Kosowo po raz kolejny triumfuje podczas Festivali i Kenges, a głosowanie jurorów oraz internautów wygrała Lindita Halimi z utworem „Botë”.

Urodzona w mieście Vitina, w południowo-wschodnim Kosowie, 27-letnia wokalistka Lindita Halimi (korzystająca też z imienia Linda) wygrała późno w nocy finał Festivali i Kenges w stolicy Albanii, Tiranie. Tym samym uczestniczka albańskiego i amerykańskiego show Idol otrzymała prawo do reprezentowania Albanii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 w Kijowie z utworem „Botë” („Świat”). Decyzję podjęli wspólnie jurorzy w kraju i na emigracji oraz widzowie głosujący za pomocą internetowej ankiety, poprzedzonej rejestracją na Facebooku.

Taka formuła zastosowana została po raz pierwszy w historii festiwalu, błędów technicznych więc nie zabrakło. Pomijając niedziałające mikrofony, największym problemem były łącza poprzez które swoje punkty przekazać mieli jurorzy mieszkający aktualnie poza Albanią. Z piosenkarką Nertilą Koką próbowano się połączyć trzykrotnie. Głosowanie jurorów wygrała Lindita Halimi zdobywając 80 punktów, w tym 5 najwyższych not (10 pkt). Tylko juror Vlashent Sata nie przyznał wokalistce ani jednego głosu. Drugie miejsce w głosowaniu komisji miał Genc Salihu – uzbierał 52 punkty. Na trzecim był Dilan Reka (43 pkt).

Widzowie mieli możliwość być trzynastym jurorem, a swoje największe poparcie przekazali Yllowi Limani, drugie miejsce zdobył Dilan Reka, a trzecie Lindita Halimi. Po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów, Lindita triumfowała z 85 punktami, pokonując Genca Salihu (54 pkt), a dwóch młodych wykonawców – Dilana Rekę i Ylla Limani pozostawiając na 3. miejscu. Sporym zaskoczeniem jest ostatnie miejsce dla Xhesiki Polo, która została niemal całkowicie zignorowana przez komisję.

Pełne wyniki poniżej:

1. Lindita Halimi „Botë” 85
2. Genc Salihu „Këtu” 54
3. Dilan Reka „Mos harro” 50
4. Yll Limani „Shiu” 50
5. XUXI „Metropol” 30
6. Flaka Krelani „Osiris” 30
7. Rezarta Smaja „Pse prite gjatë” 24
8. Orges Toçe „Shi diamantësh” 24
9. Edea Demaliaj „Besoj në ëndrra” 23
10. LYNX „Sot” 14
11. Franc Koruni „Macka” 12
12. Lorela „Me ty” 8
13. Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli „Shkon e vjen” 7
14. Xhesika Polo „Eva jam unë” 5

Zwycięstwo Lindity nie jest niespodzianką, gdyż wokalistka (wraz z Flaką Krelani) była jedną z najpopularniejszych uczestniczek tegorocznej stawki, nie tylko ze względu na bardzo udany start dwa lata temu, ale też, głośno komentowany w kraju, udział w „American Idol”. Niektórzy fani sądzą jednak, że Lindita powinna wygrać FiK dwa lata temu, gdy prezentowała znacznie ciekawszą propozycję „S’te fal”. Przegrała wtedy z Elhaidą Dani, która była u szczytu popularności ze względu na triumf we włoskim „The Voice”. Przepis na sukces podczas Festivali i Kenges? Weź udział w zagranicznym talent-show i spraw, by Albania była dumna.

Zgodnie z tradycją utwory z Festivali i Kenges są modyfikowane przed Konkursem Piosenki Eurowizji. Najczęściej dotyczy to długości trwania utworu i języka tekstu. W przypadku piosenki Lindity, skracanie kompozycji nie jest potrzebne, ale niemal pewne jest, że wokalistka zdecyduje się na śpiewanie w języku angielskim. Pojawiły się już spekulacje, że „Bote” służyło tylko by wygrać Festivali i Kenges, a piosenkarka będzie chciała zmienić swój utwór przed wyjazdem do Kijowa. Jakichkolwiek decyzji w sprawie utworu Albanii na Eurowizję możemy spodziewać się dopiero na przełomie lutego i marca.

Źródło: RTSH, inf. własne, fot.: Eurovision Kosovo