Litwa ogłasza zasady selekcji!

1
915

Poznaliśmy właśnie pierwsze szczegóły dotyczące litewskich preselekcji do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie! Jak będzie wyglądał wybór nowego reprezentanta Litwy?

Do Eurovizijos 2018 mogą zgłosić się zarówno soliści, zespoły, jak i kompozytorzy. W przypadku wykonawców warunkiem koniecznym jest obywatelstwo litewskie, kompozytorzy mogą, ale nie muszą go posiadać. Kandydaci mogą zgłaszać się już od tego momentu do 1 grudnia 2017 poprzez oficjalną stronę internetową nadawcy litewskiego. Następnie, maksymalnie do 5 grudnia 2017 specjalna komisja wybierze uczestników Eurovizijos 2018. Na razie nie wiadomo ilu wykonawców ostatecznie wystąpi na preselekcyjnej scenie, ale regulamin mówi, że będzie ich „co najmniej dwudziestu”. Więcej informacji na ten temat pojawi się zapewne w nadchodzących tygodniach, wtedy dowiemy się też ile odcinków liczyć będzie litewskie show.

Nie będzie żadnych zmian w kwestii głosowania – jak co roku kandydatów oceniać będzie zarówno grono jurorskie, jak i widzowie w proporcji 50:50. Punkty przyznawane będą w systemie eurowizyjnym, a w każdym tygodniu artysta (lub artyści) z najmniejszą ilością punktów pożegna (lub pożegnają) się z selekcjami.

Przypomnijmy sobie tegorocznego reprezentanta Litwy – zespół Fusedmarc, który na scenie w Kijowie wykonał utwór Rain of revolution i ostatecznie zakończył rywalizację zdobywając 42 punkty i zajmując 17. miejsce w drugim półfinale Konkursu.

Źródło: esctoday.com, wiwibloggs.com
Foto: wiwibloggs.com

1 KOMENTARZ