Kobiety Eurowizji: odc.II Carola Häggkvist

Kobieta, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Gwiazda znana każdemu fanowi Konkursu Piosenki Eurowizji.  Wielka diva, która aż trzykrotnie reprezentowała własną ojczyznę na konkursowej scenie i pięciokrotnie stawała w szranki rodzimego Melodifestivalen. Bohaterką drugiego odcinka felietonu o kobietach Eurowizji jest nikt inny jak Carola!

Pierwsze skojarzenia przeciętnego Polaka o Szwecji to głownie IKEA, ABBA, Sztokholm i doskonałe kryminały Stiega Larssona. Kiedy sympatyk Eurowizji słyszy nazwę tego skandynawskiego państwa ma przede wszystkim przed oczami profesjonalnie przygotowane Melodifestivalen, no i oczywiście kogo? Carolę Häggkvist.

Piosenkarka przyszła na świat 8 września 1966 roku w Sztokholmie jako córka Anity i Jana Häggkvist. Ma starszą siostrę Susanne. Dość wcześnie pojawiła się po raz pierwszy w telewizji jako zwyciężczyni programu łowiącego nowe talenty wokalne. Miała wówczas 11 lat. Jak większość sympatyków eurowizyjnych wie, Carola spróbowała swoich sił po raz pierwszy w Melodifestivalen w roku 1983, kiedy to za sprawą piosenki Främling wygrała narodowy konkurs i pojechała do niemieckiego Monachium, aby bronić barw Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji. Udało jej się ostatecznie zająć trzecie miejsce z dorobkiem 126 punktów ustępując miejsca Ofrze Haza (2. miejsce dla Izraela) oraz zwycięskiemu Ce la vie est cadeau w wykonaniu Corinne Hermes z Luksemburga. Występ Caroli oglądało wówczas 6,1 milionów Szwedów, a sam singiel tylko w Szwecji został sprzedany w milionowym nakładzie, co stanowiło wówczas naprawdę wielkie osiągniecie. Wokalistka często podkreślała, ze Främling  jest bardzo ważny w jej karierze, ponieważ stanowił przełomowy moment, od którego otworzyło się przed nią jeszcze więcej drzwi. Utwór doczekał się także angielskiej, niemieckiej oraz niderlandzkiej wersji.

https://www.youtube.com/watch?v=xah_01-wfII

Jako ciekawostkę można również potraktować fakt, ze Carola pierwsza propozycje wzięcia udziału w Melodifestivalen otrzymała od Berta Klarssona już w 1982 roku. Wówczas nie zdecydowała się jednak na jej przyjęcie.

Po eurowizyjnej przygodzie kariera wokalistki nabrała jeszcze większego rozpędu. Wydała ona w latach 1983-1984 wspólnie z wytwórnią Mariann trzy studyjne albumy: Främling (zawierający oczywiście tytułowy singiel), Steg För Steg oraz På Egna Ben. W 1985 roku nawiązała współprace z amerykańskim trio Bee Gees, z którym wydala rok później płytę Runaway. Przyniosła ona artystce podwójna platynę. W trakcie kolejnych czterech lat Carola brała udział w trasach koncertowych, m.in. z Per-Erikiem Hallin, jednak generalnie zrobiło się wokół artystki zdecydowanie mniej głośno.

W życiu prywatnym natomiast działo się i to dość sporo. Carola nigdy nie kryła religijnych przekonań i zawsze podkreślała swoja chrześcijańską wiarę. W świeckiej Szwecji bywało to często przyjmowane z pewnym zgorszeniem, a na pewno odbierane dość sceptycznie. Podczas mających miejsce w sierpniu 1987 roku studiów biblijnych w Norwegii, wokalistka poznała pastora Runara Sørgaarda, z którym to w listopadzie tego samego roku ogłosiła swoje zaręczyny. Po trzech latach przykładnego okresu narzeczeństwa para pobrała się w czwartym co do wielkości mieście Szwecji Uppsali, a nagrania z tego wydarzenia zostały przeznaczone do sprzedaży w całym kraju.

