Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2022 już 19 lutego wyłonią reprezentanta Polski w Turynie. Wiemy więcej o jednej z konkursowych piosenek. Sprawdźcie, jak brzmi propozycja, którą w polskim finale narodowym zaśpiewa Lidia Kopania.
Jedną z finalistek polskich preselekcji do 66. Konkursu Piosenki Eurowizji jest Lidia Kopania. Piosenkarka reprezentowała Polskę podczas konkursu w Moskwie w 2009 roku. Wtedy zaśpiewała I don’t wanna leave i w myśl tytułu tej piosenki, nie chce rozstać się z Eurowizją. Tym razem o wyjazd na konkurs walczy z kompozycją Why does it hurt.
Eurowizja 2022: Lidia Kopania prezentuje piosenkę
Telewizja Polska 14 stycznia zaskoczyła i potwierdziła, że reprezentanta Polski do Turynu wyłonią nie zamknięte preselekcje, a publiczny finał preselekcji, który odbędzie się 19 lutego. Wśród dziesiątki finalistów znalazła się Lidia Kopania, znana ze zwycięstwa w eliminacjach w 2009 roku i reprezentowania Polski w Moskwie. Jej utwór na Eurowizję 2022 nosi tytuł Why does it hurt. Stoją za nim znane fanom Eurowizji z uczestnictwa w wielu preselekcjach kompozytorki Ylva i Linda Persson, a także Peter Frödin i Emil Calleja Bayliss.
Piosenka Lidii, która pretenduje do wygrania biletu na Eurowizję 2022, została już 19 stycznia zaprezentowana na kanale piosenkarki w serwisie YouTube. Po kilku godzinach została jednak usunięta. Okazało się, że ostateczna wersja utworu trafi finalnie do sieci w późniejszym terminie. Finalnie propozycja ukazała się 4 lutego. Konkursowy utwór byłej polskiej reprezentantki nie jest klasyczną balladą, ale nie należy też do szybkich piosenek. W opiniach internautów zdążyły znaleźć się już wcześniej pojawić porównania do klimatu Rolling in the deep z repertuaru Adele. Why does it hurt dostępne jest już także w serwisie Spotify.
Lidia Kopania: kim jest finalistka polskich preselekcji?
Lidia Kopania urodziła się w 1978 roku i już od najmłodszych lat pasjonowała się muzyką. Profesjonalną karierę rozpoczęła jeszcze w latach 90., za sprawą współpracy z Robertem Jansonem. Później występowała jako support grupy Ich Troje (Eurowizja 2003 i 2006), a w 2003 roku została główną wokalistką formacji Kind of Blue, z którą wystąpiła w koncercie Debiutów podczas KFPP w Opolu w 2005 roku. Wkrótce odeszła z zespołu, wydając debiutancki album Intuicja i wygrywając TOPtrendy Festiwal 2006 w Sopocie.
Do eurowizyjnych eliminacji zgłosiła się w 2007 roku. Propozycja It must be love otarła się o awans do finałowej dziesiątki. Dwa lata później Lidia Kopania dostała się jednak do stawki Piosenki dla Europy. Za utwór I don’t wanna leave otrzymała 10 punktów od jury i 12 punktów od telewidzów, zostając reprezentantką Polski na Eurowizji 2009. Podczas półfinału w Moskwie zajęła 12. miejsce, nie awansując do Wielkiego Finału. Do polskich preselekcji zgłaszała się jeszcze w 2018 roku z utworem Scars are beautiful, jak i w 2019 roku. Jednak to w tym roku udało jej się przejść do najlepszej dziesiątki i stanąć do walki i drugi wyjazd na Eurowizję. O planach zgłoszenia się informowała już w listopadzie.
Eurowizja 2022: kto wystąpi w preselekcjach?
O bilet na Eurowizję 2022 do Turynu powalczy dziesięcioro wykonawców wybranych spośród 150 zgłoszeń przez komisję konkursową. W jej skład weszli przedstawiciele TVP, radia, branży muzycznej, niezależny dziennikarz oraz członek Związku Zawodowego Muzyków RP. Dziesięć propozycji usłyszymy na scenie na żywo, podczas koncertu Tu bije serce Europy! Wybieramy Hity na Eurowizję!, który już 19 lutego o godz. 20:00 w TVP 2.
- Ania Byrcyn – Dokąd
- Daria – Paranoia
- Emilia Dębska (Mila) – All I Need
- Karolina Lizer – Czysta Woda
- Karolina Stanisławczyk & Toro Chica – Move
- Krystian Ochman – River
- Kuba Szmajkowski – Lovesick
- Lidia Kopania – Why Does It Hurt?
- Siostry Szlachta – Drogowskazy
- Unmute – Głośniej Niż Decybele
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Konkurs pod hasłem The sound of beauty poprowadzą Laura Pausini, Alessandro Cattelan oraz Mika.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Jednocześnie, nie obyło się również bez miłej niespodzianki — do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już dziewięć krajów – Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja, Holandia, Hiszpania i Mołdawia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, ponieważ białoruski nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.
źródła: Wikipedia, fot. eurovision.tv/EBU