Sezon eurowizyjny 2018/2019 powoli się rozkręca. Niektóre kraje ujawniają już pierwsze szczegóły dotyczące sposobu wyboru swojego reprezentanta w przyszłorocznym Konkursie. Litewska telewizja LRT również przekazała do publicznej wiadomości kilka informacji na ten temat.

Tegoroczna reprezentantka Litwy, Ieva Zasimauskaite i jej ballada When we’re old zostały bardzo ciepło przyjęte przez europejską publiczność i jurorów. Liryczny klimat utworu, jego chwytający za serce tekst i niezwykle ciepła barwa głosu Ievy na tyle spodobały się Europie, że artystka zajęła ostatecznie dwunaste miejsce w finale Konkursu. Tym samym Ieva stała się „brązową medalistką” jeśli chodzi o historię startów Litwy na ESC – wyżej od niej byli tylko Donny Montell (2016, 9 miejsce) i LT United (2006, 6 miejsce).

Litwa absolutnie nie zamierza się poddawać w walce o eurowizyjne trofeum! W lipcu kraj ten potwierdził swój udział w przyszłorocznej edycji imprezy, a teraz w środowym (3 października) wydaniu programu Laba diena, Lietuva producent preselekcji Audrius Giržadas uchylił rąbka tajemnicy na temat zasad wyboru następcy Ievy Zasimauskaite.

Fani długiego litewskiego maratonu mogą czuć się nieco zawiedzeni. Producenci selekcji zadecydowali bowiem o skróceniu ich do 8 odcinków. Reprezentanta Litwy na Eurowizję 2019 poznamy 23 lutego – wstępne informacje mówią, że właśnie tego dnia odbędzie się finał selekcji. Historia pokazuje jednak, że telewizja LRT lubi sprawiać eurowizyjnym fanom niespodzianki, więc możliwe, że wyżej wymieniony termin i liczba koncertów nie są jeszcze ostateczne.

Ogłoszono już nabór kandydatów. Tak, jak w poprzednich latach do preselekcji mogą zgłaszać się zarówno kompozytorzy ze swoimi dziełami, wokaliści bez utworu (zostanie on później dopasowany z puli zgłoszeń kompozytorów) oraz artyści ze swoją własną twórczością. O ile autorzy kompozycji nie muszą posiadać obywatelstwa litewskiego, tak w przypadku wykonawców ten szczegół jest już obowiązkowy. Zgłoszenia do preselekcji prowadzone są poprzez oficjalną stronę LRT TUTAJ. Trwać będą do 15 grudnia.

W oczekiwaniu na emocje związane z litewskimi preselekcjami przypomnijmy sobie fantastyczny występ tegorocznej reprezentantki tego kraju, Ievy Zasimauskaite.

Źródło: eurodiena.lt
Foto: bbc.co.uk

1 KOMENTARZ

  1. […] Jak już informowaliśmy, fanów Litwy w Konkursie Piosenki Eurowizji czeka w tym roku niemała rewolucja. Telewizja zdecydowała się na skrócenie procesu eliminacyjnego do „zaledwie” ośmiu odcinków. Teraz LRT ujawniła listę 49 uczestników, któzy staną do rywalizacji o wyjazd do Tel Awiwu. Kandydaci zostaną podzieleni na kilka grup ćwierćfinałowych. […]