Prezentujemy wynik konsultacji w sprawie listy ważnych wydarzeń
Znamy już wyniki konsultacji przeprowadzonych przez KRRiT w sprawie listy ważnych wydarzeń, które obowiązkowo powinny być transmitowane przez publicznego nadawcę telewizyjnego w Polsce, czyli TVP. Konsultacje trwały od 13 czerwca do 28 lipca br., a w tym okresie napłynęło 89 odpowiedzi, w tym aż 48 od osób prywatnych. Stowarzyszenie OGAE Polska zaproponowało oczywiście, by na taką listę wpisać Finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Stowarzyszenie podkreśliło, że wydarzenie to wywołuje szczególny oddźwięk wśród polskiej widowni, wykraczając poza wpływ jaki wywiera na osoby, które zwykle śledzą transmisje z tego konkursu. Zdaniem OGAE Polska konkurs ten ma szczególne, ogólnie uznane znaczenie kulturalne dla Polski, w szczególności jako katalizator jej kulturowej tożsamości. Ponadto był on tradycyjnie nadawany w Telewizji Polskiej od lat 70-tych i przyciągał dużą widownię telewizyjną. Dodatkowo kilka osób wnioskowało dodanie do listy Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Piosenki w Sopocie i Festiwalu Piosenki w San Remo. Łącznie KRRiT otrzymało aż 56 propozycji wpisania Eurowizji na tę listę. Poza OGAE Polska, o wpisanie konkursu wnioskowało aż 55 osób fizycznych lub anonimowych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przeciwne poszerzeniu obecnie obowiązującej listy ważnych wydarzeń, z kolei Telewizja Polska zaproponowała, by umieścić tam poza wydarzeniami politycznymi, sportowymi i religijnymi także kulturalne: międzynarodowe i ogólnopolskie festiwale filmowe,teatralne, muzyki poważnej czy jazzowej, ale tylko te organizowane na terenie naszego kraju. Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat są zdania, że obecnie obowiązująca lista jest i tak zbyt długa.
Konsultacje ukazały duże zróżnicowanie poglądów w sprawie potrzeby i zakresu rozszerzania krajowej listy ważnych wydarzeń; odnotowano wiele głosów postulujących dalsze rozszerzanie projektowanej listy ważnych wydarzeń, były głosy neutralne, a także krytyczne. Nie odnotowano znaczącej liczby głosów sprzeciwu. W świetle wyników wysokiej oglądalności poszczególnych wydarzeń, biorąc pod uwagę kryteria analizy socjologicznej wykazującej, iż wydarzenia zamieszczone w projekcie rozporządzenia wywołują szczególny oddźwięk wśród polskiej widowni, wykraczający poza wpływ, jaki wywiera na osoby, które zwykle śledzą transmisje z przebiegu danej dziedziny sportu, ponadto uwzględniając fakt, iż wiele z tych wydarzeń obejmuje udział reprezentacji narodowej w danej dziedzinie sportu w wielkim turnieju międzynarodowym, przyjmuje się iż będąca przedmiotem konsultacji projektowana rozszerzona lista ważnych wydarzeń, zawarta w projekcie rozporządzenia, powinna zostać podtrzymana.
Omówienie wyników konsultacji projektu rozporządzenia KRRiT w sprawie listy ważnych wydarzeń znaleźć można TUTAJ, natomiast poszczególne wnioski (w tym te dotyczące ESC) dostępne są przy odpowiednich nazwiskach w tabeli na TEJ stronie.
(mb)
Źródło: KRRiT, cytaty z dokumentu opublikowanego przez KRRiT zaznaczono kursywą, fot. KRRiT – Gover.pl