Do Eurowizji w Kijowie coraz bliżej, jednak nadal nie wybrani zostali prowadzący tegorocznej imprezy. Można jednak wskazać kilka nazwisk ze sceny muzycznej i telewizyjnej Ukrainy, które mogą poprowadzić najważniejszy festiwal muzyczny w Europie.

Wśród kandydatów na prowadzących są przede wszystkim osoby związane z rynkiem muzycznym: piosenkarze i piosenkarki, prowadzący i prezenterzy telewizyjni, a także prowadzący Eurowizję z 2005 roku z Kijowa: Marija Jefrosynina i Pawło Szylko oraz ukraińska drag queen, zdobywca 2. miejsca na ESC – Verka Serdiuczka.

Oto potencjalni kandydaci i kandydatki na prowadzących ESC:

Katya Osadcha (Катя Осадчая)

Dziennikarka, prowadząca ukraiński The Voice (Holos Krayiny) w latach 2011-2013 oraz w 2016. Jej głównym atutem jest fakt, że bardzo dobrze mówi po angielsku.

Vladimir Zelenskiy (Владимир Зеленский)

Ukraiński aktor, uważany za Showmana numer 1 w tym kraju, czuje się jak ryba w wodzie na scenie – pewny siebie, doświadczony, uroczy i bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim. Jedyne do czego można się przyczepić, to jego niski wzrost – gdyby został wybrany, współprowadząca musiałaby być taka jak on lub niższa.

Olha Freimut (Ольга Фреймут)

Prezenterka telewizyjna, prowadzi m. in. Holos Krayiny (edycje 2014-2015) oraz Revizor i Inspektor Frejmunt. Rozpoznawalna również w Polsce za sprawą tego ostatniego programu, w którym dokonuje inspekcję jakości i czystości restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi, poddaje weryfikacji poziom usług lokali gastronomicznych na Ukrainie (połączenie polskiej Magdaleny Gessler i Małgorzaty Rozenek). Słynie z poczucia humoru i dowcipnego sposobu prowadzenia programów.

Serhiy Prytula (Сергей Притула)

Prezenter, aktor i koproducent programów ukraińskich (np. Fajna Ukraina / Файна Юкрайна), jeden z faworytów do prowadzenia festiwalu. Charyzmatyczny, doświadczony i profesjonalny.

Marija Jefrosynina (Маша Ефросинина)

Prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Jej największym atutem jest fakt, że poprowadziła 50. Konkurs Piosenki Eurowizji – ma więc doświadczenie i dzięki temu może wydawać się dla widzów wiarygodna.

Savik Shuster (Савик Шустер)

Dziennikarz ukraiński z Litwy. Wyraźnie opanowany profesjonalista. Prowadzi takie programy jak Freedom of Speech, Shuster Live czy Svoboda Slova.

Vasilisa Frolova (Василиса Фролова)

Ekscentryczna prowadząca, modelka i aktorka. Często zaskakuje swoich widzów więc jej osoba na ESC może być sporą niespodzianką.

Yevgeny Kiselyov (Евгений  Киселев)

Rosyjsko-ukraiński dziennikarz prasowy i telewizyjny – ma duże doświadczenie, w mediach pracuje od 1984 roku.

Karolina Ashion (Каролина Ашион)

Wyróżnia się egzotyczną urodą. Na co dzień pracuje jako prezenterka telewizyjna.

Andriy Domanskyi (Андрей Доманский)

Od 2011 do 2013 roku wiodący prowadzący program Głos Ukrainy (Holos Krayiny), dawniej również związany z programem Fabryka Gwiazd (Фабрику звезд).

Olya Polyakova (Оля Полякова)

Niezwykle charyzmatyczna, ekscentryczna i wysokiego wzrostu piosenkarka. Wyróżnia ją ognisty temperament i wyjątkowa uroda (przypomina nieco naszą rodzimą Dodę). Jest autorką takich hitów jak: Люли (Lyuli), #Шлёпки (#Shlopki) czy О Боже, как больно (O Bozhe, kak bol’n).

Giennadij Popenko (Геннадий Попенко)

Ukraiński showman, prezenter telewizyjny, aktor i komik. Pracował przy wielu programach (m. in. За гроші , 3х4. Найкумедніше домашнє відео czy Новому).

Jamala (Джамала)

Piosenkarka, której chyba nie trzeba przedstawiać – zwyciężczyni 61. Konkursu Piosenki Eurowizji za sprawą utworu 1944. Artystka doskonale znana na Ukrainie i w Rosji tworząca głównie muzykę jazzową i folkową. Posiada tytuł Ludowego Artysty Ukrainy, który otrzymała od samego prezydenta. Jako zwyciężczyni ESC, podobnie jak Conchita Wurst i Måns Zelmerlow, mogłaby poprowadzić jednocześnie cały konkurs. Mówi się jednak o tym, że piosenkarka nie używa w sposób swobodny języka angielskiego – do konkursu pozostało jeszcze kilka miesięcy więc ma szansę na podszlifowanie go.

