Poznaliśmy już parę prowadzących Eurowizji Junior 2016, a dziś premierę miał utwór maltański! Co jeszcze nowego w świecie JESC?

Do tej pory Eurowizję Junior prowadziło trzech byłych reprezentantów swoich państw na dorosłej Eurowizji (Poli Genova w 2015, Ani Lorak w 2009 i Zlata Ognevich), ale w tej roli sprawdzili się też np. kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze czy tekściarze. W latach 2003-2013 konkurs (prawie) zawsze prowadziły pary damsko-męskie (wyjątkiem był duet prowadzących w Rumunii), natomiast od Eurowizji dla Dzieci 2014 na Malcie show miało tylko jedną gospodynię. Teraz ponownie wracamy do duetów, bo dziś telewizja maltańska ogłosiła, że w roli prowadzących zobaczymy Bena Camille oraz Valerię Vella.

Valeria Vella jest związana z telewizją maltańską TVM od 20 lat i wielokrotnie angażowała się w Eurowizję jako komentatorka, podawacz punktów czy prowadząca finału narodowego. Jej towarzyszem podczas JESC będzie znany model, aktor i prezenter – Ben Camille (na zdj.), który w tym roku zarówno prowadził preselekcje narodowe do „dorosłej” Eurowizji jak i podawał punkty w trakcie finału w Sztokholmie. Był jednym z faworytów do objęcia tej roli, chociaż spodziewano się, że TVM przydzieli mu kogoś do pomocy, bo jeszcze nigdy Eurowizja nie była prowadzona przez jednego mężczyznę.

Ceremonia otwarcia Eurowizji Junior odbędzie się 14 listopada w Teatro Manoel, a uroczystość poprowadzi Taryn Mamo Cefai. Będzie czerwony dywan dla reprezentantów, oficjalne powitanie oraz sporo dobrej muzyki i promocji maltańskiej kultury. W trakcie ceremonii odbędzie się również losowanie kolejności startowej i dopiero wtedy dowiemy się, która pozycja przypadnie polskiej reprezentantce – Olivii Wieczorek.

Dziś poznaliśmy brzmienie piosenki, którą podczas JESC 2016 zaprezentuje przedstawicielka gospodarzy – Christina Magrin. „Parachute” napisane zostało przez albańskiego kompozytora Florenta Boshnjaku i maltańskiego tekściarza Matta ‘Muxu’ Mercieca. Oficjalny teledysk dostępny jest TUTAJ i poniżej:

Niedawno dowiedzieliśmy się, że dla Izraela zaśpiewają Shir & Tim, a ich utwór nosić będzie tytuł „Follow my heart”. W piątek wieczorem odbędzie się premiera piosenki przygotowanej przez Armenię. Komplet utworów będziemy mieć 6 listopada, po zakończeniu finału preselekcji irlandzkich. Poniżej aktualny spis uczestników:

Finał Eurowizji Junior odbędzie się 20 listopada, a transmisję o 16:00 przeprowadzi TVP1 i TV Polonia. O wynikach decydować będą tylko jurorzy – zarówno dorośli jak i niepełnoletni. Nie będzie głosowania telewidzów.

Źródło: JuniorEurovision.tv, Eurovoix, fot.: Brian Grech (Facebook)