Dzisiaj zakończono przyjmowanie zgłoszeń do krajowych preselekcji w Mołdawii O melodie pentru Europa. Jedynie 28 artystów postanowiło zgłosić się do konkursu. Wśród nich znaleźli się doświadczeni wykonawcy, ale także młodzi artyści, którzy pierwszy raz próbują swoich sił na dużej scenie.

Poniżej lista zgłoszonych propozycji:

Wykonawca Tytuł piosenki
Sasha Bognibov Love
Anna Timofei Endlessly
Che-MD Inima-n stîngă
Codreanu Maria Zâmbește soarelui
Ruslan Țaranu Come to life
Doinița Gherman Dance in flames
Sandy C & Aaron Sibley Once Upon a Time
Tolik Glass
Dima Gaitur Она моя (She is mine)
Vera Țurcanu Black Heart
Formația 5 Stele Maldavian dance
Tudor Bumbac Numai pentru tine
DoReDoS My lucky day
Bostan Frățică
Felicia Dunaf Alien
Nicoleta Sava La Esencia del Sur
Lavinia Rusu Altundeva
Marina Cudalb Bianco  e nero
Denny Feyton Maybe it’s love
Laura Bagrii Da Bucuriei
Anna Odobescu Agony
Ilia Sorocean & Dasha DaGro Minds & Veins
Bella Luna Moments
Pelageya Stefoglo Let’s start together right now
Shvets The world
Saidy Beauty song
Cobîlean Constantin Numai Tu
Viorela The gates of love

 

W ubiegłym roku do mołdawskich preselekcji zgłoszono 40 propozycji. W tym roku niższa, niż oczekiwano frekwencja, może być wynikiem regulaminu, który określał, że międzynarodowi artyści muszą współpracować z mołdawskimi wykonawcami, aby mogli się zakwalifikować. Biorąc pod uwagę, że Mołdawia jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, nie może liczyć na wysyp artystów.

W poprzednim artykule można było przeczytać o Sashy Bognibov, który jako jeden z pierwszych artystów zgłosił się do konkursu ze swoją piosenkę „Love”. Sasha wielokrotnie próbował reprezentować swój kraj na Eurowizji, sam wierzy, że w tym roku się uda. Jednak największe szanse na zwycięstwo pokłada się w zespół DoReDos, który współpracuje z legendarnym kompozytorem Eurowizji, Philippem Kirkorovem, który był odpowiedzialny m.in. za piosenkę „You are the only one” Sergeya Lazareva. Kirkorov nie tylko pomógł w karierze muzycznej wielu artystom, ale sam jest najlepiej opłacaną rosyjską gwiazdą muzyki pop. Samo pojawienie się jego nazwiska przy współpracy z mołdawskim zespołem wpłynęło na znaczny skok tego kraju w zakładach bukmacherskich z 21. miejsca na 11. pozycję. DoReDos to mołdawska grupa folkowo-popowa, brała już udział w O melodie pentru Europa w 2016 roku z piosenką „FunnyFolk” zajmując wtedy 4. miejsce.

Czy wymarzona współpraca nad piosenką „My Lucky Day” da im zwycięstwo w narodowych preselekcjach? Twórcy O melodie pentru Europa cieszą się także, widząc takie znane nazwiska z wcześniejszych lat preselekcji jak Felicia Dunaf (2012-2014, 2016), Doinita Gherman (2014 i 2015), Che-MD (2016), Sandy C (2016, 2017), czy dosłownie starszy Pan Tudor Bumbac (2015, 2017).

Reprezentant Mołdawii zostanie wybrany na drodze trzech etapów: przesłuchania na żywo, półfinału, który odbędzie się 22 lutego i finału krajowego 24 lutego. Podczas przesłuchań na żywo wybranych zostanie 16 piosenek, które wejdą do półfinału. W finale o wyjazd do Lizbony powalczy dziesięciu kandydatów.

źródło: trm.md, wiwibloggs.com, zdjęcie: eurovisionireland.net