Dzisiaj odbędzie się drugi półfinał belgijskich preselekcji. Podczas koncertu na scenie pojawi się czwórka kolejnych uczestników. Kto zdoła awansować do finału? 

Dzisiaj w Belgii zrobi się o Eurowizji ponownie głośno, a to za sprawą organizacji drugiego półfinalu narodowych preselekcji. Podobnie, jak zeszłotygodniowy koncert, dzisiejsze zmagania zostaną wyemitowane na żywo, a transmisja dostępna będzie dla eurowizyjnych fanów w internecie.

Przypominamy, że na początku stacja VRT zorganizowała tzw. castingi, w trakcie których zakwalifikowani uczestnicy wykonywali swoje aranżacje eurowizyjnych utworów. Do dyspozycji artyści mieli ponad 58 lat pięknej historii muzycznej. Z każdego etapu przesłuchań awansowało 4 uczestników, którzy zdobyli największe uznanie jurorów. 2 tygodnie temu został zorganizowany koncert Callback, wzięło w nim udział 8 uczestników, którym zabrakło trochę szczęścia u jurorów, a byli blisko bezpośredniego awansu. Tym samym ostatnich 4 półfinalistów wybrali wyłącznie telewidzowie. Ostatecznie 12 szczęśliwców zostało podzielonych na trzy osobne półfinały. W każdym z nich zmierzy się czwórka pretendentów do miana finalistów. O tym, kto awansuje do wielkiego finału zadecydują wspólnie telewidzowie i jurorzy stosunkiem głosów 50/50. W trakcie tego etapu preselekcji wszyscy uczestnicy wykonają pierwszy raz swoje eurowizyjne propozycje.

Poniżej prezentujemy dzisiejszych półfinalistów oraz tytuły konkursowych utworów.

SIL – What’s the time in Tokyo

Axeela – Chasing rainbows

Yass – I need you tonight

2Fabiola ft. Loredana – She’s after my piano

Z zeszłotygodniowego półfinału do ostatniego etapu belgijskich preselekcji awansowali: Eva Jacobs (otrzymała najwyższe noty od jurorów oraz widzów), a także Undo, który dzięki licznemu wsparciu telewidzów zdołał przegonić zespół One Day i otrzymać bilet do finału. Poniżej prezentujemy występ pierwszych finalistów.

 

 

Kto ma szanse na zdobycie największego poparcia telewidzów i jurorów? Zdecydowanie Yass, który oczarował jurorów podczas castingowych przesłuchań i otrzymał maksymalne noty. Mimo to belgijskie media są jednogłośne, że efekt na żywo będzie dla artysty decydujący. Nie można przejść obojętnie obok SIL – wokalistki zespołu Sylver, którego przeboje triumfowały niejednokrotnie na 1. miejscach list przebojów w rozgłośniach radiowych w całej Europie. Czy popularność pomoże wokalistce w awansie do wielkiego finału?

Dzisiejszy półfinał rozpocznie się o godzinie 20:30. Transmisja dostępna będzie na kanale Een, natomiast w internecie koncert preselekcyjny będzie można zobaczyć TUTAJ oraz TUTAJ.

UPDATE:

Zgodnie ze wcześniejszymi spekulacjami do finału awansowali Sil (1. miejsce) oraz Yass (2. miejsce). Za tydzień odbędzie się trzeci, zarazem ostatni półfinał.

Źródło: een.be, youtube.com, inf. wł.

Zdjęcie: sylver.be

 

1 KOMENTARZ