Eurowizja dla Dzieci zbliża się wielkimi krokami. W Kijowie trwają już próby, wczoraj poznaliśmy kolejność startową. Zdradzamy kolejne niespodzianki przygotowane przez organizatorów!

W czasie gdy coraz większe tłumy protestowały na Placu Niepodległości w Kijowie przeciwko działaniom władz kraju, które mają oddalać Ukrainę od integracji z Unią Europejską, do stolicy przyleciały wszystkie delegacje Eurowizji dla Dzieci 2013. Finał odbędzie się już w sobotę, dlatego pora rozpocząć eurowizyjny tydzień, pełen prób, konferencji prasowej, imprez i przygotowań. Wczoraj przygotowano uroczystą ceremonię powitalną, podczas której reprezentanci mogli wykonać swoje konkursowe propozycje oraz wylosować pozycje startowe w finale. Reprezentanci Gruzji i Macedonii zdobyli „dzikie karty” i w porozumieniu z szefami delegacji sami ustalili, z którego miejsca chcą wystąpić. Oto wyniki losowania:

1 SZWECJA
2 AZERBEJDŻAN
3 ARMENIA
4 SAN MARINO
5 MACEDONIA (dzika karta)
6 UKRAINA
7 BIAŁORUŚ
8 MOŁDAWIA
9 GRUZJA (dzika karta)
10 HOLANDIA
11 MALTA
12 ROSJA

Dziś rozpoczęły się próby w Pałacu Ukraina. Wokaliści mogli po raz pierwszy stanąć na scenie, wypróbować akustykę, choreografię i podejrzeć konkurencję. Co ciekawe, niektóre reprezentacje nie śpiewały dziś na żywo. Filmy z prób obejrzeć można na portalu JuniorEurovision.tv, a jeden przykładowy prezentujemy poniżej:

W Kijowie znajdują się ekipy kilku popularnych stron eurowizyjnych, m.in. Oikotimes czy ESCkaz. Grecki portal znany jest z tabloidowych newsów i takich też nie brakuje w związku z JESC. Dziś podano informację, że doszło do zgrzytu między delegacjami Armenii i Azerbejdżanu. W trakcie zaplanowanego spotkania dziennikarzy z reprezentantką Armenii, Azerowie zaprosili na specjalną próbę swojego reprezentanta do Euroclubu, tłumacząc, że Rustam potrzebuje dodatkowego czasu na przygotowanie, a opinia obserwatorów na pewno będzie bardzo cenna. Strona ormiańska nie skomentowała tego zdarzenia.

Innego rodzaju skandalem była kłótnia firmy Euromedia, która zajmuje się techniczną obsługą finału z telewizją NTU. Technicy oskarżają zarząd telewizji o łamanie warunków umowy i brak zapłaty na czas. Grożono strajkiem i anulowaniem całego konkursu, ale ostatecznie wiadomo, że do tak drastycznych działań nie dojdzie. Konkurs zostanie zrealizowany i będzie transmitowany zgodnie z planem, ale EBU zagroziło, że jeżeli NTU nie dogada się z Euromedia, nadawca poniesie za to konsekwencje finansowe.

Specjalny film przygotowany przez JuniorEurovision.tv pokazujący fanów Eurowizji dla Dzieci z całego świata

Finał Eurowizji dla Dzieci 2013 odbędzie się w sobotę, 30 listopada o 19:00 CET. Transmisję konkursu przeprowadzą nadawcy uczestniczący oraz Szkocja (tylko radio). Z opóźnieniem finał pokażą też telewizje Grecji, Kosowa i Australii. Transmisja internetowa dostępna będzie na stronie JuniorEurovision.tv. Aby zapoznać się z tegorocznymi utworami, można zajrzeć do naszego spisu, który dostępny jest TUTAJ.

Show poprowadzą Timur Miroshnychenko i Zlata Ognevich, a gośćmi specjalnymi będą Anastasia Petrik, Emmelie de Forest i Ruslana. Ta ostatnia wykona swój najnowszy hit „Rachmaninov” w towarzystwie zespołu tanecznego. Utwór w stydyjnej wersji znaleźć można poniżej:

Źródło: JuniorEurovision.tv, Oikotimes.com, ESCkaz

Foto: JuniorEurovision.tv (Sofia z Ukrainy na próbie)