Kolejny kraj potwierdza udział

Szwajcaria wybierze dopiero w lutym

Przedstawiciele stacji SRF potwierdzili, że Szwajcaria wyśle do Kopenhagi swojego reprezentanta. Co więcej – w przeciwieństwie do lat ubiegłych, w których finał preselekcji odbywał się w połowie grudnia, tegoroczne zmagania finalistów odbędą się dopiero 1 lutego. Decyzję o tym, kto wystąpi w barwach narodowych w Danii zadecydują wspólnie profesjonalne jury oraz telewidzowie stosunkiem głosów 50/50.

Wzorem lat ubiegłych, artyści, którzy chcą wziąć udział w szwajcarskich preselekcjach, mogą zgłaszać swoje utwory na specjalnej platformie internetowej, która zostanie otwarta 30 września. Tradycyjnie kraj ten jest otwarty na muzyków i artystów z całego świata. Stacja SRF i RTR nie stawia większych wymagań obywatelskich oraz muzycznych. Każdy, kto ma chęć stanąć do walki o miejsce w finale szwajcarskich preselekcji może zgłosić się do narodowych selekcji, w których internauci oraz muzyczni eksperci zadecydują o ich losie. Zakończenie przyjmowania zgłoszeń nastąpi 28 października. Jedynie 9 szczęśliwców zostanie zaproszonych do następnego etapu przesłuchań.


Lyss Asia, która na pierwszej Eurowizji wykonała utwór Refrain

Jednocześnie francuskojęzyczny nadawca RTS wybierze sześciu finalistów, natomiast włoski nadawca RSI za pośrednictwem radiowych preselekcji wyłoni trójkę szczęśliwców, którzy zakwalifikują się do kolejnej rundy. Co nowego czeka nas podczas szwajcarskich zmagań? Wszystkich uczestników, którzy zakwalifikują się do kolejnego etapu przesłuchań czeka kolejna rywalizacja. Muzycy będą musieli zaprezentować się przed specjalną lożą ekspertów, która będzie oceniała na żywo zarówno śpiew, potencjał, jak i obycie sceniczne i potencjalne szanse na przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Jurorzy wybiorą jedynie sześciu uczestników, którzy zostaną zaproszeni do narodowego finału.


Anna Rossinelli – In Love For A While

Przypominamy, że Szwajcaria jest jednym z członków założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji. W 1956 roku Szwajcaria organizowała konkurs. Ponadto dzięki wokalistce Lyss Asia kraj ten zdobył pierwsze Grand Prix w historii. Na kolejne zwycięstwo Szwajcarzy musieli długo czekać. Dopiero w 1988 przyszedł moment triumfu, aktualnie jedna z największych muzycznych gwiazd na świecie – Celine Dion wraz z utworem Ne partez pas sans moi zajęła 1. miejsce. Od 13 lat Szwajcarii na Eurowizji wiedzie się różnie, zazwyczaj kraj ten zdobywa miejsca na dnie tabeli. Wyjątkiem był rok 2005, w którym zespół Vanilla Ninja wywalczył 8. miejsce. Ostatni raz w finale Szwajcaria znalazła się w 2011 roku, zajmując w nim ostatnie miejsce. W tym roku kraj ten reprezentował zespół Takasa, który mimo tego, że zdobył uznanie publiczności i telewidzów, to nie spodobał się jurorom i ostatecznie zajął 13. miejsce w półfinale. Czy w przyszłym roku Szwajcaria dokona renesansu i wyśle do Kopenhagi reprezentanta, który trwale zapisze się w historii Eurowizji? Kto wie, może w 2015 roku Konkurs Piosenki Eurowizji zagości w Zurichu? Poniżej przypominamy niezapomniany występ Celine Dion:


Celine Dion – Ne partez pas sans moi

(tp)

Źródło: eurovision.tv, esctoday.com, youtube.com, inf. wł.

Exit mobile version