Laura Rizzotto – kim jest i dlaczego reprezentuje Łotwę na Eurowizji?

63
UDOSTĘPNIENIA
1.6k
WYŚWIETLENIA

Łotysze zadecydowali, że w swoich barwach na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji wyślą Laurę Rizotto. To 24-latka urodzona w Brazylii powalczy o powrót Łotwy do eurowizyjnego finału. Czy jej się uda?

Laura Rizzotto wygrała czwartą edycję łotewskich selekcji do Eurowizji – Supernova 2018, zajmując pierwsze miejsce zarówno w głosowaniu jurorów, jak i widzów. Wygrała w televotingu, jednak w odsłuchach w serwisie Spotify miała dopiero trzecie miejsce, za grupą Sudden Lights oraz Madarą, a w ankiecie internetowej drugie, za Liene Greifāne.

Laura nie jest Łotyszką, choć jej korzenie sięgają tego kraju. Jej babcia od strony ojca urodziła w Lipawie i dorastała w Rydze. Wraz z rodziną opuściła Łotwę na krótko przed nastaniem sowieckiej okupacji za czasów II Wojny Światowej.  Po kilku latach pobytu w obozie dla uchodźców we Francji wyemigrowali oni do Brazylii. Nazwisko Rizzotto pochodzi od włoskich korzeni jej ojca, który jest zarówno obywatelem Łotwy jak i Brazylii. Jej mama jest Portugalką.

Jej udział w Supernovie był dziełem przypadku. Wraz z rodziną planowała odwiedzić Łotwę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Republiki Łotewskiej. Szukając informacji o Rydze do wyprawy natknęła się na informacje o selekcjach. Zdecydowała się zgłosić swój ostatni utwór, czyli Funny Girl. Po zwycięstwie w programie długo nie mogła w to uwierzyć, było to dla niej surrealistyczne, radosne i ekscytujące.

W piosenkach które pisze zawsze opowiada historie. Są one zawsze zainspirowane osobistymi doświadczeniami. Laura, jak sama twierdzi, tworzy bardzo emocjonalne utwory, ponieważ umie ona przemieniać ból w coś pięknego. Funny Girl, piosenka z którą wystartuje na Eurowizji,  zajmuje specjalne miejsce w jej sercu ze względu na zawarte w niej bogactwo uczuć oraz ekspresję. 

Test „Zabawnej Dziewczyny” opowiada historię kobiety, która zakochuje się w swoim najlepszym przyjacielu. Zawsze wywołuje ona uśmiech na jego twarzy, lecz długo nie decyduje się wyznać swojego uczucia. Gdy to wreszcie robi, jest już za późno, jest on zakochany w kimś innym. Uważa bohaterkę tylko za swoją przyjaciółkę i właśnie za tytułową zabawną dziewczynę.

Piosenka ma przesłanie aby być odważnym. Nie można powstrzymać lęku przed odrzuceniem, przed wyrażaniem siebie i mówieniem komuś o swoich uczuciach. Musimy jednak być bohaterami swoich historii, a nie osobami, które obserwują życie z zewnątrz. Podejmowanie ryzyka jest częścią życia i czyni go ekscytującym.

Celem Laury jest doprowadzenie na eurowizyjnej scenie do znalezienia odpowiedniego połączenia z widzami, aby móc skontaktować się z nimi sercem. Chce sprawić, że Łotwa będzie z niej dumna. Szczególnie ważne jest to w roku świętowania stulecia niepodległości. Oczekuje, że jej muzyka zaistnieje na rynku międzynarodowym.

Na co dzień Laura mieszka w Nowym Jorku, do którego wróciła zaraz po zakończeniu selekcji. Jednak pod koniec marca powróciła na Łotwę, aby m.in. wziąć udział w imprezie promocyjnej Riga Eurovision Pre-Party i zacząć przygotowywać się do eurowizyjnego występu. Laura ma także w planie zagrać kilka koncertów będzie także reprezentować Łotwę na tegorocznej edycji Riga Jazz Stage. W tym tygodniu była w Tel Avivie na koncerci Israel Calling.

Laura uwielbia tańczyć, ale równie bardzo lubi pizzę oraz oglądanie serialów Netflixa w piżamie. Jeśli chodzi o Łotwę najbardziej ceni sobie Starą Rygę oraz widoki na Dźwinę . Uwielbia też łotewskie paszteciki, twaróg, piernik i ciastka.

Wokalistka uczy się pilnie języka łotewskiego. Uważa, że łotewska gramatyka jest prostsza od portugalskiej, ponieważ jest logiczniejsza. Codziennie uczy się czegoś nowego i jest zdeterminowana, aby pewnego dnia mówić płynnie po łotewsku.

 

 

 

Źródło: eurofestivalnews.com, tvnet.lv, lsm.lv, delfi.lv

Powiązane wpisy

Witaj ponownie!

Zaloguj się do konta poniżej

Stwórz nowe konto!

Wypełnij formularz dla założenia konta

Odzyskaj swoje hasło

Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail, aby zresetować hasło.