źródło: hrtprikazuje.hrt.hr

Od czasu powrotu do eurowizyjnej rywalizacji w 2016 roku, nadawca HRT zawsze dokonywał wyboru wewnętrznego. Tym razem chorwacka telewizja zdecydowała wznowić legendarne preselekcja Dora, które w swoim tradycyjnym formacie po raz ostatni miały miejsce w 2010 roku. Czy dzisiejszy wieczór i wybór przyniosą temu nadmorskiemu państwu sukces w maju?

Gdzie i kiedy?

Finał Dory 2019 odbędzie się wzorem wszystkich poprzednich edycji, w Opatiji. Transmisja preselekcyjnego koncertu rozpocznie się w sobotę, 16 lutego 2019 o godzinie 20.00 i będzie można go oglądać TUTAJ lub TUTAJ (możliwe ograniczenie transmisji do terytorium Chorwacji). Show potrwa około 2,5 godziny. Do tej pory HRT opublikowała jedynie 20-sekundowe fragmenty konkursowych piosenek, zatem podczas transmisji będzie można wysłuchać ich w całości po raz pierwszy.

Kto wystąpi?

O chorwackich artystach można przeczytać w następujących artykułach:

Chorwacja: Dora 2019 i jej uczestnicy cz.1

Chorwacja: Dora 2019 i jej uczestnicy cz.2

Stawka Dory 2019 przedstawia się następująco:

 1. Bojan Jambrošić & Danijela Pintarić – Vrijeme predaje
 2. Jelena Bosančić – Tell Me
 3. Kim Verson – Nisam to što žele
 4. Jure Brkljača – Ne postojim kad nisi tu
 5. Beta Sudar – Don’t Give Up
 6. Lea Mijatović – Tebi pripadam
 7. Gelato Sisters – Back to the Swing
 8. Luka Nižetić – Brutalero
 9. Elis Lovrić – All I Really Want
 10. DomenicaIndigo
 11. Roko BlaževićThe Dream
 12. Ema GagroRedemption
 13. Lidija Bačić Lille – Tek je počelo
 14. Lorena Bućan – Tower of Babylon
 15. Bernarda Bruno – I Believe in True Love
 16. ManntraIn The Shadows

Finał poprowadzą Mirko Fodor, Jelena Glišić i Iva Šulentić. Wieczór uświetnią swoimi występami dodatkowo: Franka Batelić – ubiegłoroczna reprezentantka Chorwacji z Lizbony, Vanna (ESC 2001), Dino Jelusić – zwycięzca pierwszej edycji Eurowizji dla Dzieci z 2003 roku, Mia Negovetić oraz grupa Sudar Percussion.

Jak zostanie wyłoniony zwycięzca?

Nowego reprezentanta kraju wybiorą jurorzy i widzowie w stosunku głosów 50/50. Punkty z rankingu jurorskiego zostaną zliczone razem z punktami przyznanymi przez publiczność, i tym oto sposobem, uczestnik z najwyższą ich ilością zdobędzie bilet do Tel Awiwu. W głosowaniu jurorskim weźmie udział 10 komisji regionalnych:

 • Zagrzeb
 • Vukovar
 • Čakovec i Varaždin
 • Rijeka
 • Pula
 • Osijek
 • Zadar
 • Knin i Szybenik
 • Split
 • Dubrownik

Kogo media uważają za faworyta?

Niewiele można oszacować po jedynie krótkich fragmentach utworów i kilku zdjęciach dostępnych z prób, ale wszelkie ankiety w chorwackich portalach wskazują, że pojedynek o zwycięstwo rozegra się między bardzo popularnym i doświadczonym piosenkarzem – Luką Nižeticiem a osiemnastoletnim Roko. Ten drugi wspierany jest przez reprezentanta z Kijowa z 2017 roku – Jacquesa Houdka. Autorem piosenki Luki jest zaś Branimir Mihaljević, twórca Crazy, które wykonywała w Lizbonie Franka. Dwa utwory zostały skomponowane przez małżeństwo „wyjadaczy” – Tonciego i Vjekoslavy Huljiciów, którzy byli odpowiedzialni za szereg chorwackich, eurowizyjnych hitów na przestrzeni lat.

Źródło: eurosong.hr, hrt.hr, wikipedia, własne