Litwa na Eurowizji, Ieva Zasimauskaitė podczas prób do Eurowizji 2018 w Lizbonie, fot. Andres Putting / eurovision.tv

Dziś Litwa obchodzi Dzień Odrodzenia Niepodległości. Dokładnie 30 lat temu, 11 marca 1990 roku kraj ten ogłosił deklarację suwerenności. Z okazji okrągłej rocznicy przypomnijmy sobie historię Litwy na Eurowizji. Posłuchajmy pięciu utworów, które w historii litewskich startów poradziły sobie najlepiej.

Litwa na Eurowizji: Historia litewskich startów

Litwa debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy swój pierwszy start zaliczyła także Polska. Pierwszym reprezentantem Litwy został Ovidijus Vyšniauskas. Jego utwór Lopšinė mylimai zajął 25 miejsce nie zdobywając ani jednego punktu. Dla Litwinów taka porażka w roku debiutu była potężnym ciosem, postanowili więc wycofać się z konkursu i powrócili do niego dopiero w 1999 roku. Potem jeszcze dwukrotnie (2000 i 2003) musieli zrobić sobie przerwę, ale było to spowodowane ówczesnym regulaminem. Mówił on, iż kraje, które osiągną najsłabsze wyniki nie będą mogły uczestniczyć w konkursie w następnym roku. Od 2004 roku Litwa regularnie bierze udział w każdej kolejnej edycji Eurowizji.

Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji radzi sobie różnie. Od czasu wprowadzenia półfinału w 2004 roku litewskim artystom nie udało się wejść do finału siedem razy. Z drugiej jednak strony kraj ten ma na swoim koncie kilka naprawdę dobrych propozycji, do których fani ESC wciąż chętnie powracają. Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy jest doskonałą okazją by przypomnieć sobie pięć utworów, które w ciągu całego okresu obecności tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji uzyskały najlepszą lokatę.

Litwa na Eurowizji: TOP 5 najlepszych występów

5. Donny Montell – Love is blind (ESC 2012)

W 2012 roku Litwa postawiła na wokalistę debiutującego wtedy na rynku muzycznym. Donatas Montvydas znany fanom Eurowizji jako Donny Montell wykonał na scenie w Baku piosenkę zatytułowaną Love is blind. Sam utwór, skomponowany przez Brandona Stone’a oraz ciekawa prezentacja zapewniły Litwie awans do finału, a w nim 14. miejsce z dorobkiem 70 punktów.

4. SKAMP – You got style (ESC 2001)

Udział w Eurowizji był dla zespołu SKAMP trudnym zadaniem. To właśnie w 2001 roku Litwa powróciła do rywalizacji po rocznej przerwie spowodowanej słabym wynikiem w 1999 roku. Członkowie zespołu wiedzieli, że żeby utrzymać swój kraj w eurowizyjnej grze muszą osiągnąć dobry rezultat. Na szczęście kompozycja You got style na tyle spodobała się publiczności, że udało jej się zebrać 35 punktów (a to na tamte czasy było całkiem sporo!) i zająć 13 miejsce.
Warto wspomnieć, że członkami tria SKAMP byli Erica Jennings, która potem kilkukrotnie solowo brała udział w litewskich preselekcjach oraz Victor Diawara, który w 2006 roku reprezentował Litwę jako członek zespołu LT United.

3. Ieva Zasimauskaite – When we’re old (ESC 2018)

Ieva kilkukrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach do Eurowizji, jednak z kiepskim skutkiem. Dopiero z balladą When we’re old udało jej się zdobyć bilet na eurowizyjną scenę. Eurowizyjna propozycja Ievy to bardzo romantyczna, osobista kompozycja. Jej intymny klimat i wzruszający tekst na tyle poruszyły europejską widownię, że wokalistka zajęła w ostatecznej klasyfikacji 12. miejsce z dorobkiem 181 punktów. Największym atutem występu Ievy była obecność na scenie jej (teraz już byłego) męża, co dodało prezentacji jeszcze większej dawki romantyzmu i prawdziwości.

2. Donny Montell – I’ve been waiting for this night (ESC 2016)

Donny Montell to jedyny solowy artysta w historii litewskich występów, któremu udało się stanąć na eurowizyjnej scenie dwa razy. Od momentu, gdy Donny pojawił się z I’ve been waiting for this night w preselekcjach stał się głównym faworytem do zwycięstwa. Tak też się stało, to właśnie on został wybrany do reprezentowania Litwy w Sztokholmie. Niezwykle chwytliwa propozycja Donny’ego napisana przez Jonasa Thandder’a i Beatrice Robertsson zdobyła uznanie widzów i jurorów. Udało jej się wejść do finału, a w nim zająć 9 miejsce zdobywając 200 punktów.

1. LT United – We are the winners (ESC 2006)

Najlepiej – jak do tej pory – ocenioną piosenką litewską jest We are the winners z 2006 roku. Zespołowi LT United udało się zająć 6. miejsce zdobywając 162 punkty. Dzięki temu, że utwór miał znamiona stylu piłkarskiego zespół nagrał jego specjalną wersję na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Refren piosenki wykonał na żywo Robbie Williams podczas występu na brukselskim stadionie King Baudouin Stadium. Co ciekawe, zwycięzcy Eurowizji 2006 – fiński zespół Lordi – na konferencję prasową po finale również wkroczyli śpiewając litewską propozycję!

Która piosenka litewska najbardziej przypadła Wam do gustu? Zapraszamy do komentowania!