W sobotni wieczór litewska telewizja LRT wyemituje drugi odcinek swoich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto wystąpi?

UPDATE: Odcinek wygrała Rūta Ščiogolevaitė. Kolejne miejsca za nią zajęli Ištvan Kvik & Ellada, Catrinah, Valdas Lacko i  Eglė Jakštytė. Z selekcjami pożegnali się Jurgis Brūzga, Ugne Smile oraz Lawreigna.

Tym razem najbardziej rozpoznawalną uczestniczką odcinka wydaje się być Rūta Ščiogolevaitė. Niespełna 35-letnia wokalistka próbowała swoich sił w preselekcjach litewskich już pięciokrotnie. O zwycięstwo otarła się dwa razy zajmując drugie miejsce w 2004 i 2007 roku. Trzeci raz na podium stanęła w 2011 roku gdy z utworem „Break free” była trzecia. Wokalistka, która wówczas miała już status dużej gwiazdy na Litwie, była niezadowolona z takiego obrotu sprawy i zapowiedziała, że to jej ostatni start w preselekcjach. Po pięciu latach zmieniła jednak zdanie i w sobotnim koncercie zaprezentuje utwór „United”.W poprzednim tygodniu do drugiego etapu preselekcji awansowało pięcioro wykonawców, w tym dwoje byłych reprezentantów kraju – Donny Montell oraz Erica Jennings (która w 2001 roku reprezentowała Litwę z grupą Skamp!). Zajęli oni odpowiednio pierwsze i drugie miejsce po podsumowaniu głosów telewidzów, oraz krajowych i zagranicznych jurorów.

Ciekawostką jest również udział w konkursie wokalisty pochodzenia romskiego – jest nim Ištvan Kvik, który sławę zdobył występując w drugiej edycji programu Lietuvos Balsas (czyli litewskiej wersji „The Voice”). Kvik występuje również w zespole „Sare Roma”. W sobotę zaśpiewa w duecie z wokalistką o pseudonimie Ellada.

Podczas drugiego koncertu usłyszymy następujących wykonawców i utwory:

  • Jurgis Brūzga – Hold on
  • Ugne Smile – You Don’t Know
  • Lawreigna – Falling
  • Ištvan Kvik i Ellada – Please Don’t Cry
  • Catrinah – Be Free
  • Eglė Jakštytė – Leisk dar būti
  • Valdas Lacko – Stay Tonight
  • Rūta Ščiogolevaitė – United

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, do dalszego etapu zakwalifikuje się 5 utworów, a 3 z najmniejszą liczbą punktów od widzów i jurorów pożegnają się z preselekcjami już na pierwszym etapie.

Początek koncertu o godzinie 20:00. Transmisję obejrzeć można będzie w Internecie pod tym lub tym linkiem, a także w niektórych sieciach kablowych na kanale LRT Lituanica.

Źródło: lrt.lt, esctoday.com
Zdjęcie: 15min.lt