KE
KE

Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji powróciły na antenę TVP w 2016. Czy i w tym roku zwycięzca polskiego finału narodowego awansuje do finału Eurowizji 2018? O bilet do Lizbony będzie walczyć 10 piosenek.

Krajowe Eliminacje (KE) to wydarzenie organizowane w Polsce od 2003 (wcześniej także pod innymi nazwami). Zwycięzca konkursu reprezentuje Polskę podczas najbliższego w danym roku Konkursu Piosenki Eurowizji. W latach 2005 oraz 2014-2015 wyboru piosenki eurowizyjnej TVP dokonała wewnętrznie, a w 2012 i 2013 Polska nie brała udziału w konkursie wcale. W 2016 KE powróciły. Najpierw decyzję oddano w całości w ręce widzów, a przed rokiem na jej wpływ miało też jury – ten system utrzymano i w roku obecnym.

Gdzie i kiedy?

W tym roku Krajowe Eliminacje zobaczymy już jutro, w sobotę 3 marca o godzinie 21:25. Zapraszamy na antenę TVP 1 lub TVP Polonia. Transmisję w internecie będzie można śledzić w TVP VOD i na stronie eurowizja.tvp.pl.

Kto na scenie?

O bilet do Lizbony będzie walczyć 10 wykonawców:

 1. Pablosson Sunflower
 2. Marta Gałuszewska Why Don’t We Go
 3. Maja Hyży Błysk (Skin)
 4. Future Folk Krakowiacy i górale
 5. Isabell Otrębus Delirium
 6. Gromee feat. Lukas Meijer Light Me Up
 7. Happy Prince Don’t Let Go
 8. Saszan Nie chcę Ciebie Mniej
 9. Ifi Ude Love is Stronger
 10. Monika Urlik Momentum

Gospodarzem krajowych eliminacji będzie tradycyjnie Artur Orzech. W trakcie programu pojawią się także goście specjalni:

 • Måns Zelmerlöw, zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2015, prowadzący Konkurs Eurowizji 2016;
 • Kasia Moś, reprezentantka Polski podczas ubiegłorocznej Eurowizji, uczestniczka polskich eliminacji do Eurowizji w 2006 i 2016;
 • Blue Café, reprezentanci Polski podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2004 oraz uczestnicy polskich eliminacji w 2003 (wówczas wokalistką była Tatiana Okupnik, obecnie jest to Dominika Gawęda);

Głosowanie

Po występach wszystkich konkursowych piosenek uruchomiona zostanie możliwość wysyłania smsów na poszczególnych artystów. W zależności od liczby oddanych głosów piosenkom zostaną przyznane punkty w skali eurowizyjnej (1…8, 10 i 12 pkt. dla utworu, który zdobędzie najwięcej smsów). Do oceny występów Telewizja Polska zaprosiła także w tym roku profesjonalne jury w składzie:

 • Maryla Rodowicz
 • Jan Borysewicz
 • Tabb
 • Stefano Terrazino
 • Kasia Moś

Jurorzy również oceniają utwory w skali eurowizyjnej, ich głosy będą następnie zsumowane i przeliczone na duże punkty w skali eurowizyjnej. Wyniki głosowania jury i publiczności zostaną dodane. Zwycięzca może zatem otrzymać maksymalnie 24 pkt. (po 12 od jury i widzów). W przypadku remisu decydująca będzie wyższa nota od jury

Kto zwycięży?

Dowiemy się prawdopodobnie w sobotę w okolicach godziny 23. Jednak wyraźnie dużą sympatię nie tylko w Polsce (zwycięstwo w głosowaniu stowarzyszenia OGAE Polska), lecz również za granicą (wyniki sondaży na stronach poświęconych Eurowizji) ma nagranie Light me up Gromeego z wokalem Lukasa Meijera. To nie musi świadczyć o faktycznym rezultacie – w 2016 spodziewano się raczej triumfu Margaret bądź Edyty Górniak, a tymczasem to Michał Szpak wygrał Krajowe Eliminacje. W tym roku zatem także nie zabraknie emocji.

Źródła: eurowizja.tvp.pl, TVP, fot: Kolaż na podstawie: K. Kurek/TVP, I. Sobieszczuk/TVP, Jan Bogacz/TVP oraz mat. pras.