Fot. Anders Putting/EBU

Azerbejdżan nie przeprowadził telewizyjnej selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji od 2015 roku. Od tego momentu zarówno artystów, jak i piosenki wybierano wewnętrznie. Czy ITV ma już pomysł na sukces?

Krajowy nadawca Azerbejdżanu, Ictimai, potwierdził we wrześniu, że Azerbejdżan weźmie udział w zbliżającym się Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu w 2019 roku. Teraz pojawiły się pierwsze informacje o planach Azerbejdżanu na przyszłoroczny konkurs. Jak donosi INFE Azerbaijan po raz kolejny będzie to wybór wewnętrzny. Przesłuchania mające na celu wybór reprezentanta Azerbejdżanu mają się odbyć w tym tygodniu, a nadawca azerski wskaże artystę, który pojedzie do Izraela.

Jest to prawie ten sam format selekcji, który zastosowano w zeszłym roku, kiedy wybrano Aisel jako jedną z pierwszych potwierdzonych artystów na Eurowizję 2018. Po wyborze piosenkarki, wybrano dla niej utwór, również wewnętrznie. Ictimai TV wskazało X my Heart Dimitrisa Kontopoulosa. Warto przypomnieć, że Aisel była pierwszą azerską wokalistką, która nie dostała się do finału. Mimo tego, azerska opinia publiczna broniła swoją reprezentantkę z Lizbony (przeczytaj więcej: TUTAJ) i dlatego spodziewano się, że wokalistka otrzyma drugą szansę przy współpracy z Filipem Kirkorowem i Dimitrisa Kontopoulosa. Takie spekulacje pojawił się po publikacji wspólnych zdjęć w mediach społecznościowych. Ostatecznie wszystko wskazuje, że wszystkie karty są w grze i jest dość prawdopodobne, że w Tel Awiwie zobaczymy kogoś zupełnie innego.

https://www.instagram.com/p/BpmtLn7n-Nc/

Do tej pory Azerbejdżan brał udział w Eurowizji 11 razy od 2008 roku. Krajowy nadawca w ostatnich latach stawia na wybór wewnętrzny przy współpracy z takimi szwedzkimi twórcami jak Sandra Bjurman, Stefan Örn czy Anders Bagge. W 2008 i 2010 roku odbyły się azerskie preselekcje z oryginalnymi kompozycjami. W okresie 2011-2013 wykorzystywano format talent show Milli Seçim Turu, w którym pojawiali się zarówno profesjonaliści oraz kompletni amatorzy. W 2014 roku wykorzystano talent show Böyük Səhnə, który był tworzony przy współpracy z ukraińską firmą produkcyjną.

Źródło: INFE Azerbajan, własne 

1 KOMENTARZ