Mała Syrenka przywita ponownie fanów po trzynastu latach

Po blisko czterech miesiącach spekulacji i snucia domysłów duński nadawca DR ogłosił miasto, które zorganizuje przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Wielu fanów oczekiwało sensacyjnego wyboru, jakim byłoby Herming, czy też Horsens. Tak się jednak nie stało. Gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji została stolica – Kopenhaga, dla której będzie to trzecia organizacja tego przedsięwzięcia.

Trzynaście lat to okres jaki Dania musiała czekać, by zorganizować Eurowizję ponownie. Początkowo do rywalizacji o organizację przystąpiło 5 duńskich miast: Kopenhaga, Fredericia, Aalborg, Herning oraz Horsen. W zawirowaniach związanych z przystosowaniem miasta do przyjęcia tysięcy fanów z całej Europy, z rywalizacji odpadły Aalborg i Fredericia, których infrastruktura i baza hotelowa nie są wystarczające do ugoszczenia takiej liczby ludzi. Do dnia dzisiejszego wybór wahał się między trzema pozostałymi miastami, lecz bez większych niespodzianek wybrano miasto, które spełnia wszelkie standardy goszczenia wielkich imprez.

Na miejsce koncertu wybrano B&W-Hallerne, które do maja ma zostać zupełnie zmodernizowane na potrzeby konkursu. Wcześniejszym przeznaczeniem hali było pełnienie funkcji stoczni w sektorze przemysłowym. Obiekt ma 10 000 metrów kwadratowych i wysokość 60 metrów. Hala ulokowana jest na wyspie Refshaleøen przy porcie należącym do miasta Kopenhaga. W trakcie eurowizyjnego tygodnia cała wyspa przekształcona będzie w „Eurovision Island”, gdzie każdy fan konkursu znajdzie dla siebie mnóstwo atrakcji. Już teraz wiadomo też, że centrum prasowe będzie wyjątkowo duże, bo pomieści 1500 reporterów z całego świata.

Organizatorzy konkursu podali również informacje na temat sloganu, który towarzyszył będzie przyszłorocznemu konkursowi. Brzmi on następująco: Join us.
Wiadomo też, że gospodarze bardzo wnikliwie przeanalizowali wszystkie zgłoszone kandydatury i pomimo bardzo atrakcyjnych ofert organizacji Konkursu Eurowizji 2014, jakie złożyły miasta Herning i Horsens postawiono jednak na oryginalną opcję kopenhaską. Jak się jednak okazuje stolica Danii zaproponowała jeszcze jeden oryginalny pomysł – ogromny namiot przed, który miałby być zlokalizowany przy siedzibie publicznego nadawcy, stacji DR. Pomysł z namiotem był rzeczywiście ciekawą ofertą, jednak z punktu widzenia produkcji telewizyjnej liczne filary w namiocie mogłyby być znaczącym problemem w realizacji show. Jesteśmy naprawdę podekscytowani możliwościami ostatecznie wybranego obiektu! – komentuje głowa sekcji produkcyjnej przyszłorocznego konkursu, Pernille Gaardbo.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 odbędzie się w dniach: 6, 8 i 10 maja przyszłego roku.

News przygotowali: Kamil Justyniarski i Artur Zieliński

Źródło: eurovision.tv