Dziś o 20:00 będziemy mieli okazję śledzić transmisję nowego konkursu przygotowanego przez Europejską Unię Nadawców. Będzie to konkurs „Eurovision Choir of the Year 2017”! Zapraszamy do oglądania!

Europejska Unia Nadawców wciąż szuka nowych koncepcji by stworzyć pan-europejskie show jednoczące widzów tak samo jak legendarny Konkurs Piosenki Eurowizji. Dziś premiera kolejnej idei – Konkurs Eurowizji Chórów, który zorganizowany zostanie w stolicy Łotwy – Rydze. Produkcją zajęli się pracownicy telewizji łotewskiej LTV i Riga Tourism Development Bureau. Konkurs odbędzie się w Arenie Riga, a poprowadzą go Eric Whitacre (amerykański kompozytor i dyrygent, zdobywca nagrody Grammy) oraz przedstawicielka LTV – Eva Johansone.

Udział w konkursie wziąć mogą jedynie aktywni członkowie EBU – na start w pierwszej edycji zdecydowało się dziewięć telewizji. Każda z nich wystawiła profesjonalny chór zgodnie z regulaminem konkursu oraz przygotowała występ trwający do 6 minut, zawierający utwory jakiegokolwiek rodzaju, ale z zastrzeżeniem, by zawierały elementy tradycyjne i charakterystyczne dla danego kraju. Oto lista uczestników i utworów, jakie wykonają. Podana kolejność jest kolejnością startową.

  1. ESTONIA Estonian TV Girls’ Choir Absolute Tormis
  2. DANIA Academic Choir of Aarhus I Seraillets Have/Wiigen-Lied
  3. BELGIA Les Pastoureaux Dans la troupe/Ensemble
  4. NIEMCY Jazzchor Freiburg African Call/Palettes
  5. SŁOWENIA Carmen Manet Ta na Solbici/Adrca/Aj, zelena je vsa gora
  6. WĘGRY Bela Bartok Male Choir Karádi nóták
  7. WALIA Côr Merched Sir Gâr O, Mountain, O/Traditional Welsh Lullaby/Wade in the Water
  8. AUSTRIA Hardchor Linz Ave Maria/I tua wos i wü/Rah
  9. ŁOTWA Spīgo Grezna saule debesīs/Es čigāna meita biju

O zwycięzcy zadecyduje trzyosobowe jury w składzie: Elīna Garanča (Łotwa), John Rutter (Wielka Brytania) i Nicolas Fink (Szwajcaria). Zwycięski chór otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez władze miasta Rygi.

Konkurs nie będzie transmitowany w Polsce, gdyż TVP nie zdecydowała się na start w pierwszej edycji. Polscy widzowie będą mogli śledzić Eurowizję Chórów za pośrednictwem YouTube – TUTAJ, od godziny 20:00. Show transmitowane będzie także przez następujące stacje telewizyjne: La Trois (Belgia), DR K (Dania), ETV2 (Estonia), M5 (Węgry), LTV1 (Łotwa), RTV SLO 1 (Słowenia), S4C (Walia), Arte Concert (Francja), RTS2 (Serbia) oraz z opóźnieniem przez RTSH 1 (Albania) o 21:40 czasu lokalnego, ORF 2 (Austria) o 22:50, WDR (Niemcy) 30.07 o 07:40 i SWR (Niemcy) 5.08 o 21:20.

Więcej informacji na temat konkursu i uczestników znaleźć można na stronie internetowej EurovisionChoir.tv.

Źródło: EBU