Emocje po sobotnim finale powoli opadają. Cały koncert zebrał bardzo dobre recenzje, jednak nie wszystko poszło po myśli organizatorów. Czy Holandia zasłużenie wygrała konkurs i czy występ Madonny pozostawił po sobie pozytywne wrażenie? Zapraszamy do krótkiego przeglądu internetowej prasy.

Zacznijmy od polskiego przeglądu:

To było do przewidzenia: 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie wygrał Duncan Laurence z Holandii, a sama impreza była oszałamiającym popisem realizacji telewizyjnej. Niemiłą niespodzianką była forma Madonny, miłą – wysoki poziom samego konkursu.

wyborcza.pl

Pogromu faworytów nie było i zgodnie z przewidywaniami bukmacherów wygrał Holender Duncan Laurence, śpiewający balladę „Arcade”. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Włoch, a na trzecim Rosja. O wielkiej porażce mogą mówić Izrael, Białoruś, Niemcy i Wielka Brytania. To była jedna z najbardziej kontrowersyjnych edycji w historii konkursu, najbardziej też odważna obyczajowo. Niemiłosiernie długi wieczór uświetniła Madonna, chociaż jej występ nie rzucił na kolana – królowa muzyki pop fałszowała w „Like a Prayer” tak bardzo, że z taką wersją zapewne nie wyszłaby nawet z półfinału.

onet.pl

Nowy singiel nie porwał publiczności. Po występie Madonny nie było owacji na stojąco.

se.pl

Fani piszą o „koszmarnym fałszu”, niedowierzaniu, że „wzięła miliony i zaprezentowała kichę”, „najgorszym występie Eurowizji 2019” i „gigantycznej wtopie”. Jednak najbardziej przykry komentarz brzmi: „Jakby w Eurowizji chodziło o śpiewanie”. Racja, ale mówimy o jednej z największych ikon w historii muzyki.

gwiazdy.wp.pl

 

Zagraniczne media w podobny sposób komentują zwycięstwo Duncana. Tutaj również więcej uwagi poświęca się występowi Madonny i grupy Hatari, którzy podczas swoich występów manifestowali przeciwko konfliktowi Izraela i Palestyny.

pod koniec występu Madonny, dwóch tancerzy idąc ręka w rękę, ujawniło izraelskie i palestyńskie flagi, które nosili na plecach.

***

Znana jako nieprzewidywalna, islandzka grupa Hatari wykonała utwór o nienawiści.w skórzanej ćwiekach , w rzadkiej scenie z żelaznymi kołami, łańcuchami, dymem i efektami pirotechnicznymi. W przeciwieństwie do izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich, artyści wyróżniali się przy ogłaszaniu głosów  publiczności, machając szalikami  w kolorach palestyńskiej flagi, na co publiczność zareagowała gwizdaniem

lemonde.fr

#Madonna mogła brzmieć płasko, ale wygrała moje serce dziś wieczorem – bycie artystą nie zawsze polega na posiadaniu doskonałego głosu, ale na posiadaniu czegoś inspirującego do powiedzenia i wiedzy, jak dostarczyć wiadomość. Ona przewyższała wszystkich innych i była # RealQueen .

@rosamartinezUK

twitter.com

Występ supergwiazdy był spowity kontrowersjami i zamieszaniem, a niektórzy aktywiści nawoływali ją do bojkotu wydarzenia ze względu na kraj goszczący – zwłaszcza po wybuchu przemocy między bojownikami w Gazie i siłami izraelskimi

cnn.com

 

Tegoroczna Eurowizja przeszła do historii, a kontrowersje i emocje pozostaną na długo w pamięci fanów. Czy po fali krytyki, która spadła na organizatorów po zaproszeniu Madonny,  EBU zdecyduje się w kolejnych latach na zaproszenie gwiazdy wielkiego formatu?

 

źródła: cnn, lemonde, twitter, se, onet, wp, wyborcza, eurovision.tv

3 KOMENTARZE

  1. Może nadszedł już czas by OGAE Polska jeszcze we wakacje napisało pismo/petycję w sprawie lepszego wyboru naszego reprezentanta. Znalezienie artysty, kompozytora i tekściarza. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie wygrać ten konkurs. Do dzieła!