Portugalska RTP przedstawiła wygląd przyszłorocznej sceny! Spróbujemy też przewidzieć kto poprowadzi Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie.

Do wielkiego finału Eurowizji w Lizbonie pozostało już tylko 140 dni. Przed paroma dniami RTP zaprezentowała projekt i wizualizacje konkursowej sceny. Jest to koncepcja Floriana Wiedera, niemieckiego scenografa, który jest także odpowiedzialny za wygląd scen z 2011, 2012, 2015 i 2017 roku. Konstrukcja, która powstanie w Altice Arenie czerpie inspirację z kadłuba statku oraz portugalskiej historii i kultury morskiej.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, scena w 2018 roku nie będzie zbudowana z ekranów LED. Ma to na celu odwrócenie trendu korzystania z coraz bardziej efektownych technicznie rozwiązań, wśród których artysta i jego piosenka giną przytłoczeni ogromem scenografii. Organizatorzy zapewniają jednak, że pomimo braku ekranów przyszłoroczna edycja konkursu będzie jedną z najciekawszych w historii.

Media w Portugalii poruszyły temat, komu powierzona zostanie rola prowadzącego następnej Eurowizji. Zaangażowanie w wydarzenie o tak wysokiej randze byłoby dla każdego z prezenterów RTP ogromnym wyrazem uznania. Jest całkiem prawdopodobne, że w Portugalii przywitają nas trzy fantastyczne kobiety, podobnie jak w roku 2015. Byłoby to sprawdzone trio, które bez zarzutu poradziło sobie podczas finału preselekcji, które ponad pół roku temu wygrał Salvador Sobral. A resztę historii już znamy.

Silvia Alberto, Filomena Cautela, Catarina Furtado po finale Festival da Canção 2017

Jedną z najbardziej doświadczonych prezenterek w RTP jest Silvia Alberto, bardzo dobrze znana fanom Eurowizji. Od 2008 zawsze prowadziła portugalskie preselekcje, Festival da Canção. Z wykształcenia aktorka, na przestrzeni lat prowadziła takie programy jak Ídolos, Operação Triunfo, Olha Quem Dança, MasterChef, Top Chef i wiele, wiele innych.

Filomena Cautela to aktorka, znana z niezliczonej liczby seriali telewizyjnych. Od 2 lat jest prowadzącą popularnego programu talk-show 5 Para a Meia-Noite. Podczas Eurowizji w Kijowie podawała punkty portugalskiego jury.

Prawdziwą gwiazdą RTP jest jednak Catarina Furtado, córka legendy RTP Joaquima Furtado, obecna w telewizji od niemal 30 lat. Przewiduje się, że w przyszłym roku może poprowadzić zarówno preselekcje, jak i Eurowizję. Obecnie jest prowadzącą piątej z kolei edycji The Voice Portugal. Jest ambasadorką Goodwill UNFPA

Gdyby RTP zdecydowało się na zaangażowanie mężczyzny podczas przyszłorocznej Eurowizji, wtedy zgodnie z przewidywaniami najprawdopodobniej byliby to Diogo Infante lub Pedro Granger. Wielu fanów ciepło wspomina o Suzy, przebojowej reprezentantce Portugalii z 2014 roku, którą chętnie widzieliby w green roomie wśród uczestników. Kto wie, być może w maju swoją symboliczną rolę otrzyma najbardziej rozpoznawalny Portugalczyk, Cristiano Ronaldo. Gwiazdy sportu już wcześniej pojawiały się w trakcie Eurowizji. W 2008 roku, w Belgradzie, na scenie obok prowadzących pojawił się Novak Đoković, natomiast w roku 2013, w Malmö, widzów przywitał Zlatan Ibrahimović.

W tym tygodniu odbył się drugi etap sprzedaży biletów na przyszłoroczną Eurowizję, które cieszyły się gigantycznym zainteresowaniem. Dotychczas można było nabyć pakiety na wszystkie wydarzenia, bilety na finał, oraz próby finału. Bilety na półfinały pojawią się dopiero po przydzieleniu krajów odpowiednio do pierwszego i drugiego półfinału. O kolejnej puli biletów będziemy Was informować w styczniu.

źródła: rtp.pt; eurovision.tv; escportugal.pt

foto: rtp.pt; flash.pt

1 KOMENTARZ