Poza zmianą  stanu matrymonialnego, Carola sprawiła w 1990 roku wielka przyjemność swoim fanom decydując się na ponowny udział w Melodifestivalen wraz z utworem Mitt i ett äventyr.

https://www.youtube.com/watch?v=0kOpNhkiPqU

Zajęła w nim drugie miejsce zaraz za grupą Edin-Adahl, która dzięki swojej propozycji Som en vind wygrała narodowe preselekcje i dostała możliwość reprezentowania Szwecji w kolejnej edycji Konkursu w Zagrzebiu. Wybór nie był dla Szwedów zbyt korzystny ponieważ utwór Som en vind znalazł się w ostatecznym rozrachunku na 16. pozycji, zdobywając tylko 24 punkty.

Sama Carola wydala w październiku tegoż roku swój następny album Much More, na którym znalazło się 12 premierowych utworów. Nie pozwoliła także na siebie długo czekać fanom Melodifestivalen, ponieważ już rok później ponownie stanęła do walki o wyjazd na eurowizyjna scenę. Po odwet za ubiegłoroczną porażkę pomogła jej sięgnąć propozycja Fångad a ev stormvind, z którą wokalistka wygrała narodowe selekcje i prawo ponownego reprezentowania Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji, tym razem w Rzymie.

Występ eurowizyjny z cala pewnością można zaliczyć do udanych. Nie obyło się jednak bez pewnych przeszkód. Na skutek niespodziewanych problemów technicznych połowa ze zgromadzonych w Studio 15 widzów nie słyszała artystki! Carola jednak dzielnie sobie poradziła nie przerywając występu a telewidzowie i tak nie odczuli nic z powstałych trudności.  Do konieczności powtórzenia występu zatem nie doszło. Nie był to jeszcze koniec perypetii Caroli, która zajęła pierwsze miejsce…remisując z reprezentantka Francji o tunezyjskich korzeniach Aminą. Obie panie zdobyły po 146 punktów. Tym samym po słynnej Eurowizji w 1969 roku, ponownie stanęliśmy w obliczu sytuacji, kiedy to więcej niż jeden artysta osiąga ten sam dorobek punktowy. Nauczona oczywiście doświadczeniem Europejska Unia Nadawców dopasowała reguły postepowania w takich przypadkach. Do 1988 roku artyści którzy zdobyli te sama liczbę punktów musieli w takim wypadku występować ponownie, aby po raz drugi oddać się pod ocenę jury.

W Rzymie postanowiono rozwiązać sytuacje poprzez sprawdzenie tego, która artystka otrzymała więcej dwunastek. I tutaj sprawa nie okazała się taka prosta, gdyż zarówno Amina jak i Carola, miały po cztery najwyższe noty! Ot, jaka Eurowizja potrafi być nieprzewidywalna. Jako krok kolejny przeanalizowano ilość zdobytych dziesiątek i tutaj było już wszystko jasne. Z przewagą pięć do dwóch zdobywczynią grand prix 36. Konkursu Piosenki Eurowizji została Carola.

Wywołało to oczywiście spore rozgoryczenie Francuzów oraz samej Aminy, którzy byli gotowi oprotestować wynik konkursu. Już drugi rok z rzędu Francja musiała jednak oddać zwycięstwo, zajmując srebrne miejsce na eurowizyjnym podium. W Zagrzebiu Joëlle Ursull ustapil miejsca Toto Cotugno.

Carola wróciła zatem z tarcza do ojczyzny i zajęła się pracą nad kolejnym, tym razem świątecznym, albumem, który artystka wydala pod tytułem Jul w kilka miesięcy później. W 1992 roku wokalistka odbyła interesująca podróż do Chin, gdzie promowała swoją nową płytę. Stała się tym samym pierwszym szwedzkim artystą, który odwiedził w tym celu „Państwo Środka”.

Po jubileuszu 10-lecia działalności artystycznej Carola zwróciła się w stronę zupełnie innego gatunku muzycznego i wydala pierwszy album gospel – My Tribute. Zapewniono mu bardzo dobra promocje w całej Skandynawii, ale również poza nią płyta radziła sobie całkiem dobrze. W Holandii Carola została nawet uhonorowana tytułem najlepszej wokalistki gospel w 1994 r. W październiku tego samego roku wydala również płytę Personligt, z której wszystkie utwory były skomponowane przez sama artystkę.

