Kto do Bazylei? To pytanie coraz częściej pada w krajach, w których w ostatnim czasie nadawcy ogłosili publiczne preselekcje do konkursu. Wśród państw zbierających zgłoszenia są te, które w tym roku osiągnęły w Wielkim Finale sukcesy. Jeden kraj z kolei szykuje się na pierwszy w pełni otwarty konkurs od ponad dwóch dekad. Eurowizja rozegra się 13, 15 i 17 maja.
Udział w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji deklarują już 32 państwa, a ostateczna lista będzie jeszcze dłuższa. Wśród najnowszych ogłoszeń startu są Chorwacja, Irlandia i Ukraina – laureaci miejsc w tegorocznej czołówce.
Eurowizja 2025: Chorwacja i Irlandia liczą na kolejny sukces
Oba kraje osiągnęły w tym roku największe sukcesy od lat i z pewnością chciałyby je co najmniej wyrównać w przyszłym roku. Chorwacja zajęła drugie miejsce – najlepsze w historii niepodległych startów – wysyłając na Eurowizję 2024 uczestnika z listy rezerwowej preselekcji. Ku rozczarowaniu fanów, niewiele wskazuje na zmiany w formacie i podejściu nadawcy HRT do konkursu. Stawkę 24 uczestników Dory 2025 oraz 4 piosenki rezerwowe wybiorą jurorzy. Termin zgłoszeń upływa 15 listopada, a formularz i dokładne zasady są dostępne TUTAJ.
Bez zmian w metodzie również w Irlandii. Krajowy nadawca RTÉ przechodzi reformy w wyniku skandalu i zmiany w systemie finansowania. Kilka dni temu stacja omyłkowo ogłosiła rozpoczęcie zbierania zgłoszeń i szybko opublikowany artykuł usunęła. 23 września Irlandia ostatecznie potwierdziła udział w Bazylei: chętni artyści mogą zgłaszać się do 18 listopada. Dokładne reguły przyjmowania propozycji znajdziecie TUTAJ.
Szef krajowej delegacji Michael Kealy wielokrotnie wspominał o przeszkodach finansowych, które uniemożliwiają organizację oddzielnych preselekcji. Pomimo plotek o nowym finale narodowym po tegorocznym sukcesie (najlepszym wyniku Irlandii w XXI wieku), piosenkę na Eurowizję 2025 poznamy ponownie podczas specjalnego odcinka The Late Late Show w lutym. Według Eirevision Podcast Kealy – kierujący delegacją RTÉ nieprzerwanie od 2013 roku – ujawnił również, że rozpoczęły się prace nad wyborem nowego szefa delegacji po Eurowizji 2025.
Islandia, Luksemburg, Ukraina – w tych krajach drobne zmiany
Trzech nadawców także zapowiedziało kontynuację swoich dotychczasowych preselekcji. Pomimo rozważań nad rezygnacją Islandia potwierdziła swój udział w Eurowizji 2025, nie podając szczegółów dotyczących wyboru piosenki. W wyniku tegorocznych kontrowersji nadawca RÚV zdecydował, że zwycięstwo w tradycyjnym konkursie Söngvakeppnin nie będzie równoznaczne z wyjazdem na Eurowizję. Rezygnacji z tego formatu jednak nie będzie. Do 13 października obywatele i rezydenci Islandii mogą zgłaszać się do preselekcji Söngvakeppnin 2025 – w stawce jak zawsze znajdzie się dziesięć piosenek. Telewizja poinformowała, że rozważa aktualnie zmiany w formacie czy samym systemie głosowania.
Niespodzianki w preselekcjach zapowiada Suspilne. Telewizja ukraińska otworzyła zgłoszenia do Widbiru 2025 – formuła jest podobna do tegorocznej. Najpierw dwudziestu uczestników weźmie udział w grudniowych przesłuchaniach na żywo. Dziewięć piosenek przejdzie do finału, a pozostałe jedenaście – do internetowej dogrywki, w której publiczność ocali tylko jedną. Listę dziesięciu finalistów poznamy najpóźniej 17 stycznia. Producentką muzyczną preselekcji została Tina Karol (Eurowizja 2006), a ich dotychczas znane szczegóły są dostępne TUTAJ.
Luksemburczycy idą za ciosem i planują drugą edycję Luxembourg Song Contest. Jak na razie nie są znane planowane zmiany, natomiast stacja RTL przedstawiała już nowe logo konkursu. Zgłoszenia trwają do 6 października według takich samych wymogów jak w ubiegłym roku. Nadawca zapowiada, że możemy spodziewać się kolejnego finału pełnego eurowizyjnych wspomnień i gości specjalnych. Pod koniec września w Luksemburgu odbędzie się tzw. songwriting camp pod kątem stworzenia hitów na Eurowizję, a finał LSC 2025 obejrzymy na żywo 25 stycznia.
Grecja: pierwsze takie preselekcje od 22 lat
Domysły o powrocie finału narodowego potwierdził nadawca ERT. Greckie media eurowizyjne informowały, że eliminacje na żywo mogą być ogłoszone po prezentacji jesiennej ramówki i faktycznie tak się stało podczas konferencji prasowej w Atenach. Wcześniej grecka prasa podawała, że nacisk na wybór publiczny kładł sam rząd kraju ze względu na skandale w minionych latach.
Ostatnie preselekcje na żywo, do których mógł zgłosić się każdy chętny wykonawca, odbyły się w Grecji… w 2003 roku. Od tamtej pory stawiano na wybory wewnętrzne lub eliminacje z udziałem odgórnie zapraszanych kandydatów. Tym samym, ta metoda wyboru powraca w Helladzie po ponad dwudziestu latach. Szczegóły formatu czy terminy poszczególnych etapów nie są jeszcze jawne.
Pomysł wzbudził entuzjazm wśród wielu artystów oraz największych wytwórni muzycznych, które już przygotowują swoich podopiecznych do preselekcji. Przedstawiciel firmy PANIK Records zdementował plotki, jakoby faworytką ERT była Eleni Foureira (Eurowizja 2018, Cypr). Zamiast tej gwiazdy PANIK zamierza do konkursu zgłosić Tanię Breazu, popularną wokalistkę rumuńskiego pochodzenia.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziły do tej pory 32 państwa. Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta.
Wstępny termin zgłoszenia startu na forum Europejskiej Unii Nadawców (EBU) minął 15 września. Do 11 października zainteresowane kraje mogą opuścić stawkę bez kary finansowej. Żadnej decyzji nie ogłosiła jeszcze Telewizja Polska.
źródła: HRT, RTE, Eirevision Podcast, RUV, Suspilne, RTL, ERT, eurovisionfun.com, Eurovoix