17 lutego odbył się finał preselekcji rumuńskich Selecția Națională, który zwyciężyła Ester Peony z utworem On a sunday. Wokalistka niespodziewanie pokonała dwie największe faworytki – Laurę Bretan i Bellę Santiago. Co o jej zwycięstwie sądzi rumuńska opinia publiczna? Jak oceniają szanse Ester na dobrą lokatę w Tel Awiwie?

Selecția Națională 2019 zakończyły się dość nieoczekiwanym wynikiem. Zwyciężyła je Ester Peony, którą tak naprawdę mało kto brał pod uwagę. Jej kompozycja On a sunday zdobyła 62 punkty od jurorów i tylko 3 od widzów, ale to wystarczyło, by pokonać pozostałą jedenastkę uczestników i zdobyć bilet do Izraela. Wygrana Ester wywołała ogromne zaskoczenie i odbiła się szerokim echem w rumuńskich mediach. Nie wszyscy uznają ją za zasłużoną.

Główną rywalką Ester była Laura Bretan – 16-letnia śpiewaczka operowa, uczestniczka amerykańskiej wersji programu Mam talent z 2016 roku. Jej poruszająca w przekazie piosenka Dear father oraz niezwykły głos poruszyły serca wielu Rumunów, w tym popularnej piosenkarki Eleny Carstei. Artystka w swoich mediach społecznościowych wyraziła ogromny żal z powodu porażki Laury i dość mocno skrytykowała zwyciężczynię Ester Peony.

Niestety przed finałem selekcji doszło do skandalu z udziałem Laury. W październiku zeszłego roku odbyło się w Rumunii referendum w sprawie uznania za małżeństwa tylko związków damsko-męskich. Za złożeniem wniosku o to referendum stoi stowarzyszenie Koalicja dla Rodziny (Coaliția pentru Familie). Tuż przed ostatecznym rozstrzygnięciem tegorocznych rumuńskich selekcji uwagę w sieci przykuło wideo, gdzie inicjatywę popiera właśnie młoda wokalistka. Rumuńska prasa twierdzi, że to właśnie konserwatywne poglądy Bretan doprowadziły do jej porażki w Selecția Națională. Tego samego zdania jest Koalicja dla Rodziny. W wypowiedzi dla portalu ziuanews.ro jego przedstawiciele stwierdzają, że wyznawane wartości nie powinny mieć wpływu na udział w konkursie, w którym najważniejsza jest muzyka. Zauważają, że najniższe noty jurorskie dla Laury (4 i 5 punktów) pochodziły od Williama i Debana – przedstawicieli portalu wiwibloggs.com, którzy byli członkami międzynarodowego jury finału Selecția Națională. Według Koalicji dla Rodziny to właśnie niskie noty od tej dwójki sprawiły, że Laura przegrała z Ester. Obie artystki w końcowej klasyfikacji dzieliło tylko 5 punktów.

Również Mihai Alexandru, kompozytor utworu Laury stwierdza, że winne przegranej są przekonania młodej piosenkarki. Jego zdaniem Rumunia straciła największą szansę na awans do finału tegorocznej Eurowizji, a sam Konkurs powoli zaczyna odchodzić od idei, która była jego podstawą do tej pory czyli muzyki. Kieruje też słowa uznania dla samej Laury mówiąc iż wokalistka lśniła na scenie jak gwiazda i praca z nią była dla niego wielkim zaszczytem.

Kontrowersje wywołała nie tylko przegrana faworyzowanej Laury Bretan, ale również system głosowania zastosowany w finale Selecția Națională. Najczęściej jest tak, że gdy w głosowaniu biorą udział jurorzy i widzowie stosuje się system 50:50, gdzie zarówno głosy jednej jak i drugiej strony mają tę samą wagę. W Selecția Națională publiczność potraktowano jako jednego, dodatkowego jurora, co poskutkowało tym, że ich głosy miały tylko 1/7 znaczenia dla wyników. Fakt ten postanowił skomentować Mihai Trăistariu, reprezentant Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 w Atenach i wielokrotny uczestnik rumuńskich selekcji. Artysta uważa, że ten system jest dobry ponieważ widzowie często głosują na swojego ulubionego wykonawcę nie zważając na jakość jego piosenki. Ponadto zauważa, że niektórzy odsłuchują tylko część stawki, co nie jest sprawiedliwe bo w ten sposób nie da się rzetelnie ocenić i wybrać najlepszego reprezentanta. Cieszy się, że preselekcje wygrała Ester i ma nadzieję, że osiągnie sukces w Tel Awiwie.

Finałowy koncert Selectia Nationala przyciągnął przed telewizory 340 000 osób, co dało ósmą pozycję wśród najchętniej oglądanych w tym czasie programów.

Ester Peony z piosenką On a Sunday zobaczymy w pierwszej połowie drugiego półfinału tegorocznej Eurowizji, 16 maja.

Źródło: stirimondene.fanatik.ro, ziuanews.ro, activenews.ro, stirilekanald.ro, click.ro
Foto: eurovisionworld.com