Dmytro Tankovich (Дмитрий Танкович)

Ukraiński prezenter telewizyjny, aktor, scenarzysta. Prowadził zeszłoroczne preselekcje ukraińskie. Pochodzi z Białorusi.

Regina Todorenko (Регина Тодоренко)

26-letnia piękna i młoda piosenkarka – w wywiadach chętnie podkreśla, że interesuje się Eurowizją i chciałaby ją poprowadzić. Znana jest również z uczestnictwa w programie Orzeł i reszka (Орёл и решка).

Grygorii Reshetnik (Григорий Решетник)

Ukraiński popularny prezenter telewizyjny, aktor i reżyser. Prowadził wiele programów rozrywkowych w telewizji STB (m. in. Niewiarygodna prawda o gwiazdach / Невероятная правда о звездах czy Taniec z gwiazdami).

Devushka Blonda (Девушка Блонда)

Prowadząca program 007 Blonde na kanale M1. Ma doświadczenie w prowadzeniu imprez na żywo (m.in. MTV Music Awards).

Verka Serduczka (Верка Сердючка)

Tej postaci nie trzeba nikomu przedstawiać – artysta Andrij Mychajłowycz Danyłko z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i jedna z najbardziej barwnych postaci Eurowizji w ogóle (2. miejsce w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji). Mówi się, że jest to jeden z głównych kandydatów do prowadzenia imprezy w Kijowie.

Oksana Biłozir (Оксана Билозир)

Nietypowa postać w tym zestawieniu – polityk, była Minister Kultury i Sztuki (za rządów Julii Tymoszenko), wokalistka grupy „Oksana”, obecnie nadal zajmuje się polityką – w 2016 roku objęła ponownie mandat poselski.

Ivo Bobul (Иво Бобул)

Ukraińsko-rosyjski piosenkarz, ponoć żywa legenda. Posiadacz odznaczenia „Ludowy Artysta Ukrainy” (podobnie jak Jamala) – swoją osobą prezentuje cały folklor tego kraju. Piosenkarz stał się również sławny wśród młodzieży, kiedy to grupa TNMK (Tanok na majdani Kongo) przedstawiła go w formie superbohatera.

Oksana Marchenko (Оксана Марченко)

Prezenterka z wieloletnim doświadczeniem. Umie w sposób opanowany prowadzić programy telewizyjne i imprezy kulturowe, z dużą łatwością dozuje napięcie na scenie przed kolejnymi występami, co może być przydatne na Eurowizji. Od 2010 roku prowadzi ukraińską wersję programu X Factor.

Vasyl Lazarovych (Василий Лазарович)

Ukraiński wokalista, który w 2010 roku został wybrany przez tamtejszego nadawcę publicznego NTU jako reprezentant Ukrainy w Oslo. Po zmianie kierownictwa w mediach, jego kandydatura została anulowana na rzecz Aloszy… Może więc wybranie Vasyla do roli prowadzącego zrekompensowałoby mu zawód sprzed kilku lat?

Monro (Монро)

Ukraińska drag queen, która naśladuje Marilyn Monroe. Co prawda nie ma brody ale jest blond pięknością, która podobnie jak Conchita Wurst, może gościć innych podczas 62. ESC.

Polina Logunova (Полина Логунова)

Najważniejszym atutem tej postaci jest jej seksapil. Poza tym ma bogate doświadczenie w show biznesie – jest prezenterką telewizyjną, modelką, blogerką  i DJ-ką. Pochodzi z Białorusi.

Anatolij Yatsechko (Анатолий Яцечко)

Prowadzący m. in. Śniadanie z 1+1 (Завтрак с 1+1) czy The Voice (Голос страны). Młody i przystojny, obeznany w światowych trendach, bardzo dobrze zna angielski.

Jak myślicie – kto zostanie prowadzącymi tegoroczny konkurs? Tego dowiemy się zapewne już wkrótce.

Foto: moyagazeta, Rzhacha, Telekritika, Alchetron, Who-EL, z-news, BBC, andartists, Yacobchuk, songkick, UNN, lichnosti, palace-ukraine

Źródło: mediananny, wikipedia, uaestrada, aif, news-front, 112, vz, kino-teatr, logunova

1 KOMENTARZ

  1. Obejrzałem te Olye Polyakova. Fantastyczne. Własnie z takimi artystkami Ukraina powinna startowac i spiewac po ukrainsku, tego Europa oczekuje a nie małpowania zachodu. Nie wiem co to znaczy ШЛЁПАЛИ ШЛЁПКИ ale bardzo melodyczne i jakie dłuuuugie nogi.
    Wow! Łał!