Telewizja Polska przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca od ponad 10 lat przeprowadza konkurs Młody Tancerz Roku, który ostatnio premiował do udziału w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Dziś wieczorem o zwycięstwo powalczy siedmioro finalistów. Kto okaże się najlepszy i co dalej z jednym z najstarszych formatów Europejskiej Unii Nadawców?
Zgodnie z regulaminem o miejsce startowe w konkursie mogli ubiegać się tancerze urodzeni między 1 stycznia 1998 roku a 31 grudnia 2003 roku, niebędący zaangażowani w działalność zawodową w obszarze tańca. Od tegorocznych kandydatów wymagano podstawowych umiejętności w zakresie techniki klasycznej, zaawansowanych umiejętności w gatunku tańca, który będą prezentować, a także posiadania w dotychczasowym dorobku znaczących osiągnięć artystycznych. Uczestników zgłosić mogły jedynie szkoły baletowe lub artystyczne.
Nowa formuła
Organizatorzy konkursu postanowili odświeżyć format, wprowadzając dwa półfinały. W każdym z nich wystąpiło siedmioro tancerzy, z czego do finału awansowało tylko trzech najlepszych zdaniem jury, złożonego z przedstawicielki Instytutu Muzyki i Tańca, prof. dr hab. Aleksandry Dziurosz, choreografa, Jacka Przybyłowicza oraz światowej sławy tancerza, Wiesława Dudka. Skład finału uzupełnił uczestnik, który otrzymał dziką kartę przyznaną przez internautów, oddających głosy na swoich faworytów przez ostatnie kilka dni.
Dziś na scenie w gmachu Telewizji Polskiej (TVP) każdy z zakwalifikowanych tancerzy wykona trzy prezentacje – klasyczną, konkursową choreografię baletową o czasie trwania półtorej minuty, układ w oparciu o dowolny styl tańca do własnoręcznie wybranego podkładu również o długości półtorej minuty, a także występ grupowy.
O tytuł Młodego Tancerza Roku 2019 powalczą:
- Łukasz Bałoniak
- Julia Ciesielska
- Ewelina Cieśla (dzika karta)
- Gabriela Dąbek
- Nikola Dworecka
- Kasper Górczak
- Dominika Woszek
[UPD] Julia Ciesielska zwyciężyła tegoroczną edycję konkursu Młody Tancerz Roku.
Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy – co dalej?
Do tej pory zorganizowano piętnaście edycji tego formatu. Pierwszy raz młodzi tancerze stanęli na deskach eurowizyjnej sceny w czerwcu 1985 roku. Polska uczestniczy z przerwami w wydarzeniu od 1993 roku, dotychczas będąc trzykrotnie jego gospodarzem (Gdynia 1997, Warszawa 2005, Gdańsk 2013) i tyle samo razy w nim zwyciężając. Niepokonani byliśmy w 2001 roku w Londynie oraz w 2015 i w 2017 roku w czeskich miastach – Pilźnie oraz Pradze.
Zgodnie z założeniami Europejskiej Unii Nadawców (EBU), konkurs odbywa się co dwa lata w rocznikach nieparzystych, co oznacza, że w tym roku powinniśmy po raz szesnasty poznać najlepszego młodego tancerza w Europie. Tak się jednak nie stanie. W grudniu ubiegłego roku poinformowano, że z powodu braku nadawcy zainteresowanego organizacją przedsięwzięcia, w tym roku nie dojdzie ono do skutku. Wstępnie swój udział zapowiedzieli jedynie dwaj członkowie EBU – maltańska telewizja, PBS, oraz TVP.
Warto przypomnieć, że widmo odwołania konkursu groziło już dwa lata temu, kiedy pierwotny gospodarz, PBS, wycofał się z udziału na początku 2017 roku, wskutek czego impreza została przeniesiona na koniec roku. Ostatnia edycja była ponadto najmniej liczna w historii – wzięło w niej udział zaledwie osiem państw.
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy został odwołany. W 2007 roku EBU wraz ze szwajcarskim nadawcą, SRG SSR, uznali zgodnie, że wydarzenie pokrywa się z widowiskiem Prix de Lausanne, również adresowanym do młodych, nieprofesjonalnych tancerzy w wieku od 15 do 18 lat. Z kolei w 2009 roku konkurs przełożono z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń.
Dlaczego istnienie formatu Eurowizji dla Młodych Tancerzy jest szczególnie ważne, tłumaczy Paulina Bidzińska, ostatnia jego zwyciężczyni i jednocześnie laureatka konkursu Młody Tancerz Roku 2017:
Ten konkurs otwiera bardzo dużo dróg, daje dużo możliwości, znajomości, rozgłos i promocję […]. po tym konkursie jest dużo łatwiej zaistnieć [w świecie tańca – przyp. red.]
Transmisja konkursu Młody Tancerz Roku 2019 już dziś wieczorem od godziny 20:00 w TVP 2, TVP Kultura oraz na stronach internetowych TVP.
Foto: mlodytancerzroku.tvp.pl
Źródło: centruminformacji.tvp.pl, eurovoix.com, mlodytancerzroku.tvp.pl, youngdancers.tv