Po zwycięstwie podczas Eurowizji dla Młodych Muzyków rok temu i 8. miejscu Michała Szpaka w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, wczoraj saksofonista Łukasz Dyczko zdobył najważniejszą nagrodę Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii!

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbył się już po raz osiemnasty, a o zwycięzcach zdecydowało grono międzynarodowych ekspertów. Spośród 11 uczestników wybrali oni najlepszą trójkę. Trzecie miejsce (3 tys. euro) zdobył reprezentant Austrii – kontrabasista Dominik Wagner. Miejsce drugie przypadło przedstawicielowi Czech – pianiście Robertowi Bily (7 tys. euro). Grand Prix zdobył zaś nasz reprezentant – saksofonista Łukasz Dyczko! Za Rhapsody pour Saxophone alto belgijskiego kompozytora Andre Waigneina Łukasz uzyskał nagrodę w wysokości 10 tys. euro oraz solowy koncert z Orkiestrą Symfoniczną WDR z Niemiec. Sukces Polaka śledziły tysiące widzów zgromadzonych przez kolońską katedrą oraz widzowie m.in. TVP Kultura, która transmitowała wczorajszy konkurs. Poprzedni zwycięzcy cieszyli się wielkimi sukcesami w środowisku muzyków klasycznych i życzymy Łukaszowi równie wspaniałych osiągnięć – powiedział Jon Ola Sand z Europejskiej Unii Nadawców. Polski zwycięzca nie krył zaskoczenia wynikami, przyznał, że na razie nie jest w stanie myśleć o planach na przyszłość – cieszy się zwycięstwem i tym, że mógł zaprezentować się na żywo kolońskiej publiczności.

To już trzecie zwycięstwo Polski podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Nasz kraj zadebiutował w 1992 roku, od razu wygrywając – dokonał tego skrzypek Bartłomiej Nizioł. Później reprezentowali nas wiolonczelista Łukasz Szyrner (1994) i skrzypaczka Maria Nowak (1996). W 1998 Polska nie uczestniczyła w konkursie, a po powrocie w 2000 roku znów udało nam się zdobyć Grand Prix, tym razem za sprawą pianisty Stanisława Drzewieckiego. Po tym sukcesie nasz kraj był obecny podczas konkursu w każdej edycji – reprezentowali nas Piotr Jasiurkowski (2002), Agnieszka Grzybowska (2004), Jacek Kortus (2006), Marta Kowalczyk (2008), Bartosz Głowacki (2010), Jagoda Krzemińska (2012 – 4. miejsce) i Bartosz Kołsut (2014). Od paru lat reprezentant wybierany jest poprzez ogólnopolski konkurs „Młody Muzyk Roku” organizowany przez TVP Kultura.

Kolejna Eurowizja dla Młodych Muzyków odbędzie się w 2018 roku. Za rok dowiemy się, kto będzie jej organizatorem. W przyszłym roku pora na kolejną edycję Eurowizji dla Młodych Tancerzy! Organizatorem będzie Malta, a na tę chwilę udział potwierdziły cztery kraje: Malta, Holandia, Niemcy i Szwecja. Polska wygrała ostatnią edycję, więc zapewne potwierdzenie udziału to tylko kwestia czasu.

Źródło: WDR, YoungMusicians.tv, fot.: EBU

3 KOMENTARZE