Rok 1995 to kolejna nowa rola dla wokalistki. Wystąpiła bowiem w musicalu The Sound of Music wcielając się w postać Marii. Nie było to jednak jednorazowe wydarzenie w życiu gwiazdy, która w 1998 roku wykonywała utwór przewodni w norweskim musicalu zatytułowanym Sophie’s World.

Role musicalowe były z pewnością ciekawym doświadczeniem dla Caroli, jednak artystce pisane było wejść w całkowicie inna dla niej role… matki.

W 1998 roku przyszedł na świat jej syn – Amadeus. Chłopiec otrzymał to imię oczywiście na pamiątkę wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ten sam rok przyniósł oprócz dziecka także nowy album, tym razem z psalmami zatytułowany Blott en dag. W dwa lata po narodzinach Amadeusza rodzice, jak przystało na prawdziwych wyznawców wiary, postanowili przystąpić do popularnego wśród wierzących sakramentu…sakramentu rozwodu. Para po dziesięcioletnim małżeństwie rozstała się.

Carola w ciągu lat swojej kariery przyzwyczaiła opinię publiczną oraz fanów do tego, ze potrafi zaskakiwać. Nic dziwnego wiec, ze chwilę po rozwodzie w 2000 roku artystka pojawiła się podczas Melodifestivalen w koszulce z napisem, który można przetłumaczyć jako dostępna. Poprzez status divy bardzo często przyciąga także uwagę mediów w swoim kraju, a jej wypowiedzi są stale komentowane w prasie. W myśl zasady „każdy rynek muzyczny ma własną Edytę ”Carola zasłynęła swoja szokująca wypowiedzią na temat homoseksualizmu, uznając ze można się z niego wyleczyć poprzez…modlitwę. To oraz inne wywołujące konsternacje stwierdzenia wynikające z jej głębokiej wiary oraz podejścia do tematu wielokrotnie zniechęcały do niej fanów obu orientacji. Po wielu negatywnych reakcjach na słowa dotyczące zbawiennej mocy modlitwy Carola oświadczyła, ze jednak zmienia zdanie i bardzo pragnie stać się divą gejów. Jakby nie patrzeć w branży muzycznej od dawna wiadomo, ze potrafi to być bardzo wierna i lojalna grupa fanów.

W 2001 roku Carola wydała płytę zatytułowana Sov på min arm, zawierającą utwory napisane dla dzieci, natomiast rok później powróciła na teatralne deski wcielając się w postać Fantine w inscenizacji musicalu Les Misérables. Rok 2003 to kolejna rocznica i obchody 20-lecia aktywności w świecie muzycznym, które zostały ukoronowane przez divę czteropłytowym albumem Guld, platina & passion, z którego pochodził hit När löven faller. Królował on na pierwszych miejscach list przebojów w Szwecji a został skomponowany z myślą o Melodifestivalen, do którego Carola zgłosiła się ponownie. Niestety, propozycja została zdyskwalifikowana, a na ponowny start divy w preselekcjach musieliśmy czekać następne trzy lata. W tym okresie nagrane zostały trzy krążki zawierające utwory świąteczne a były to Jul I Betlehem – Julibeumsutgåvan, Credo i Störst av allt.

Czas pomiędzy startami w Melodifestivalen nie był niestety zbyt dobry dla wokalistki. W maju 2004 w wieku 65 lat zmarł na skutek powikłań po zawale serca jej ojciec Jan Häggkvist. Piosenkarka przeżyła to mocno, ponieważ była z nim bardzo związana. To właśnie on zajął się kariera córki po jej wygranej w 1983 roku i robił to do lat 90. W tym samym roku, pięć miesięcy później zmarła matka Anita, zmagająca się z choroba nowotworową. Chociaż w przeciwieństwie do męża zachowywała większy dystans wobec kariery Caroli, była dla niej zawsze wielkim wsparciem. Po jej śmierci artystka nagrała utwór ku jej pamięci Allt kommer bli bra mamma.

