W Szwecji po raz kolejny zostały wręczone statuetki rodzimego przemysłu telewizyjnego.

Kristallen są nagrodami stworzonymi w 2005 roku przed przedstawicieli szwedzkich stacji SVT, UR, Kanal 5, TV 4 i TV 3, a jednym z ich głównych celów jest motywowanie do tworzenia rodzimych produkcji telewizyjnych o jak najwyższych standardach technicznych i treściowych. Co roku jury wybiera nominowanych w wielu kategoriach, którzy w danym okresie wyróżnili się pozytywnie w swojej branży. Następnie w dniu gali odbywa się głosowanie widzów wyłaniające ostatecznych zwycięzców. To właśnie do nich wędrują kryształowe statuetki.

W tym roku nie mogło zabraknąć dwóch eurowizyjnych akcentów. W kategorii Prezenter Roku nominowany został tegoroczny współprowadzący Eurowizję i zeszłoroczny jej zwycięzca – Måns Zelmerlöw. Tym razem jednak szczęście nie uśmiechnęło się do niego i statuetka powędrowała do Filipa Hammara i Fredrika Wikingssona. Wyróżniony za to został sam Konkurs Piosenki Eurowizji, który otrzymał nagrodę za Najlepszy Program Rozrywkowy. Dla przypomnienia – za Grand Prix w tym roku odpowiedzialny był szwedzki nadawca – telewizja SVT.

fot janerik henriksson tt
Szwedzki team w momencie wręczenia nagrody. Od lewej: Lotta Loosme, Josephine Görander, Tobias Åberg, Christer Björkman, Daniel Rehn, Sven Stojanovic, Edward af Sillén | fot. Janerik Henriksson/TT (svt.se)

Eurowizyjne show ma szanse na jeszcze jedną nagrodę – jest ono nominowane do prestiżowego Rose d’Or, podobnie jak w przypadku Kristallen, w kategorii Program Rozrywkowy. Ceremonia wręczenia (już 55.) odbędzie się 13 września w Berlinie. Nim to nastąpi, przypomnijcie sobie jeden z bardziej pamiętnych występów i jednocześnie interval act tegorocznego Konkursu. Love, love, peace, peace w wykonaniu prowadzących, Månsa Zelmerlöwa i Petry Mede, podbiło serca wielu eurowizyjnych fanów. Utwór powstał przy współpract Edwarda af Silléna (reżyser i scenarzysta Eurowizji 2016), Daniela Rehna oraz Fredrika Kempego.

Źródło: eurovision.tv, kristallen.se, svt.se
Zdjęcie: Andres Putting (EBU)