Reprezentantka Albanii, pochodząca z Kosowa, a mieszkająca w Ameryce Lindita Halimi zaprezentowała dziś nową wersję swojego utworu na Eurowizję 2017!

27-letnia Lindita Halimi jeszcze pod koniec ubiegłego roku wygrała preselekcje albańskie w ramach Festivali i Kenges, co dało jej prawo do reprezentowania swojego kraju w Eurowizji. Jej utwór Botë triumfował w głosowaniu, jednak już parę dni później wokalistka podkreśliła, że zmieni tekst utworu na słowa po angielsku, by przekaz był lepiej zrozumiały. Jak powiedziała, tak też zrobiła. Premiera nowej wersji miała odbyć się wczoraj, jednak Albańczykom plany pokrzyżowała Rosja z San Marino, więc World zaprezentowano dopiero dzisiaj.

Ku wielkiemu zaskoczeniu fanów, Lindita praktycznie nie zmieniła aranżacji utworu i poza słowami po angielsku piosenka nie różni się zbytnio niczym od wersji orkiestrowej znanej z Festivali i Kenges. To zmiana w strategii Albańczyków, którzy wcześniej dokonywali ogromnych modyfikacji w utworach, które wygrywały preselekcje. Czasem zmiany wychodziły na dobre, a czasem na złe. Przykładem złej zmiany jest na pewno ubiegłoroczna propozycja Enedy Tarify, która z bondowskiej piosenki zmieniła się w miałki pop z banalnym tekstem.

Albania wystartuje w pierwszej połowie pierwszego półfinału Eurowizji 2017. Twórcami „World” są Klodian QafokuGeri Xhari.

Źródło: Lindita Halimi

2 KOMENTARZE

  1. Śledząc różne fanowskie „topy”, listy przebojów tegorocznej Eurowizji, zauważyłem że Albania ma dosyć dobra notowania. Tzn. może nie ląduje w pierwszej dziesiątce ale nie jest też na samym ogonie stawki.

    Co mnie niezmiernie dziwi bo dla mnie to najgorsza, tegoroczna propozycja. Utwór „się rozłazi”, wykonawczyni za dużo wyje, orkistra na zasadzie „każdy sobie rzepke skrobie”. Było to widac, słychać zwłaszcza w wersji live z orkiestrą, ale wersja angielska ma się podobnie. Słabo.

  2. Bardzo interesujący teledysk, świetnie pasujący do klimatu utworu! A piosenka nadal ciekawa, chociaż po albańsku brzmiała nieco bardziej… hmmm… baśniowo. Lindita mogłaby zaśpiewać chociaż fragment w narodowym języku. No ale ogólnie, piosenka nadal jest w porządku.