Dima Krasiłow wesprze grupę Little Big na Eurowizji 2020, fot. Instagram.com / Little Big

Grupa Little Big będzie reprezentować Rosję na Eurowizji 2020 z utworem Uno. Udział jednego z najbardziej popularnych zespołów na krajowym rynku muzycznym elektryzuje nie tylko fanów z Rosji, ale i jego miłośników w całej Europie. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące udziału Little Big w tegorocznym konkursie.

Little Big to rosyjski zespół utworzony w 2013 roku w Sankt Petersburgu, wykonujący muzykę z pogranicza rapu i rave’u. W skład zespołu wchodzi czterech artystów: główny wokalista Ilja Iljicz Prusikin, DJ, producent dźwiękowy i wokalista wspierający Siergiej (Gokk) Makarow, a także pozostali wokaliści: Sofja Tajurskaja i Anton Lissow. Do realizacji eurowizyjnego utworu Uno muzycy zaprosili Fłoridę Czanturiję (ros. Флорида Чантурия) z grupy Leningrad i Jurija Muzyczenko (ros.  Юрий Музыченко) z grupy The Hatters. W teledysku wystąpił także Dmitrij Krasiłow (ros. Дмитрий Красилов).

Dowiedz się więcej o zespole Little Big

Krasiłow pojedzie wraz z Little Big na Eurowizję!

W teledysku do piosenki Uno jedną z głównych ról odgrywa aktor i tancerz, Dmitrij Krasiłow. Jego zwinne ruchy i pulchna sylwetka wzbudziły sympatię wśród fanów zespołu. W komentarzach pod klipem, który wyświetlono już ponad 30 milionów razy, wielu sympatyków domagało się zabrania Krasiłowa na Eurowizję. To jednak wydawało się niemożliwe. Zgodnie z zasadami konkursu, na eurowizyjnej scenie może wystąpić tylko sześcioro artystów. Miłośnicy Little Big byli zdesperowani do tego stopnia, że zaproponowali stworzenie petycji skierowanej do EBU. Celem było sprawienie, by Пухлячок (pol. ptyś), jak pieszczotliwie jest nazywany Krasiłow, mógł być członkiem rosyjskiej ekipy w Rotterdamie.

We wtorek rano grupa Little Big potwierdziła jednak, że Krasiłow pojedzie do Holandii. Teraz fani zastanawiają się, kogo zastąpi. Jednym z pomysłów jest brak na scenie jednego z członków zespołu, Siergieja Makarowa. Ten głównie wspiera wokalnie lidera bandu, Iliję Pruskina. Większość jednak nie wyobraża sobie rezygnacji z udziału w wydarzeniu któregokolwiek z członków grupy. Sympatycy Little Big dodają, że Eurowizja to przede wszystkim konkurs wokalny, dlatego dla uzyskania dobrego brzmienia niezbędny jest występ wszystkich członków zespołu. Zdaniem innych Krasiłow będzie pełnił funkcję talizmanu, maskotki, osoby, która będzie przyciągać i interesować media.

Zarzuty o homofobiczne teksty lidera Little Big

We wtorek eurowizyjne fora obiegł film, w którym lider Little Big, Ilija Pruskin, naśmiewa się i wyraża dezaprobatę dla innej orientacji niż heteroseksualna. Wypowiedzi były nacechowane negatywnie i wzbudziły niemałą kontrowersję wśród fanów Eurowizji, w znacznej części będących osobami LGBT+. W materiale nagranym podczas parady równości w Brukseli w 2017 roku Pruskin m.in. ocenia, że geja można poznać po okularach w kolorach tęczy. Ponadto ironizuje, że Belgia to „normalny kraj”, zakazując palenia marihuany, a jednocześnie pozwalając na to, by uczestnicy parady równości stosowali tę używkę oraz uprawiali seks analny.

Warto jednak podkreślić, że opublikowany materiał to subiektywny wycinek z vloga lidera Little Big, zawierający najbardziej skrajne komentarze. Celem jego nagrania nie były homofobiczne komentarze, a relacja z jednego z koncertów podczas trasy koncertowej po Europie. Artysta stwierdził też wprost, że nie przeszkadzają mu osoby homoseksualne. Ponadto analizując wypowiedzi nie da się nie odnieść wrażenia, że są utrzymane w żartobliwej formie. Tym samym najprawdopodobniej zarejestrowane fragmenty miały spełniać formę skeczu i nie był prywatnym zdaniem wokalisty. Co więcej, w paradzie wzięli udział inni członkowie grupy, np. Sonja Tajurskaja widoczna na drugim planie i niosąca tęczową flagę.