Eurowizyjny sezon preselekcyjny nieuchronnie zmierza do końca. W ten weekend poznamy ostatnie wybory w ramach narodowych selekcji. Dziś prócz Szwecji wybiera także Norwegia, a tam o laur Grand Prix powalczą m.in. trzej byli reprezentanci tego skandynawskiego kraju.

Już dzisiaj poznamy kolejnego, 57. reprezentanta Norwegii podczas nadchodzącego Konkursu Piosenki Eurowizji. O możliwość wyjazdu do Lizbony walczy dziesięć propozycji, w tym także byli reprezentanci Norwegii: Alexander Rybak (wielki zwycięzca ESC z 2009 roku), Aleksander Walmann (zeszłoroczny zwycięzca MGP) oraz Stella Mwangi (ESC 2011), która tym razem wystąpi w duecie z Alexandrą Rotan.

Dzisiejsze widowisko ma wielu faworytów. Wszystko zależy oczywiście od tego, pod jakim kątem spojrzymy na stawkę tegorocznego Melodi Grand Prix. Według bukmacherów oraz większości obserwatorów największe szanse na uczestnictwo w Eurowizji ma dzisiaj Rebecca Thornsen z utworem Who We Are, balladą napisaną przez Kjetila Mørlanda, reprezentanta Norwegii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku. Na dalszych pozycjach znajdują się: faworyt fanów Alexander Rybak z propozycją That’s How You Write A Song oraz duet Stella & Alexandra z utworem You Got Me. Nie bez szans, w opinii redaktorów wiwibloggs pozostaje Aleksander Walmann i piosenka Talk To The Hand. Fani Eurowizji, słuchający utworów w serwisie Spotify wskazują na jeszcze jedną propozycję: Moren din Vidara Villi. To jedyny utwór, który przekroczył barierę miliona odtworzeń (1 051 221) i w dodatku – w języku narodowym. Na podium są jeszcze propozycje od Idy Marii (Scandilove 308 360 odtworzeń) oraz Charli K (Stop the Music 202 726 odtworzeń).

Oto kolejność startowa Melodi Grand Prix 2018:

  1. Stella & Alexandra – You got me
  2. Aleksander Walmann – Talk to the hand
  3. Ida Maria – Scandilove
  4. Nicoline – Light me up
  5. Tom Hugo – I like I like I like
  6. Charla K – Stop the music
  7. Alejandro Fuentes – Tengo otra
  8. Vidar Villa – Moren din
  9. Rebecca – Who we are
  10. Alexander Rybak – That’s how you write a song

W tym roku zajdzie malutka zmiana. Cztery najlepsze piosenki zmierzą się ze sobą w superfinale (wszystkie głosy zostaną wtedy zresetowane), będzie to jednak wyglądało troszeczkę inaczej niż w poprzednich latach. Dwie najlepsze piosenki z Superfinału zmierzą się ze sobą w tzw. Złotym Duelu i to on wyłoni reprezentanta Norwegii. Kto nim będzie? Przekonamy się, oglądając Melodi Grand Prix 2018 już dziś od 19:55. Transmisję będzie można oglądać na kanale NRK1 bądź online TUTAJ. O końcowym rezultacie zadecydują widzowie oraz międzynarodowe jury (system 50/50).

Żródło: NRK, escbubble, Wiwibloggs, escnorge, Eurovisionworld, własne
Foto: prasowe