednak w tym wszystkim pozostawał jeden element: charakterystyczny, niosący pełen ciepła głos Pawła Stasiaka, mimo że nie działał z formacją od samego początku – jest z nią bezpośrednio kojarzony. To jego głos słyszymy w utworach Nasz Disneyland (znany też jako Monaliza), Ocean Wspomnień czy Naj story. Dziś dyskografia Papa Doc/Papa Dance/Papa Dance New Sound/Papa D liczy dziewięć albumów, a ostatni z nich Papa Loves Dance miał swoją premierę w 2013 roku.

Mało osób jednak wie, że Stasiak po kolejnym rozwiązaniu formacji rozpoczął solową karierę. Przez sześć lat artysta, jako Mr. Dance, wydał trzy wydawnictwa: Mr. Dance, Pozdrowienia dla Papa Dance oraz Życzenia. Do kontynuacji, tym razem pod własnym imieniem i nazwiskiem, powrócił dopiero w 2010 roku, wydając singiel Ocean codzienności, a w połowie grudnia tego samego roku okolicznościową piosenkę Świąteczne chwile.

Ostatnie osiem lat nie było jednak czasem straconym. Paweł Stasiak angażował się w różne projekty, nadal zostając przy tym aktywnym scenicznie jako wokalista Papa D. Artysta został prowadzącym stacji TV.Disco, gdzie mogliśmy zobaczyć go w audycjach Niech żyje bal oraz Kartki z kalendarza. Na początku czerwca 2016 roku Papa D. zaprezentowało klip do utworu Mamy cały świat, zaś kilka miesięcy później na szklanym ekranie pojawił się 200. odcinek Ojca Mateusza ze specjalnym udziałem formacji. Stasiak miał okazję pokazać swój talent aktorski, grając samego siebie uwięzionego w domu fanki.

Nowy rok to nowe wyzwania. Pablosson to kolejny kamuflaż Mr. Dance. Czy udany? O tym przekonamy się, słuchając m.in. premierowego utworu Sunflower, który powstał we współpracy ze szwedzkim muzykiem Jensem Bjereliusem podczas sesji nagraniowej w Falsterbo. Bjerelius tworzy muzykę od wczesnych lat 80-tych. Grał w różnych zespołach zarówno w Australii, gdzie przez trzy lata studiował grę na gitarze w Australian Institute of Music oraz w Szwecji.

Sunflower jest jednocześnie zapowiedzią nowego materiału panów, który ukaże się jeszcze w tym roku. Jeszcze dziś na naszym kanale YouTube klip autorstwa Jacka Kościuszki (odpowiadał za klipy artystów tj. Agnieszka Chylińska, Dawid Podsiadło, Bajm, Ewa Farna, T. Love), który został zrealizowany w lesie.

Pablosson jest jednym z uczestników Krajowych Eliminacji 2018, które odbędą się 3 marca w siedzibie TVP. O bilet do Lizbony walczą również m.in. Happy Prince, Gromee, Saszan czy Future Folk.

Źródło: papad.pl; Pablosson, Kartka z kalendarza Pawła Stasiaka (oficjalne fan page’e); inf. własne
zdjęcie główne: zdjęcie z planu teledysku do „Sunflower” (fp Top Management)