W gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza odbyły się pierwsze próby do koncertu finałowego Krajowych Eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Była to jednak próba dźwiękowa, dlatego nie poznaliśmy większości szczegółów dotyczących jutrzejszych prezentacji scenicznych.

Podczas dzisiejszej próby, zamkniętej dla mediów, zobaczyliśmy pierwsze efekty przygotowań wszystkich dziewięciu wykonawców, w tym m.in. Michała Szpaka, Natalii Szroeder czy Kasi Moś, a także głównych faworytek, czyli Margaret Edyty Górniak. Artyści nie wystąpili w kolejności startowej, w której zaprezentują się podczas jutrzejszego, decydującego koncertu, w trakcie którego wybrany zostanie reprezentant Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie.

Pragniemy zaznaczyć, że decyzją Telewizji Polskiej, w trakcie prób obowiązywał absolutny zakaz robienie zdjęć oraz nagrywania wideo.

01 MICHAŁ SZPAK

Na pierwszy ogień poszedł Michał Szpak, który wykonał kawałek Color of Your Life. Choć sama próba odbyła się z kilkunastominutowym opóźnieniem, wszystkie próbne występy wokalisty przebiegły sprawnie. Zgodnie z oczekiwaniami, usłyszeliśmy mocny wokal, a całość okraszona została ciekawymi, czerwono-czarnymi wizualizacjami w kształcie kul. Mają one jeszcze zostać zmienione do jutra – pojawić się ma w nich ogień. Jutro możemy się spodziewać bardzo dobrego występu, który wywoła dużo emocji i z pewnością zainteresuje wielu telewidzów.

02 KASIA MOŚ

Jako druga próbowała się dzisiaj Kasia Moś, która ma nadzieję reprezentować Polskę w piosenką Addiction. Występ wokalistki był nieco minimalistyczny, co okazało się bardzo spójne z samym utworem oraz teledyskiem. Wszystkim wielbicielom klipu do utworu spodoba się to, że będą mogli zobaczyć jego fragmenty w wizualizacjach. Podobnie jak u poprzednika, możemy być pewni dobrej prezentacji z mocnym wokalem.

03 OLA GINTROWSKA

Trzecią uczestniczką, która pojawiła się na dzisiejszej próbie technicznej, była Ola Gintrowska, która wystąpi jutro z propozycją Missing. Występ spodoba się głównie wszystkim stęsknionym tanecznych atrakcji na eurowizyjnej scenie. Oprócz samej piosenkarki, na scenie pojawi się trzech przystojnych tancerzy, a ona sama da się porwać w dość ciekawą choreografię. Warta zauważona jest także zmiana aranżacji całego kawałka, dzięki czemu brzmi on bardziej musicalowo i eurowizyjnie, a artystka ma okazję zaśpiewać wyższe partie wokalne. Niestety, pomimo pomysłowego rozwiązania, o wokal martwimy się najbardziej, a choreografia bynajmniej nie pomaga.

04 NATALIA SZROEDER

Czwarta podczas dzisiejszych prób zaśpiewała Natalia Szroeder, która zaprezentuje jedyną polskojęzyczną propozycję w stawce, czyli utwór Lustra. Na scenie wokalistka nie będzie sama, bowiem towarzyszyć jej będą tancerze. Zarówno wokalnie, jak i wizualnie, cała prezentacja wywołuje dobre wrażenie, a całość z pewnością nie pozostanie niezauważona przez telewidzów.

05 TARAKA

Piątymi wykonawcami, którzy zaśpiewali podczas dzisiejszej próby, byli członkowie zespołu Taraka. Muzycy zaprezentowali utwór In the Rain i trzeba przyznać, że całość wyszła bardzo poprawnie. W przeciwieństwie do pozostałych dotychczasowych prezentacji, może być to jednak jeden z najmniej atrakcyjnych dla telewidza występów, nie mówiąc o samym utworze, który zdobywa dość neutralne opinie.

