Fińska telewizja YLE umieściła wczoraj przedpremierowo występy przed jury kolejnych sześciu uczestników Uuden Musiikin Kilpailu 2014: MIAU, Dennis Fagerström, Softengine, Mikko Pohjola, Lili Lambert oraz Hukka ja Mama.

Jeśli ktoś pominął występy poprzednich uczestników, zapraszamy TUTAJ.

Jeśli ktoś chce obejrzeć cały odcinek z występami przed jury, zapraszamy TUTAJ.

Poniżej prezentujemy sylwetki kolejnych uczestników UMK oraz ich pierwsze występy na żywo. Uczestnicy prezentują swoje piosenki w takich wersjach w jakich zostały zgłoszone do selekcji. Ostateczne wersje poznamy niedługo.

MIAU – God/Drug 

Żeńskie trio MIAU pochodzi z Kuopio ale wszystkie mieszkają obecnie w Helsinkach. Zespół zaczął działać w 2010 roku w składzie: Henna Juvonen – gitara, Susanna Tikkanen – klawisze i gitara basowa oraz Anu Kaukola – perkusja i sampler. Mają na koncie wiele koncertów. Wśród swoich inspiracji wymieniają the Beatles, Skunk Anansie, Lykke Li oraz grupę Queen. W maju 2014 pojawi się, w sklepach ich debiutancka płyta. Ustalając dwunastkę uczestników UMK, jury było niepewne co do udziału tria. Czas pokaże czy decyzja o ich uwzględnieniu była słuszna.

 

Dennis Fagerström – My Little Honey Bee

Dennis to drugi, obok Clarissy, szwedzkojęzyczny Fin w stawce. Młody wokalista zdobył popularność dzięki uczestnictwu w drugiej edycji programu The Voice of Finland.  Jego celem jest wprowadzenie radości oraz pozytywnego nastawienia do melancholijnego fińskiego rynku muzycznego. Jego idolami muzycznymi są Michael Bublé oraz Robbie Williams. Dennis ma nadzieje, że tak jak oni, będzie w stanie występować na scenie z pewnym przymrużeniem oka.  Producenci UMK opisują go na stronie jako kandydata na idealnego zięcia.  Propozycja konkursowa Dennisa została przygotowana przez zespół autorów, który ma doświadczenie w preselekcjach jak i na Eurowizji.  Piosenki Michaela Jamesa Downa pojawiały się w preselekcjach islandzkich, irlandzkich, maltańskich, łotewskich, węgierskich i mołdawskich. Andreas Anastasiou jest współautorem propozycji cypryjskiej z 2011 roku oraz belgijskiej (Love Kills) z 2013 roku.

 

Softengine – Something Better

Ta młoda formacja pochodzi z miejscowości Seinäjoki (stolicy fińskiego tanga). Formacja powstała w 2011 roku. Wykonują muzykę rockową z elementami indie. Inspirują się takimi zespołami jak: Coldplay, Thirty seconds to Mars czy fińskim Disco Ensemble.  W zeszłym roku wydali swój pierwszy album oraz brali udział w wielu konkurach dla młodych wykonawców. Teraz czas na UMK.

http://youtu.be/g0aariKvFTU

 

Mikko Pohjola – Sängyn Reunalla

Mikko to najbardziej znany uczestnik w stawce. W 2011 roku wydał swój pierwszy album, który spotkał się z przychlynmi opiniami słuchaczy. Akustyczne i pop-rockowe kompozycje tego 22-letniego wykonawcy są chętnie grane przez stacje radiowe specjalizujące się w graniu wyłącznie muzyki po fińsku. W zeszłym roku Pohjola zanotował swój pierwszy duży przebój w kraju – Kuuluuko, kuuntelen. Konkursowa propozycja – Sängyn Reunalla (Na brzegu łóżka) została napisana przez niego samego oraz Jukkę Immonena. Jukka Immonen to producent, który pracował z największymi fińskimi gwiazdami tj. Jenni Vartiainen czy Anna Abreu. W 2013 roku był współautorem eurowizyjnej propozycji z Belgii. Od wprowadzenia formatu UMK w 2012 roku, to on jest odpowiedzialny za nadanie finalnego kształtu piosenkom uczestniczącym w selekcjach. Propozycja Pohjoli, to pierwsza piosenka, kiedy Immonen angażuje się jako współautor w UMK. Jednocześnie warto wspomnieć, że jest to piosenka, co do której jury było początkowo najbardziej podzielone.

 

Lili Lambert – Let Me Take You There

Lili Lambert, czyli Jenni Isoviita tak jak Dennis i Lauri uczestniczyła w fińskiej wersji programu The Voice. Wokalistka jest związana ze sceną muzyki gospel i soul. Lili ma 33 lata i przez wiele lat była chórzystką u wielu znanych fińskich wokalistów, m.in. u Chisu i Jenni Vartiainen. Teraz Lili chce grać pierwsze skrzypce na scenie. Lili jest autorką swojej konkursowej propozycji, która jest pomieszaniem muzyki funk, soul i r’n’b. Wśród swoich inspiracji muzycznych wymienia między innymi Mariah Carey.

 

Hukka ja Mama – Selja

Lasse Hukka i Martina Myllylä (Mama) to dwoje przyjaciół z dzieciństwa. Ten duet wykonuje piosenki, które, jak sami opisują, są słodko-gorzkie. Obecnie oboje mieszkają w Helsinkach. W skład zespołu wchodzą jeszcze dodatkowe trzy osoby. UMK to początek ich drogi muzycznej. Na koncie mają jeszcze jeden singiel – Syksy saapuu. Ich styl muzyczny zdecydowanie wspisuje się w obecne światowe trendy, pełne odwołań do amerykańskiego folku.

 

Co dalej ?

1 stycznia poznamy ostateczne wersje piosenek biorących udział w UMK. 11,18 i 25 stycznia odbędą się zmagania na żywo, które wyłonią 8 finalistów. Finaliści zmierzą sie w wielkim finale, który odbędzie się 1 lutego w Espoo.