W 2006 roku przyszedł czas na powrót do Melodifestivalen, w którym wokalistka wzięła udział wykonując propozycje Thomasa G:ssona, Bobbie’go Ljunggena oraz Henrika Wikstroma – Evighet. Carola zajęła drugie miejsce u jurorów, ale pierwsze w glosowaniu telewidzów, co ostatecznie dało jej zwycięstwo. Stała się również pierwszą uczestniczką Melodifestivalen, która trzykrotnie sięgnęła po zwycięstwo w tym konkursie. Podczas Eurowizji 2006 w Atenach wokalistka wykonała angielska wersje utworu Invincible. Do wygranej nie doszło, jednak Carola poradziła sobie dość dobrze, zajmując piąte miejsce z dorobkiem 170 punktów.

Udziały w Konkursie Piosenki Eurowizji wiązały się dla wokalistki z pewnymi przygodami. Mając w pamięci problemy techniczne jakie wystąpiły w Rzymie, w Atenach pojawiła się kolejna niedogodność. Carola pijąc wodę złamała sobie ząb i to nie byle jaki, ale górna jedynkę! Szczęśliwym trafem córka kobiety, która pomagała jej przygotować się do występu była dentystką, dlatego w trakcie oglądania występu do Invincible mogliśmy podziwiać nieskazitelny uśmiech artystki. Carola żartowała nieraz w wywiadach, że mogła wyglądać jak jakaś stara babuszka.

Rok później diva otrzymała bardzo wysokie oznaczenie z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa za wkład w rozwój kultury oraz osiągniecia dla ojczyzny, a także artystka przyznała, że po Eurowizji w Helsinkach nie wyklucza spróbowania swoich sił w szwedzkich preselekcjach do konkursu raz jeszcze. Plotki o piątym już udziale gwiazdy w Melodifestivalen nasilały się coraz częściej, a złośliwi twierdzili nawet, że największym motywatorem wokalistki by zrobić ten krok było ogłoszenie pośród uczestników selekcji nazwiska Charlotte Perelli (ESC 1999 i 2008), która podobnie jak Carola cieszy się w ojczyźnie statusem gwiazdy oraz pozostawała w tym okresie ostatnim reprezentantem Szwecji, który sprowadził poprzez swoja wygrana Konkurs do Sztokholmu.

https://www.youtube.com/watch?v=gbD4n7VzoF0

Tak czy inaczej miesiąc po zaprezentowaniu listy 28 uczestników Melodifestivalen 2008, szwedzki nadawca publiczny SVT przyznał cztery dzikie karty zapraszające artystów do dołączenia do stawki konkursowej. Jedną z nich otrzymała właśnie Carola.

W trakcie preselekcji zaprezentowała ona utwór One Love, który wykonała w duecie z Andreasem Johnsonem (MF 2006,2015). Nie udało im się jednak wydostać z rundy dogrywkowej (Andra Chansen) nie przechodząc nawet do drugiego etapu tejże rozgrywki. Ostatecznie zwyciężczynią okazała się właśnie Charlotte Perelli, która z dorobkiem 224 punktów zyskała prawo do wyjazdu na Eurowizje do Belgradu.

https://www.youtube.com/watch?v=vQJ-GYLD9Ys

https://www.youtube.com/watch?v=feUcA-8IiP4

Carola swoje niepowodzenie przeżyła godnie i bynajmniej nie zakłóciło to obchodów jubileuszu 25 – lecia kariery, które ukoronowała wydaniem albumu z hitami Främling 25 år.  W 2009 roku wydała także kolejną już płytę z piosenkami świątecznymi, tym razem w języku angielskim Christmas in Betlehem.

W lipcu 2010 roku wokalistka dała koncert w szwedzkiej Dalarnie, w której wykonała własne interpretacje utworów Elvisa Presleya oraz Barbry Streisand. Transmisja odbyła się za pośrednictwem szwedzkiego kanału TV4. Koncert okazał się na tyle sporym sukcesem, że zdecydowano się na wydanie go w formie DVD. Wydawnictwo sięgnęło szczyty list przebojów w Szwecji, co zachęciło divę do nagrania wybranych utworów w formie studyjnej. Album Elvis, Barbra en jag został wydany w marcu 2011 roku i trafił do czołówki najlepiej sprzedawanych płyt.

