Ledina Çelo i Kasem Hoxha poprowadzą FiK

0
1831

Telewizja albańska ogłosiła nazwiska prowadzących Festivali i Kenges – to piękna wokalistka i znany aktor. Doszło też do zmiany w stawce konkursowej! Której wokalistki zabraknie na scenie?

Nadawca albański RTSH poinformował, że Ledina Çelo i Kasem Hoxha będą prowadzącymi Festivali i Kenges, czyli preselekcji albańskich do Eurowizji 2017 w Kijowie. Wybór pięknej wokalistki Lediny nie jest przypadkowy, bo to właśnie ona reprezentowała Albanię w Kijowie podczas Eurowizji 2005. 39-letnia piosenkarka i modelka wygrała FiK pod koniec 2004 roku z utworem Nesër Shkoj, który na Eurowizji wybrzmiał po angielsku i pod tytułem Tomorrow I go. W finale konkursu wywalczył 16. miejsce. W listopadzie 2006 zajęła 2. miejsce w festiwalu Kënga Magjike  z utworem napisanym przez dwukrotną reprezentantkę Macedonii – Kaliopi. W 2009 roku przeniosła się do Niemiec, gdzie poślubiła boksera Naima Kabashi i urodziła syna. Cztery lata później powróciła na albański rynek muzyczny z utworem Gaboja i ponownie zajęła 2. miejsce w ramach Kënga Magjike.

Kasem Hoxha urodził się w 1968 roku w Tiranie i jest albańsko-niemieckim aktorem, znanym z ról w takich filmach jak To nie mój dzień czy Honig im Kopf oraz Gjalle.

Festivali i Kenges rusza już 21 grudnia, a całość składać się będzie z dwóch półfinałów i finału. Reprezentanta Albanii poznamy 23 grudnia, a o wynikach decydować będą trzy komisje – jurorów, dziennikarzy i publiczności w Centrum Kongresowym. Ze względu na zbyt wczesną publikację utworu z rywalizacji wycofała się kosowska wokalistka Edona Vatoci, a jej miejsce zajmie uczestniczka inna uczestniczka „The Voice” – Xhenji Lito. Na razie nie wiadomo, czy utwory z Festivali i Kenges zostaną opublikowane przed półfinałami.

Źródło: Gazeta Express, Eurovision Albania, Blitz, Wikipedia fot.: TheAlbanian.co.uk