Kim są kandydaci na reprezentanta Albanii w 2014 roku? Nie znamy jeszcze ich preselekcyjnych propozycji, ale sprawdźmy, jaką muzykę tworzą i czego się po nich spodziewać.

Festivali i Kenges w tym roku będzie skromniejszy, bowiem do udziału w selekcjach albańskich wytypowano jedynie 16 uczestników, którzy przez dwie pierwsze części festiwalu zaprezentują swoje utwory w różnych aranżacjach, by w trakcie finału zaśpiewać najlepiej jak to możliwe i zdobyć serca jurorów. Preselekcje rozpoczną się po świętach i pewnie dopiero wtedy poznamy konkursowe utwory uczestników. Jak do tej pory radzili sobie na rynku albańskim i skąd są znani? Sprawdźmy!

W stawce mamy aż dwóch byłych reprezentantów Albanii. Są to Frederik Ndoci i Luiz Ejlli. Ten pierwszy to prawdziwy weteran FiK, bowiem wygrał go dwa razy, z czego jedna wygrana (w 2006) dała mu możliwość pojechania na Eurowizję 2007 do Helsinek. W stolicy Finlandii zaśpiewał ze swoją byłą (już) żoną Aidą. Etniczna „Ballada o kamieniu” nie zachwyciła jednak Europy, a duet zajął 17. miejsce w półfinale i nie zakwalifikował się do finału. Rok wcześniej Albanii również się nie poszczęściło. Reprezentował ją wtedy młody zwycięzca programu Ethet (Idol) – Luiz Ejlli, który preselekcje wygrał za drugim podejściem. Osadzona w brzmieniach folkowych piosenka „Zjarr e ftohte” wywalczyła 14. miejsce w półfinale. Była to pierwsza propozycja eurowizyjna Albanii w języku narodowym, pierwszy mężczyzna w roli reprezentanta i pierwsza porażka.

Pomimo braku awansu, zarówno Frederik i Luiz dobrze radzą sobie na scenie muzycznej w Albanii. Frederik rozstał się z Aidą, jego nowa kochanka urodziła mu dziecko, a on sam wystąpił ponownie w Festivali i Kenges, zajmując 14. miejsce. Luiz odniósł sukces dzięki Julianie Pashy, z którą zaśpiewał utwór „Sa e shite zemrem”. Jego związek z córką jednego z polityków albańskich dał mu pracę w Ambasadzie Albanii w Paryżu, co szybko uznane zostało przez media lokalne za nepotyzm.

Tradycyjnie, sporo byłych uczestników Festivali i Kenges próbuje ponownie swoich sił w konkursie. W stawce znaleźć można prawdziwych weteranów. Hersi Matmuja zadebiutowała w 2006 roku, później miała kilka lat przerwy, ale od 2010 roku nie daje za wygraną i nie przepuściła jeszcze żadnej edycji. Największym jej sukcesem jest 3. miejsce w preselekcjach do ESC 2013. Cztery razy startował też Sajmir Braho, jeden z najbardziej lubianych wokalistów w Albanii. W preselekcjach do ESC 2010-2011 konsekwentnie zajmował 3. miejsce. Trzy razy w Festivali i Kenges wystąpiła Marjeta Billo. Jej największym sukcesem jest 5. miejsce w edycji poprzedzającej Eurowizję 2009. Podczas jednego z wieczorów preselekcyjnych wokalistka wykonała swój konkursowy utwór z Oltą Boką.

http://youtu.be/j5-m7ZH46y0

Festivali i Kenges nie może się odbyć bez udziału pięknych, młodych i utalentowanych wokalistek. W tym roku do tego grona zaliczyć możemy np. Blerinę Braka, wielokrotną uczestniczkę festiwalu Kenga Magjike, mającą bardzo dobre wykształcenie muzyczne i interesujące duety na koncie (np. ze Shpatem Kasapi). Jest też Rezarta Smaja, którą znamy z Festivali i Kenges poprzedzającego Eurowizję 2012. Za balladę „Ti” zajęła wtedy 7. miejsce. Poza tym brała udział w festiwalach Top Fest, Kenga Magjike a swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w programie Ethet (Idol). Pojawi się też Xhejsi Jorgaqi, która popularność zdobyła dzięki udziałowi w Kenga Magjike z pop-raperem Cartanim.

http://youtu.be/4FMzbmERAKY

1/4 tegorocznej stawki to duety. Mamy parę młodych wokalistów z The Voice, duet pokoleniowy, małżeństwo oraz rodzeństwo. Besiana i Shkodran wzięli ślub w blasku fleszy, byli już bowiem rozpoznawalni i cenieni w świecie muzyki albańskiej. On urodził się w 1980 roku, jest tenorem i na stałe mieszka w Niemczech, ona studiowała w Prisztinie, ma macedońskie korzenie. Wspólnie wystąpili podczas Kenga Magjike 2013 z utworem „Imagjino”. Drugim ciekawym duetem są siostry Xhejn i Enhxi, które startowały już w preselekcjach 2012.

http://youtu.be/8Jn5-6LmchM

Osobliwą parą będą Edmond Mancaku i Enthela Zhula. Edmond to przedstawiciel starszego pokolenia wokalistów albańskich, Enthela swoją przygodę z muzyką zaczynała praktycznie na Festivali i Kenges. Oboje mają jednak spore doświadczenie w walce o Eurowizję – startowali w FiK po 4 razy, jednak tylko raz zdarzyło im się wystąpić wspólnie podczas tej samej edycji. Co ciekawe, nawet wyniki mają podobne – 3 razy nie udało im się awansować do finału.

Hitowy duet stworzyli Venera Lumani i Lind Islami, uczestnicy 2. edycji The Voice of Albania. Venera to zwyciężczyni tego sezonu, Lind odpadł wcześniej, ale wokalistom dane było zaśpiewać razem jeden utwór. Dzięki temu wiemy na co ich stać i mamy nadzieję, że ich utwór preselekcyjny porwie publiczność i komisję. Chociaż to Venera (urodzona w Macedonii) zdobyła pierwszą nagrodę w programie, to Lind ma większe doświadczenie na rynku albańskim, bo wydaje już swoje autorskie single i kręci teledyski.

http://youtu.be/Pe5UNuRFItQ

W stawce FiK znajdziemy także uczestnika pierwszej edycji The Voice of AlbaniaKlodiana Kacani’ego. Wokalista na początku nie miał szczęścia, bowiem podczas „przesłuchań w ciemno” po jego wykonaniu „Hallelujah” fotel obrócił tylko jeden mentor. Później było już znacznie lepiej, a młody piosenkarz wytrwał w programie 7 tygodni. Jednym z utworów, jakie wykonał było eurowizyjne „Fairytale”.

Festivali i Kenges to zarówno eurowizyjne powroty, selekcyjni weterani, ciekawe duety, młodzi i starsi wykonawcy. Nigdy nie brakowało tam muzyki rockowej, zresztą taki utwór wygrał ubiegłoroczną edycję. W tym roku reprezentantami cięższego brzmienia będą grupa Lynx (znana z Festivali i Kenges 2012), utalentowany muzyk Orges Toce (współpracował z artystami zarówno w Albanii, jak i Hiszpanii czy Austrii) oraz młody wokalista Renis Gjoka z Tirany.

52. Festivali i Kenges odbędzie się w dniach 26-28. grudnia w Pałacu Kongresu w Tiranie. W tym roku stanowisko dyrektora artystycznego pełnią dwie osoby – Edmond Zhulali i Shpetim Saraci.

Źródło: Wikipedia, Youtube, RTSH, Foto: Lind Islami (Indeksonline.net)