Pięć najbardziej kontrowersyjnych występów na Eurowizji

Eurowizja 2014, Conchita Wurst

Eurowizja 2014 w Kopenhadze i jego zwyciężczyni - Conchita Wurst z Austrii, fot. eurovision.tv

Czym byłby Konkurs Piosenki Eurowizji, gdyby nie dostarczał nam wszystkiego co niecodzienne, ciekawe, ale też kontrowersyjne? Dziś bierzemy pod lupę to, co na przestrzeni lat wywoływało u widzów zdziwienie, konsternację, ale przede wszystkim kontrowersje.

Konkurs Piosenki Eurowizji i najdłuższy pocałunek

Chociaż obecnie jesteśmy przyzwyczajeni widzieć na ekranach naszych telewizorów o wiele bardziej odważne obrazy, reprezentanci Danii w trakcie Eurowizji 1957 zaprezentowali, jak na tamte czasy, bardzo śmiałą scenę.

Birthe Wilke i Gustav Winckler zasłynęli nie tylko z tego, że byli pierwszymi reprezentantami swojego kraju. W trakcie występu do utworu Skibet skal sejle i nat (Statek odpłynie dziś wieczorem) duet pozwolił sobie na jak dotąd najdłuższy pocałunek w historii konkursu. Trwał on aż 11 sekund. zaś plotka głosi, że para nie zauważyła znaku, aby przestać się całować. Cóż, skoro przyjemnie, to czemu przestać?

Dana International symbolem tolerancji

Chociaż mało kto spodziewałby się, że pierwsza transseksualna artystka na Eurowizji sięgnie po trofeum, wygrana reprezentantki Izraela stała się faktem. Dla urodzonej jako mężczyzna Dany International wygrana w Birmingham nie tylko otworzyła drzwi do międzynarodowej kariery, ale także uczyniła z niej symbol akceptacji dla osób transseksualnych w Europie i poza nią.

Wygrana na Eurowizji 1998 ponoć nie spodobała się w środowisku ściśle ortodoksyjnych Żydów, a sama artystka miała przez jakiś czas otrzymywać listy z pogróżkami.

Potwory wygrywają Konkurs Piosenki Eurowizji!

Fiński zespół heavymetalowy Lordi wywołał spore zamieszanie w 2006 roku swoim wejściem na eurowizyjną scenę z utworem Hard Rock Hallelujah. Wyglądając jak kwartet orków z filmu Władca Pierścieni, zespół wywalczył sobie jednak pierwsze miejsce podczas ateńskiego finału. Co więcej, udało im się również zebrać rekordowe 292 punkty i pozostać pierwszym i jedynym uczestnikiem, który zdobył grand prix dla Finlandii.

Krista szuka żony?

Kolejne miejsce na naszej liście kontrowersyjnych występów eurowizyjnych także przypadło Finlandii. Ponownie w roli głównej mamy pocałunek, jednak tym razem reprezentantka Krista Siegfrids zdecydowała się pocałować… swoją chórzystkę!

Pierwszy raz w historii Eurowizji widzowie mogli zobaczyć całujące się kobiety. Chociaż artystka od kilku lat była już wtedy związana ze swoim partnerem, któremu to właśnie dedykowała słowa utworu Marry me, poprzez pocałunek z chórzystką wyraziła protest przeciwko zakazowi ślubów homoseksualnych w jej kraju.

Kobiety z brodą już się nikt nie spodziewał

A jednak! Zwyciężając Konkurs Piosenki Eurowizji w 2014 roku, Conchita Wurst udowodniła, że nawet kobieta z brodą może wygrać największe wydarzenie muzyczne. Występ artystki bez wątpienia wywołał sporo kontrowersji. Do tej pory nie rozumie, czy to kobieta miała brodę, czy mężczyzna nosił sukienkę? Niektóre państwa, w tym Rosja, nie wyemitowały występu Austriaczki, co nie przeszkodziło jednak drag queen w zdobyciu grand prix. Obecnie Conchita decyduje się na bardziej męski wizerunek i należy do grona popularnych artystów w krajach niemieckojęzycznych. Częściej niż Conchita możemy usłyszeć artystę pod jego prawdziwym imieniem – Tom.

To tylko niektóre przykłady występów, które wywoływały wiele emocji i kontrowersji wśród europejskiej publiczności. A Wy? Jaki występ nazwalibyście kontrowersyjnym?

Zapraszamy do komentowania na naszych kanałach na portalach społecznościowych!

Źródło: eurovision.tv; songfestival.be; daily.co.uk

Exit mobile version