Do Eurowizji dla Dzieci 2016 pozostało jeszcze sporo czasu, ale już znamy pierwszy konkursowy utworów oraz dwie reprezentacje!

1 czerwca odbyły się preselekcje albańskie do Eurowizji dla Dzieci 2016 na Malcie. W ramach Festivali i 53-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë, czyli tradycyjnego festiwalu piosenki dziecięcej zdecydowano, że reprezentantką kraju zostanie Klesta Qehaja z utworem „Besoj (Trust)”, napisanym przez znany eurowizyjny duet – Adriana Hilę i Pandi Laco. To oni stworzyli ubiegłoroczną propozycję tego kraju – utwór „Dambaje” dla Misheli Repo, która zaskakująco dobrze poradziła sobie podczas konkursu w Sofii, zajmując 5. miejsce. Mishela była zresztą gościem specjalnym tegorocznych preselekcji. Na scenie pojawiła się też Destiny z Malty, zwyciężczyni ubiegłorocznej Eurowizji dla Dzieci.

Klesta to wokalistka dobrze znana widzom w Albanii. Uczestniczyła w siódmej edycji programu „Gjeniu i vogel”, w którym śpiewała m.in. utwór „Suus” Rony Nishliu z Eurowizji 2012. Piosenka jest przez wielu albańskich wykonawców traktowana jako świetny test swoich umiejętności wokalnych i pretekst do zaprezentowania talentu. Czy młodziutka Klesta udźwignęła ciężar tego utworu?

Nie tylko Albania ma już reprezentację na Eurowizję dla Dzieci. Telewizja holenderska postanowiła w tym roku wyłonić reprezentanta w zupełnie inny sposób i zareagować na spadek popularności preselekcji narodowych. Wszystko rozstrzygnęło się na kanale YouTube, a decyzję podejmowali internauci oglądający nagrania, w których kandydaci śpiewają swoje ulubione piosenki oraz przedstawiają się Holendrom za pośrednictwem vlogów. Na podstawie ilości polubień wygrała Sterre, ale telewizja holenderska uznała, że na Maltę wyśle trio, więc do zwyciężczyni dołączono także dwie inne uczestniczki selekcji – Kymorę i Stefanie. Trio nie ma jeszcze swojej nazwy i na razie nie wiadomo, jaki utwór zaprezentuje w listopadzie.

Kolejne kraje szykują się do preselekcji narodowych przed Eurowizją dla Dzieci. Jeszcze w czerwcu mamy poznać reprezentację Bułgarii, w lipcu dowiemy się, kogo wybrali gospodarze – Maltańczycy, a w sierpniu wyłonione zostaną utwory Białorusi i Rosji. Telewizja rosyjska wywołała już skandal informując, że finał selekcji narodowych zorganizowany zostanie na Krymie. Uważane jest to za odpowiedź na utwór Ukrainy na „dorosłej” Eurowizji oraz zwycięstwo tego kraju. Rosjanie do tej pory nie mogą się pogodzić, że Jamala pokonała ich reprezentanta, chociaż to Sergey Lazarev wygrał głosowanie publiczności.

Na tę chwilę dziewięć państw jest zainteresowanych udziałem w Eurowizji dla Dzieci 2016. Są to Albania, Holandia, Malta, Włochy, Bułgaria, Białoruś, Rosja, Gruzja i Irlandia. Wiadomo, że do imprezy nie przystąpi Słowenia, gdyż telewizja narodowa postanowiła wycofać się z udziału w show ze względu na zmiany w regulaminie konkursu. Przypominamy, że w tym roku JESC nie będzie miało głosowania widzów, a zwycięzcę wyłonią dwie grupy jurorskie – dorosła i dziecięca. Konkurs odbędzie się na Malcie 20 listopada (po raz pierwszy w niedzielę) po południu.

Źródło: eurovoix, janela-esc, junioreurovision.tv, fot.: eurovisionary