Little Big
Little Big, niedoszli reprezentanci Rosji na Eurowizji 2020

Właśnie poznaliśmy reprezentanta Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Zespół Little Big będzie 24. reprezentantem Rosji w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Czy popularny rosyjski zespół zdoła przebić wynik Dimy Biłana z 2008 roku?

Rosja a Eurowizja 2020: wybór wewnętrzny

Dyrektor nadawcy publicznego, Konstantin Ernst, już pod koniec stycznia br. zapowiedział, że Pierwyj Kanał zadecyduje o wyborze wewnętrznym. Postawiono na schemat, z którego korzystano nieprzerwanie od 2013 roku. O potencjalnych kandydatach pisaliśmy TUTAJ. Nasze przypuszczenia się sprawdziły! Od kilku dni w rosyjskich mediach żywo dyskutowano o potencjalnym kandydacie na tegoroczny Konkurs Eurowizji. Nowym reprezentantem Rosji podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie będzie Little Big. Piosenkę poznamy wkrótce.

Rosja w Eurowizji 2020: kim jest Little Big?

Występ grupy Little Big na Eurowizji to spełnienie marzeń wielu fanów Konkursu. O tym, że posiadają oni spore grono wielbicieli, nie tylko w Rosji lecz także w Europie Zachodniej i na świecie, świadczy ich rozpoznawalność i ilość wyświetleń na YouTube. Swoją popularność zyskali dzięki piosenkom w stylu rapu i rave. Tekst, melodia i teledyski do utworów, takich jak m.in.: Big Dick, I’m OK, LollyBomb czy Go bananas dają się łatwo zapamiętać i nie pozostają słuchaczom obojętne. Nie od dziś wiadomo, że na Eurowizji często wyróżniają się kompozycje i występy nietypowe, które w ciągu maksymalnie trzech minut przyciągną skupienie widzów. Z pewnością wielu naszych czytelników kojarzy bardzo charakterystyczny utwór Skibidi

Do tej pory ten kraj nie zdecydował się na wysłanie na konkurs tak odmiennego i zarazem odważnego stylu muzycznego. Lider zespołu Little Big, Ilja Prusikin, w wywiadzie przeprowadzonym w zeszłym roku przez słynną prezenterkę telewizyjną, Ksenię Sobczak, odpowiedział, że jest gotowy do reprezentowania Rosji. Prusikin zaznaczył, że czeka tylko na sygnał od rosyjskiej stacji Pierwyj Kanał. Doczekał się! To właśnie ich jako reprezentantów na tegorocznej Eurowizji wybrał rosyjski nadawca publiczny.

W skład zespołu Little Big utworzonego w 2013 roku w Sankt Petersburgu obecnie wchodzi czterech artystów: główny wokalista Ilja Iljicz Prusikin, DJ, producent dźwiękowy i wokalista wspierający Siergiej (Gokk) Makarow, a także pozostali wokaliści: Sofja Tajurskaja i Anton Lissow.

Rosja w Eurowizji 2020: historia

Rosja, podobnie jak Polska, uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Do tej pory wygrywała tylko raz w 2008 roku dzięki Dimie Biłanowi. Jednak aż ośmiokrotnie od swojego debiutu zajmowała 2. lub 3. miejsce, więc w Rotterdamie będzie chciała liczyć się w walce o najwyższe cele. Ostatnim reprezentantem kraju był Siergiej Łazariew. Z piosenką Scream zajął w Tel Awiwie 3. miejsce (4. miejsce u widzów, 9. miejsce u jury) z dorobkiem 370 punktów w finale.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Na tegorocznej Eurowizji Polskę będzie reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Artystka wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału.

Źródło: kp.ru, youtube.com

3 KOMENTARZE

  1. […] W poniedziałek wieczorem wiadomość o wybraniu Little Big rozeszła się w mgnieniu oka nie tylko po Runecie, lecz także w zagranicznych portalach. Polskojęzyczny portal sputniknews.com ma nadzieję, że grupa pozytywnie zaskoczy w maju piosenką i występem. Entuzjazm tego portalu podziela Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie na swoim facebookowym profilu. […]

  2. Little Big – to dla fanow ESC z Rosji prawdziwa pozytywna sensacja, bo oczekiwali od „1 kanala” kolejnych korupcyjnych albo korzystnych dla dyrektora kandydatow. Np Julija Samojlowa byla wyznaczona w 2017 roku zaraz po glosnym skandalu, kiedy jurorzy jednego z show tego kanala obrazili niepełnosprawnego tancora. Rezultat wszyscy wiemy. Teraz dyrektor jest bardziej ostrozny w swoich preferencjach i sie boi nowych skandali i podejrzen.
    Co do „listy pretendentow” Rosji, o ktorym pisaliscie w poprzednim artykule, to poprostu coroczne spekulacje mediow i producentow artystow. Nic wiecej. Np. Olga Buzowa nigdy nie zostanie uczestniczka ESC, bo jej reputacja jako piosenkarki jest nadzwyczaj niska, jest stale przedmiotem wyśmiewania na forum i sieci społecznościowych.