Już w sobotę 27 stycznia odbędzie się długo wyczekiwany finał selekcji Destination Eurovision, które wyłonią reprezentanta Francji na 63 Konkurs Piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Lizbonie. Bierze w nim udział ośmiu wykonawców, którzy pomyślnie przeszli etap półfinałowy. Kto ma największe szanse na wygraną?

Finał preselekcji francuskich będzie emitowany na żywo na kanale France 2 od 20.55. Przypomnijmy, że półfinały zostały nagrane ósmego i dziewiątego stycznia bieżącego roku, zaś ich emisja nastąpiła odpowiednio trzynastego i dwudziestego stycznia. Decydujący głos mieli wówczas jurorzy: Olga Salamaha z Białorusi, Nicola Caligiore z Włoch oraz Christer Bjorkman ze Szwecji (międzynarodowa część) oraz Isabelle BoulayChristophe Willem i Amir (krajowi eksperci). Prowadzącym wszystkie części został Garou.

W finale głos zostanie oddany w 50% telewidzom, zaś drugie 50% to oczywiście głosy jury, które tym razem będzie złożone jedynie z przedstawicieli krajów biorących udział w Eurowizji, czyli Armenii, Bułgarii, Finlandii, Islandii, Izraela, Szwajcarii, Rosji oraz wspomnianej Szwecji, Białorusi i Włoch.

Z każdego półfinału do finału awansowało jedynie czterech wykonawców. Byli to:

 • Lisandro CuxiEva (66 punktów, 1. miejsce w pierwszym półfinale)
 • Madame MonsieurMercy (56 punktów, 1. miejsce w drugim półfinale)
 • Max CinnamonAilleurs (54 punkty, 2. miejsce w drugim półfinale)
 • Emmy LiyanaOK ou KO (50 punktów, 2. miejsce w pierwszym półfinale)
 • Malo’Ciao (46 punktów, 3. miejsce w pierwszym półfinale)
 • NassiRêve de gamin (46 punktów, 3. miejsce w drugim półfinale)
 • IgitLisboa Jérusalem (46 punktów, 3. miejsce w drugim półfinale)
 • LoukaMamma mia (30 punktów, 4. miejsce w pierwszym półfinale)

Już na podstawie tej punktacji widać, że o zwycięstwo powalczy prawdopodobnie czwórka uczestników, czyli Lisandro Cuxi, duet Madame MonsieurMax Cinnamon oraz Emmy Liyana. Rankingi fanów i typowania bukmacherów tylko to potwierdzają.

Jak donosi portal Eurovisionworld.com, publikujący zakłady bukmacherskie, największe szanse na wygraną ma właśnie duet, który w sobotę wykona utwór Mercy oraz zwycięzca ostatniej edycji The Voice of France. Za jednego postawionego na nich dolara można wygrać jedynie odpowiednio 1,53 i 1,7 dolara. Na dalszych miejscach plasuje się Malo (za jednego dolara otrzymamy trzy), Emmy Liyana (cztery dolary do wygrania), później Igit (pięć dolarów), Nassi (dziewięć dolarów), zaś dwa ostatnie miejsce należą do Maxa Cinnamona (aż dziesięć dolarów do wygrania) i Louki (trzynaście dolarów). Podobnie rozkładają się typowania fanowskie.

Według popularnego w kraju nad Sekwaną portalu 20minutes.fr w sobotę widzowie powinni oglądać zwycięstwo duetu Madame Monsieur (1,4 tysiąca oddanych głosów), przed Lisandro Cuxim (893 oddane głosy), Igitem (514 oddanych głosów) Emmy Liyaną (430 głosów), Malo (364 oddanych głosów), Maxem Cinnamonem (273 oddane głosy), Nassim (224 głosy) i Louką (103 głosy).

Serwisy streamingowe również świadczą o tym, że propozycja duetu cieszy się największą popularnością: udało im się dotrzeć do drugiego miejsca na francuskim iTunes (największemu konkurentowi, Lisandro, jedynie do piątego). Co więcej, na tej samej platformie 48 godzin po półfinale zwycięzca The Voice of France wypadł z pierwszej dziesiątki najchętniej słuchanych utworów, zaś duet utrzymywał się na szóstym miejscu. Obecnie Madame Monsieur plasują się na trzydziestym szóstym miejscu, zaś Lisandro Cuxi wypadł poza najlepszą setkę.

Co ciekawe, jeżeli chodzi o zestawienie VIRAL w serwisie Spotify we Francji, Emmy Liyana dotarła na nim po półfinale aż do drugiego miejsca i był to największy dzienny przyrost spośród wszystkich uczestników preselekcji. 

Biorąc pod uwagę ogólne statystyki w tym serwisie (we Francji zdecydowanie mniej popularnym niż iTunes czy Deezer), ranking przedstawia się następująco:

 • Lisandro CuxiEva (77 125 odtworzeń)
 • Emmy LiyanaOK ou KO (60 085 odtworzeń)
 • Malo’Ciao (37 133 odtworzeń)
 • LoukaMamma mia (19 472 odtworzeń)
 • NassiRêve de gamin (18 467 odtworzeń)
 • Madame MonsieurMercy (17 438 odtworzeń)
 • Max CinnamonAilleurs (7 320 odtworzeń)
 • IgitLisboa Jérusalem (5 949 odtworzeń)

Nieco inaczej przedstawiają się statystyki w serwisie Youtube. Tu króluje zwycięzca ostatniej edycji The Voice of France, którego występ na oficjalnym kanale Destination Eurovision obejrzano ponad 700 000 razy! Drugie miejsce należy do… Emmy Liyany (ponad 350 000 wejść), dopiero na trzecim uplasował się duet Madame Monsieur (ponad 330 000 odtworzeń), zaś na dalszych miejscach znajdują się: Malo (ponad 220 000 wejść), Louka (niemal 150 000 odtworzeć), Max Cinnamon (prawie 130 000 wejść), Igit (ponad 90 000 odtworzeń), zaś ostatnie miejsce zajmuje Nassi (ponad 86 000 wejść). Należy w tym miejscu nadmienić, że uczestnicy pierwszego półfinału mieli tygodniową przewagę, jeżeli chodzi o obecność nagrań w sieci, co jest nie bez znaczenia.

Jak widać, walka o sobotnie zwycięstwo zapowiada się naprawdę ekscytująco. Obserwatorzy i fani podkreślają, że dużą niewiadomą jest głosowanie jurorów i to ono może ostatecznie zadecydować o tym, kto pojedzie w barwach Francji do Lizbony.

Fot. ESC-Plus.com

Źródło: Maciej Jan Sychowiec, eurovisionworld.com, 20minutes.fr, Youtube, Eurovision France

1 KOMENTARZ