Podobnie jak wiele zachodnich gwiazd, Carola również uległa trendowi na „Angeline Jolie” i zaadoptowała w kwietniu 2012 dziewczynkę o imieniu Zoe, która przyszła na świat  w Republice Południowej Afryki.

Kiedy Loreen w fenomenalny sposób wygrała Eurowizje w Baku i wiadomym już było, ze kolejna edycja konkursu zawita do Szwecji, Carola dość mocno była obecna we wszystkim, co wiązało się z ESC w Malmö. Warto zauważyć, ze to właśnie w tym mieście wokalistka dwukrotnie wygrała Melodifestivalen. W okresie przedeurowizyjnym Carola nie tylko była często proszona o komentarze dotyczące Eurowizji czy Melodifestivalen, w którego finale pojawiła się w tym samym roku jako gość specjalny wykonując Främling w nowej aranżacji, ale wystąpiła także podczas dużej imprezy Eurovision in Concert w Amsterdamie. Wokalistka chętnie opowiadała wówczas dziennikarzom o obchodach 30 – lecia kariery zawodowej, koncertach, pracy nad książką czy wielkiej radości z ponownego bycia matka. Pozwoliła nawet fińskiej reprezentantce Kriscie Siegfrids przeprowadzić ze sobą wywiad, w którym udzielała m.in piosenkarce rad na temat relacji damsko – męskich i małżeństwa…hmm.

Podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö była widoczna na wielu około eurowizyjnych imprezach, nawet wystapila gościnnie podczas świetnego interval act w niewielkim ale zabawnym epizodzie.

https://www.youtube.com/watch?v=XC75Ps_OlSw

Carola zawsze wyraża się bardzo ciepło o Konkursie, któremu tak wiele zawdzięcza, aczkolwiek lubi podkreślać, że rozwijała swoją karierę także w innych aspektach. W 2014 roku była gwiazdą piątej edycji bardzo popularnego w Szwecji programu telewizyjnego Så Mycket Bättre (O Wiele Lepiej), w którym to znane lokalne gwiazdy branży muzycznej mieszkają ze sobą przez tydzień. Każdy z odcinków show jest poświęcony innemu artyście, a pozostali prezentują własne wersje utworów bohatera z danego dnia. Oprócz Caroli w programie pojawił się także m. in Ola Salo (ESC 2007 z grupą The Ark) oraz Kajsa Dawned. W poprzednich edycjach można było miedzy innymi zobaczyć także artystów takich jak Lena Philipsson (ESC 2004, MF 86,87,88), September czy Agnes Carlsson.

W tym roku Carola sporo koncertowała promując swój najnowszy singiel Make a change, który napisała wspólnie ze swoim synem Amadeusem Sørgaardem. Utwór nawiązuje do trudnej sytuacji dzieci żyjących w państwach afrykańskich. Jest to bardzo przyzwoity popowy numer, w którym możemy dostrzec wrażliwość artystki na problemy innych, którzy w życiu mają  gorzej niż ona. Podobnie tegoroczny triumfator eurowizyjny Måns Zelmerlöw jest dość mocno zaangażowany w pomoc głodującym dzieciom w Afryce.

Za rok już po raz szósty Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji. Czy z uwagi na miejsce przyszłorocznych zmagań możemy spodziewać się, ze Häggkvist będzie częstym gościem portali eurowizyjnych i kanałów telewizyjnych? Jaką role przyjdzie jej odegrać w trakcie całego eurowizyjnego tygodnia? Niezależnie od tego, co przyniesie fanom Eurowizji rok 2016, możemy być pewni, ze Carola już na zawsze pozostanie dla Nas wszystkich symbolem konkursu oraz maszyny do tworzenia wiatru.

Źródło: www.wikipedia.org; ESCtoday.com; www.carola.com; youtube.com

Zdjęcie: www.klikk.no

Exit mobile version