06 MARGARET

Po próbie zespołu Taraka na scenę weszła jedna z głównych faworytek do wygrania finału, czyli Margaret. Jej taneczny kawałek Cool Me Down zostanie „sprzedany” zgodnie z oczekiwaniami, czyli: będzie kolorowo, światowo, a na scenie wokalistka pojawi się w towarzystwie dwóch tancerek hip-hopowych, z którymi wykona dość widowiskową i zmysłową choreografię. Wokalnie wesprą ją dwie szwedzkie wokalistki. I to nie byle jakie, bowiem będą to Britta Bergström i Thérèse Löf Amberg, obie z ogromnym dorobkiem scenicznym. Pierwsza wspierała wielu szwedzkich reprezentantów podczas występu na Eurowizji (w tym m.in. Loreen i Månsa Zelmerlöwa), zaś druga śpiewa od wielu w chórkach m.in. u Caroli Häggkvist, uznawanej za legendę szwedzkiego szlagieru, i Björna Skifsa, współzałożyciela i jednego z wokalistów legendarnej grupy ABBA. Obie wokalistki wystąpiły także w chórkach w trakcie występu Sanny Nielsen podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Całość wokalnie brzmi bardzo dobrze, zarówno chórzystki, jak i sama Margaret, której słuchało się z dużą przyjemnością. Z pewnością była to dużo lepsza prezentacja, niż ta, którą mogliśmy oglądać w programie Świat się kręci.

Dość niespodziewanie, na próbie Margaret pojawił się… sam Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

07 DOROTA OSIŃSKA

Po zakończeniu przygotowań Margaret, swoją próbę odbyła niezwykle pozytywna i roztaczająca dużo ciepła Dorota Osińska. Znana z udziału w programie The Voice of Poland artystka zaśpiewała swoją piosenkę Universal. Występ przygotowany został na wysokim poziomie, a pierwszorzędnym elementem całości jest rewelacyjny, emocjonalny wokal piosenkarki. Na scenie pojawi się czterech chórzystów: dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Miejmy nadzieję, że obrazek spodoba się telewidzom, pomimo braku wizualizacji, za to z dużą liczbą świateł punktowych. Oczywiście, jutro na próbie kamerowej prawdopodobnie zostanie dodane tło, jednak dzisiaj całość wyglądała kompletnie. Warte uwagi są także znakomicie brzmiące chórki.

08 EDYTA GÓRNIAK

Przedostatnia na scenie zaprezentowała się Edyta Górniak, która wykazała się nieprawdopodobnym profesjonalizmem i od samego początku dopilnowywała każdego najdrobniejszego szczegółu technicznego. Sama prezentacja nie zawiodła, a jej najlepszym elementem był wokal, który z pewnością urzeknie wszystkich oglądających, zwłaszcza w ostatniej części, gdzie diwa dosłownie „rozsadza” scenę. Choć podczas próby nie widzieliśmy wizualizacji, a jedynie niebieskie światła, to wydaje się, że jutro prezentacja sceniczna wywoła wiele emocji.

09 NAPOLI

Dzisiejszą wisienką na torcie okazał się występ białoruskiej wokalistki Napoli, która zaprezentowała numer My Universe. Warto tutaj przypomnieć, że piosenka brała udział w lokalnych eliminacjach eurowizyjnych, jednak zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie z utworem Help You Fly Aleksandra „Iwana” Iwanowa. Prezentacja w polskim finale selekcji będzie zbliżona do tej z eliminacji na Białorusi, o czym mogą świadczyć kolorowe wizualizacje. I chociaż niewielu obserwatorów spodziewa się zwycięstwa tej propozycji, będzie to z pewnością ładny przerywnik w zmaganiach pozostałych artystów.

Spostrzeżenia? Wszyscy występujący dzisiaj artyści zrobili kawał niezłej roboty, a każdy z nich podszedł do całego wydarzenia bardzo poważnie. Równie pracowici byli wszyscy techniczni oraz realizatorzy dźwięku, którzy usłyszeli jednak dość sporo uwag od występujących na scenie artystów. Nie każdy z wykonawców wystąpił na tle swoich wizualizacji, choć nie wiadomo, czy to była decyzja wykonawców czy obsługi technicznej. Oby podczas jutrzejszego koncertu wszystko zostało zaprezentowane tak, jak należy, by nikt nie został pokrzywdzony przez problemy techniczne oraz wypadki losowe. Niech wygra najlepszy!

Z siedziby Telewizji Polskiej próby relacjonowali Sergiusz Królak i Maciej Mazański

5 KOMENTARZE

  1. Widzę, że Margaret do swojego występu podeszła bardzo profesjonalnie, co wróży jej szanse na sukces.

    Na Białorusi do końca kibicowałam Ivanowi, bo nie chciałam, aby Napoli wygrało ze swoją przesłodzoną piosenką.