Eurowizja 2020 - uczestinicy finału litewskich selekcji do Eurowizji 2020 (fot. LRT)

Już dziś Litwa wybierze swojego reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Kto dziś wystąpi? Który wykonawca ma największe szanse na zwycięstwo?

Za nami pięć tygodni wyjątkowo emocjonujących litewskich preselekcji. W tym roku poziom prezentowanych utworów był naprawdę wysoki i trudno było do końca wytypować, kto wejdzie do następnego etapu.

Transmisja finału Pabandom iš naujo! 2020 dziś, o godzinie 20:00 czasu polskiego w telewizji LRT oraz online.

Obejrzyj finał na Litwie

Litwa a Eurowizja 2020: finał Pabandom is naujo – kto dziś wystąpi?

Do preselekcji zakwalifikowało się ogółem 36 piosenek. Po trzech ćwierćfinałach i dwóch półfinałach poznaliśmy 8 kompozycji, które powalczą o prawo do reprezentowania Litwy na tegorocznej Eurowizji. Będą to:

1. Aistė Pilvelytė – Unbreakable (Thomas G:son, Johnny Sanchez)

2. Rūta Loop – We Came From The Sun  (Rūta Žibaitytė, Kasparas Meginis, Edgaras Žaltauskas, Paulius Vaicekauskas)

3. KaYra – Alligator (Kristina Radžiukynaitė, Marius Leskauskas)

4. Monika Marija – If I Leave (Monika Marija Paulauskaitė, Marius Leskauskas)

5. MEANDI – Drip (Saulius Šemiotas)

6. The Roop – On Fire (Vaidotas Valiukevičius, Robertas Baranauskas, Mantas Banišauskas)

7. The Backs – Fully (Berta Timinskaitė, Artiomas Penkevičius, Algė Matekūnaitė, Eglė Gadeikytė, Silvija Pankūnaitė)

8. Monique – Make Me Human (Vytautas Bikus)

W przeciwieństwie do poprzednich odcinków finał obejrzymy na żywo. I tym razem nie odbędzie się on w studiu LRT a w Žalgiris Arena w Kownie. Tradycyjnie zwycięzcę wybiorą zarówno widzowie jak i zgromadzone w studio jury.

Po co komu selekcyjne maratony?

Litwa a Eurowizja 2020: finał Pabandom is naujo – kto ma szasnę zwyciężyć?

Od samego początku mówi się, że stawka tegorocznego finału jest wyjątkowo mocna, jednak na pierwszy plan wybija się szczególnie trójka wykonawców: Monika Marija, Monique i The Roop. To oni, według fanów, mają największe szanse by zdobyć bilet do Rotterdamu. Niekwestionowaną królową głosowań bukmacherskich jest Monique – według bukmacherów to właśnie jej ballada Make me human powinna reprezentować Litwę na tegorocznej Eurowizji. Gdyby o wygranej w preselekcjach decydowała ilość wyświetleń w serwisie YouTube to zwyciężczynią również zostałaby Monique – na chwilę obecną jej półfinałowy występ zebrał ponad 451 500 odtworzeń. Jak więc widać największe triumfy święci Monique. Czy to właśnie ona stanie na scenie w Rotterdamie by powalczyć o Grand Prix 65. Konkursu Piosenki Eurowizji?

Litwa na Eurowizji: historia 

Litewski styl: szczyt bezguścia czy wyrafinowania?

Litwa zadebiutowała w 1994 roku z utworem Lopšinė mylimai w wykonaniu Ovidijusa Vyšniauskasa. Udział w Rotterdamie będzie 21. uczestnictwem tego nadbałtyckiego kraju w Eurowizji. Najwyższe miejsce jakie dotychczas zajęła Litwa w konkursie to szóste w 2006 roku z piosenką We are the winnersW zeszłym roku naszych sąsiadów reprezentował Jurijus Veklenko z utworem Run with the lions.

Źródło: LRT