Już w najbliższą sobotę, 3 sierpnia, poznamy najlepszy chór roku w Europie. Druga edycja Chóru Roku Eurowizji odbędzie się w szwedzkim Göteborgu, a na scenie usłyszmy formacje z dziesięciu krajów. W gronie reprezentantów nie ma Polaków, za to jest kilka eurowizyjnych powrotów.

Chór Roku Eurowizji 2019 – kto wystąpi?

Gospodarzem wydarzenia jest, znany z wysokiego poziomu organizacji, szwedzki nadawca, SVT. Widowisko odbędzie się w Partille Arena w Göteborgu, a poprowadzą je doświadczeni prezenterzy, zajmujący się muzyką klasyczną – Brytyjczyk, Petroc Trelawney (gospodarz Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2018), i Szwedka, Ella Petersson.

Udział weźmie 10 państw (Belgia, Dania, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja i Walia), z czego trzy najlepsze trafią do finałowej rundy. Prezentacja każdego z chórów nie może przekroczyć czterech minut i musi zawierać co najmniej krótki fragment uwzględniający muzykę charakterystyczną dla danego kraju. Zwycięzca rywalizacji będzie reprezentował Europę podczas Światowych Igrzysk Chórów w przyszłym roku.

Dwóch artystów zobaczymy ponownie. Dyrygent belgijskiego występu, Nicolas Dorian, reprezentował swój kraj jako członek formacji Witloof Bay podczas Eurowizji 2011 w niemieckim Düsseldorfie, zaś łotewski dyrygent, Jānis Ozols, współtworzył sekstet Cosmos, który brał udział w konkursie w Atenach w 2006 roku.

Udział Szkocji w cieniu dyskusji o niepodległości

Co ciekawe, wśród debiutujących nadawców jest szkocki BBC Alba, dla którego będzie to pierwszy start w którejkolwiek z imprez muzyczno-tanecznych organizowanych przez Europejską Unię Nadawców. Pikanterii sytuacji dodaje fakt, iż Szkoci od kilku lat otwarcie podnoszą kwestie niepodległości, czego kolejnym wyrazem będzie start pod własną flagą w  wydarzeniu o randze ogólnoeuropejskiej. Jak zapowiedzieli włodarze stacji, trwają zaawansowane rozmowy w sprawie debiutu Szkocji podczas Eurowizji Junior w 2020 roku.

Chór Roku Eurowizji 2019 – kolejność startowa

  1. Szwecja – Zero8 – dyrygent: Rasmus Krigström
  2. Belgia – Almakalia – dyrygent: Nicolas Dorian
  3. Łotwa – Koris Maska – dyrygent: Jānis Ozols
  4. Niemcy – Bonnvoice – dyrygent: Tono Wissing
  5. Norwegia – Volve Vokal – dyrygent: Gro Espedal
  6. Dania – Vocal Line – dyrygent: Jens Johansen
  7. Szkocja – Alba – dyrygent: Joy Dunlop
  8. Słowenia – Jazzva – dyrygent: Jasna Žitnik
  9. Szwajcaria – Cake O’Phonie – dyrygent: Antoine Krattinger
  10. Walia – Ysgol Geldd Ceredigion – dyrygent: Islwyn Evans

Pierwszą edycję konkursu wygrał przed dwoma laty w Rydze słoweński chór, Carmen Manet, pokonując w finałowym starciu reprezentacje Walii i Łotwy. Kto wygra tym razem? Transmisję będzie można śledzić na kanale SVT Play 3 sierpnia o godz. 20:30.

Źródła: ebu.ch, eurovoixx.com