Po kilku tygodniach zmagań eliminacyjnych, już dzisiaj poznamy zwycięzcę A Dal 2016, węgierskich selekcji, podczas których wyłoniony zostanie reprezentant Węgier w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji!

W stawce finałowej znalazło się ośmiu wykonawców, którzy pomyślnie przeszli rundę ćwierćfinałową, a potem półfinałową, aby wreszcie stanąć do ostatecznej rywalizacji o tytuł nowego przedstawiciela kraju i telewizji Duna w nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji.

W finale A Dal 2016 wystąpią:

  1. 1. PetruskaTrouble in My Mind
  2. 2. Gergo OláhGyoz a jó
  3. 3. Kállay Saunders BandWho We Are
  4. 4. MushuUncle Tom
  5. 5. Olivér Berkes & Andi TóthSeven Seas
  6. 6. André VásáryWhy
  7. 7. FreddiePioneer
  8. 8. Parno GrasztMár nem szédülök

Wśród największych faworytów do zwycięstwa typuje się m.in. Freddiego, czyli właściwie Fehérváriego Gábora Alfréda, oraz grupę Andrása Kállaya Saundersa, który reprezentował Węgry w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Running, zajmując ostatecznie piąte miejsce dla kraju. Faworytem Boggie, ubiegłorocznej reprezentantki kraju, należy natomiast András Petruska. 

Czy któryś z nich wygra dzisiejszy finał? O tym, kto pojedzie do Sztohkolmu, zdecydują jurorzy oraz telewidzowie. Komisja jurorska wytypuje czwórkę uczestników, spośród których telewidzowie wybiorą swojego faworyta w głosowaniu telefonicznym. Tranmisja koncertu odbędzie się ok. godz. 19:40 i będzie dostępna m.in. tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=i-3khu9_Iaw

https://www.youtube.com/watch?v=7NBaLQfqolw

W skład komisji jurorskiej wchodzą: piosenkarz, producent i twórca grafik gier komputerowych Tamás Zoltán „Pierrot” Marosi, piosenkarka Adrienn „Zséda” Zsédenyi, kompozytor i muzyk rockowy Károly Freinreisz oraz kompozytor Miklós Both. Podobnie jak poprzednie koncerty, dzisiejszy koncert poprowadzą Csilla Tatár i Levente Harsányi.

Przypomnijmy, że wspomniana wyżej Boggie zajęła 20. miejsce w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem Wars for Nothing.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w hali Globen Arena w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale jubileuszowego widowiska.

źródło: mat. prasowe; fot. Commons (MrSilesian)

2 KOMENTARZE

  1. A mi się najbardziej z tej stawki podoba Gergo Olah i Petruska 🙂 . No ale pewnie nie ma co liczyć na zwycięstwo któregoś z nich… Kallay-Saunders, którego piosenkę lubiałem wcześniej w wersji studyjnej, niestety na żywo nie brzmi już tak dobrze, natomiast ten Freddie ma trochę nudny utwór, ale nadrabia głosem. Jednak jeśli zwycięży Freddie, to jego piosenka będzie tylko tłem na Eurowizji.

  2. Najlepiej wypada Freddie, ale i tutaj jest bez rewelacji. W ogóle odnoszę wrażenie, że w tym roku poziom eurowizyjnych propozycji jest naprawdę słaby i nie dotyczy to wyłącznie Polski. Jedynie Ukraina, Finlandia i Hiszpania jak dotąd wystawiły piosenki, w których można było wybierać.