Kolejny rekord zgłoszeń w Estonii!

0
866

We wtorek w godzinach popołudniowych zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do przyszłorocznych selekcji Eesti Laul 2018. Po raz kolejny pobito rekord zgłoszeń.

Ostatni dzień zgłoszeń w Estonii należy do najbardziej interesujących z racji wielu chętnych wykonawców, którzy w obecności kamer przekazują swoje propozycje do preselekcji. Popularność wydarzenia jest na tyle duża, że ostatnia godzina zgłoszeń była transmitowana przez państwową telewizję ERR oraz dwa duże portale – Delfi i Postimees.

Ostatecznie do selekcji zgłoszono 258 piosenki i… jedną pracę magisterską. Dla porównania, finałową stawkę Eesti Laul 2017 wyłoniono spośród 242 zgłoszonych piosenek. Coroczny przyrost zgłoszeń jest zaskakujący, ponieważ od dwóch lat państwo nie dostało się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji.

https://www.instagram.com/p/Ba9wd9NFRWH/?tagged=eestilaul2018

Zdaniem producenta wykonawczego, Marta Normeta, coraz większa liczba zgłoszeń jest wyrazem zaufania dla formatu, który w 2018 roku odbędzie się po raz dziesiąty.

Ze względu na wzrost liczby piosenek i wiążąca się z tym intensywność prac jury, które decyduje o ostatecznym składzie stawki, zdecydowano się na zmiany w ocenie piosenek. Członkowie jury z Estonii i z zagranicy będą mieć tydzień na ocenę utworów w skali od 0 do 5 punktów. Jury wybierze 15 piosenek, natomiast pozostałe 5 miejsc obstawią producenci selekcji.

Wykonawców biorących udział w selekcjach poznamy 10 listopada, a utwory oraz podział półfinałowy odbędzie się 19 i 20 grudnia.

Podczas ostatniego dnia zgłoszeń w stawce pojawili się wykonawcy, tacy jak m.in. Beyond Beyond, czyli znany boysband pod patronatem Stiga Rästy (Eurowizja 2015). Formacja wystąpiła w przerwie na głosowanie podczas finału Eesti Laul 2017. Innym wykonawcą, który potwierdził swój udział w selekcji, jest zespół Zerba Island (Eesti Laul 2016).

Poza wskaznymi wykonawcami należy liczyć, że swoje propozycje wysłali wykonawcy, którzy brali udział w warsztatach Eesti Laulu Akadeemia. Więcej na ten temat TUTAJ.

Eesti Laul 2018 odbędzie się 10 i 17 lutego (półfinały) oraz 3 marca (finał). Finał odbędzie po raz trzeci w  Saku Suurhall.  Bilety na finał można zakupić TUTAJ.

Źródło: ERR, Delfi, Postimees; Foto: Kairit Leibold/ERR