youtube.com

Coraz więcej informacji dostajemy z Zakaukazia. Wiemy, kiedy wystartuje Idol, który wybierze reprezentanta Gruzji na Eurowizję 2019, w jaki sposób zostanie wskazana piosenka oraz pierwszych chętnych do wygrania szansy na wyjazd do Tel Avivu. 

Castingi do programu Idol odbyły się 3 i 4 listopada. Według obserwatorów można było na nich dostrzec przynajmniej dwie znane światkowi eurowizyjnemu twarze. Były to Mariam Kakhelishvili, która reprezentowała Gruzję na Eurowizji Junior 2010 z piosenką Mari Dari, oraz Maliibu, czyli Malibu Tugushi, która w superselekcjach w 2017 zajęła trzecie miejsce z We Live Once. Ta druga jest bardzo mocno zainteresowana wyjazdem na Eurowizję. Rok temu także miała gotowy utwór do wzięcia udziału w eliminacjach. Gruziński nadawca zdecydował się jednak wtedy na wysłanie do Lizbony wybranej wewnętrznie grupy IRIAO

Producentami tej edycji programu Idol są Giorgi Khaburzania i Demna Japaridze.  W wywiadzie dla portalu Ambebi Khabarzunia zdradził, że nie tylko reprezentant, ale także piosenka wybrane zostaną poprzez to talent show. Selekcja odbędzie się dwuetapowo. Najpierw widzowie z 3 lub 4 finalistów wybiorą zwycięzcę, a co za tym idzie – reprezentanta. Potem dla wskazanego wykonawcy zostanie przez telewidzów wybrany utwór.

Pierwszy odcinek programu zostanie wyemitowany 5 stycznia. Widzowie będą mogli głosować nie tylko poprzez głosowanie telefoniczne, ale także poprzez platformy społecznościowe oraz dzięki aplikacji Messenger.

Ostatni reprezentanci Gruzji, zespół IRIAO zajął ostatnie miejsce z piosenką For You. Był to pierwszy raz, kiedy na głównym konkursie eurowizyjnym usłyszeliśmy język gruziński. Dwa najlepsze rezultaty należą do Sopho Nizharadze oraz zespołu Eldrine. Kolejno w latach 2010-2011 zajmowali oni dla swojego kraju 9 miejsca.

Źródło: ambebi.ge